Leczo tradycyjne

Leczo przepis

Leczo ugotowane w sposób tradycyjny jest potrawą bardzo prostą w przygotowaniu i oczywiście bardzo smaczną. Leczo tradycyjne, to leczo warzywne,która składa się z czterech składników. Składniki na leczo to: słodka papryka, pomidory, cebula i w niewielkiej ilości smalec. Do smaku można dodać parę ząbków czosnku.

leczo, przepis na leczo

W zależności od pory roku dostępność pomidorów jest różna. Latem mamy łatwy dostęp do świeżych, mocno dojrzałych pomidorów, których smak podnosi walory potrawy. W miesiącach zimowych i wiosennych świeże pomidory możemy zastąpić pomidorami z puszki, których użycie jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż użycie koncentratu pomidorowego.

Zastosowanie pomidorów z puszki lub koncentratu pomidorowego może wymagać dosłodzenia lecza. Pomidory z puszki lub koncentrat pomidorowy wnoszą więcej kwaskowato- gorzkiego posmaku niż pomidory mocno dojrzałe, świeżo zerwane z krzaka. Posmak ten jest łatwo usunąć, dodając do lecza marchewki lub jednej, dwóch łyżeczek cukru.

Użycie smalcu też wprowadza słodkawy smak do potrawy, który niweluje kwaskowato- gorzki posmak pomidorów. Użycie oleju roślinnego lub oliwy tego nie zapewnia. Dodatkowo, tłuszcz ze smalcu można rozgrzać do większej temperaturę niż olej roślinny czy oliwę. Co oznacza, że zeszklenie cebulki i papryki jest lepsze.

Przepis leczo

Składniki na leczo tradycyjne

przepis leczo

Przyprawy do leczo tradycyjnego

Jakie przyprawy do leczo tardycyjneg? Przyprawy nie sę wyszukane, są dostępne w każdej kuchni.przyprawy do leczo tradycyjnego

Jak się robi leczo ?

Zaczynamy od przygotowania cebuli i papryki. Cebule kroimy w średniej wielkości kostkę.

jak się robi leczo

Paprykę myjemy. Pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w grubą kostkę

papryka do leczo

W głębokim garnku o grubym dnie mocno rozgrzewamy smalec. Zmniejszamy płomień i wrzucamy skrojoną cebulę, którą zeszklimy.

cebula do leczo

Zeszklona cebula powinna być lekko złotawa i jędrna. Od smalcu zyska słodkawego posmaku i straci na ostrości.

Do zeszklonej cebuli dodajemy skrojonej papryki. Całość mieszamy i dusimy pod pokrywką na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu przez około 10 minut

duszenie papryki do leczo

W tarkcie duszenia papryka zacznie oddawać soki, i aby całkowicie nie odparowały uzupełniamy je przygotowaną ilością letniej wody.

Dodajemy przyprawy do leczo i gotujemy pod pokrywką na małym ogniu przez kolejne 10 minut. Płomień dobieramy tak, aby potrawa lekko pykała. Pamiętamy o mieszaniu

przyprawy do leczo

Gdy papryka będzie miękka, dodajemy pomidory. Całość gotujemy do uzyskania miękkich pomidorów

pomidory do leczo

Dosładzamy leczo

Po dodaniu pomidorów może się okazać, że potrawa nabrała kwaskowatego smaku wpadającego w goryczkę. Zwłaszcza gdy dodamy pomidorów niezbyt dojrzałych lub pomidorów z puszki.

Danie możemy dosłodzić poprzez dodanie jednej lub dwóch łyżeczek cukru lub skrojonej w kostkę dużej marchewki.

przyprawiamy do leczo

Jeżeli zdecydujemy się na marchewkę, to musimy ją dodać tuż po dodaniu pomidorów, tak aby marchewka miała czas na ugotowanie, a papryka nie rozgotowała się.

gotowe leczo tradycyjneczosnek do leczo

Smak lecza tradycyjnego możemy wzmocnić kilkoma ząbkami czosnku, który drobno siekamy i rozgniatamy w niewielkiej ilości soli. Sól wyciągnie soki z czosnku

Czosnek dodajemy na parę minut przed końcem gotowania.


Potrawa leczo jest gotowa. Smacznego

Inne przepisy na leczo

Zobacz przepisprzepis na leczo z kiełbasą

Leczo z kiełbasą

Zobacz przepisprzepis na leczo z cukinią i kurczakiem

Leczo z cukinią i kurczakiem

Zobacz przepisprzepis na leczo z kiełbasą chorizo, leczo po hiszpańsku

Leczo z chorizo. Leczo po hiszpańsku

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play