Rosół z kury- wiejski

Przepis na rosół tradycyjny, domowy i wiejski

rosół z kury, przepis na rosół

Rosół drobiowy, to zupa czysta niezabielana, gotowana w różnych wersjach. Rosół niezależnie od wersji, zawsze jest wywarem z mięsa, warzyw i przypraw. Jest to zupa, którą im dużej gotujemy, tym jest lepsza. Przez gotowanie nie mam na myśli kilkudniowe podgrzewanie, tak jak w przypadku bigosu. Rosół gotujemy raz i podajemy jeden razy. To co zostaje nam na drugi dzień, wykorzystujemy jako bazę do innych zup, na przykład nieśmiertelnej pomidorowej;).

Jak ugotowac rosół ?

Rosół jest zupą o bardzo dużych walorach zdrowotnych. A jeżeli do gotowania rosołu użyjemy kurzych łapek i skrzydełek, czyli gotujemy rosół wiejski, to mamy nieocenione naturalne źródło kalogenu. Co jest bardzo ważne w diecie osób mających problemy z układem pokarmowym, a zwłaszcza z jelitem grubym. Kalogen, który zawiera aminokwasy w postaci glicyn i prolin, odbudowuje tkankę jelita grubego. Rosół na przeziębienie podajemy czysty, gorący do picia.

Mięso na rosół domowy (wiejski)

Przepis na rosół nie wymaga wyszukanego mięsa. Mięso na rosół, to przede wszystkim te mniej szlachetne części kury. Czyli: szyja, końcówki skrzydełek, kurze łapki, kurzy mostek. Do poprawienia smaku dodajemy kurze podroby: żołądek i serce.

Jak zrobić rosół aby był klarowny ? Jak w przypadku każdego rosołu, ważna jest jego klarowność. Stąd rosół gotuje się na małym ogniu, tak aby delikatnie pykała. Mały ogień oznacza długi czas gotowania, ale warto. Jest to zupa, przy której się nie spieszymy. Mamy czas, na przykład na przygotowanie drugiego dania.

Rosół z kury

Kura domowa- mięso na rosół nie może być zamrożone. Końcówki skrzydełek odcinamy i usuwamy ewentualne pozostałości po lotkach. Łapki szorujemy, obcinamy pazury i sparzamy wrzątkiem.

jakie mięso do rosołu

Kurzy mostek, grzbiet, szyję, końcówki skrzydełek, łapki, serce i żołądek płuczemy w zimnej wodzie i wkładamy do głębokiego garnka.

Rosół przepis

Ile wody do rosołu? Dobierając ilość wody do rosołu kierujemy się regułą, że na jedną porcję przypada około od 1/2 litra do 3/4 litra wody. Pamiętajmy, że woda w trakcie gotowania odparowuje, a rosół gotuje się długo, bo około 4 godziny. Owszem możemy gotować i dłużej, aby był bardziej esencjonalny i wyrazisty w smaku.

Ważne aby rozpocząć gotowanie mięsa w chłodnej wodzie, a nie we wrzątku. Mięso gotujemy bez warzyw i soli. Warzywa dodajemy po około dwóch godzinach gotowania mięsa. Sól dodajemy pod koniec gotowania. Jest to przyprawa dodawana na końcu gotowania. Do gotującego się rosołu nie dodajemy natki pietruszki. Skrojoną natkę pietruszki dodajemy już po wlaniu rosołu do talerza.

Jakie warzywa i przyprawy do rosołu?

Ilość warzyw dobrana na 4-5 porcji rosołu

jakie warzywa do rosołu

Cebula w rosole

W wielu przepisach internetowych na rosół, nie tylko z kury, autorzy podają, że należy cebulę opiec na żywym ogniu. Otóż nie. Tradycyjnie cebula była rzucana na blachę pieca i lekko zbrązowiona, a nie spalona.

cebula w rosole

Jedną z cebul kroimy w grube talarki i brązowimy na rozgrzanej bez tłuszczu patelni. Tak przygotowana cebula nie jest zasklepiona żywym ogniem i pełniej odda swój aromat oraz kolor.

Warzywa do rosołu

Warzywa do rosołu wrzucamy po około dwóch godzinach gotowania mięsa. Rosół przez cały czas gotujemy na małym ogniu bez bulgotania zupy. Zupa powinna delikatnie pykać. Sól dodajemy na samym końcu gotowania, gdy warzywa będą już miękkie. Jeżeli rosół nam nadmiernie odparuje, to uzupełniamy wrzątkiem, a nie zimną wodą. Rosół jest gotowy. Podajemy z makaronem lub czysty do picia.

przepis na rosół, zupa czysta

Rosół wiejski idealnie smakuje z młodymi ziemniakami. Smacznego.

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play