Bigos. Bigos staropolski

Ten przepis na bigos tradycyjny, staropolski bez zasmażki i przecieru pomidorowego jest oparty na smakach kilku mięs i kiełbas oraz kapuście kiszonej i słodkiej. Wagowo kapusty i mięs dajemy w stosunku pół na pół. W stosunku pół na pół również dajemy kapustę kiszoną i kapustę słodką. Różnego rodzaju mięsa dajemy po równo względem siebie, to samo robimy z kiełbasą.

bigos, bigos staropolski

Jak ugotować bigos ?

Tradycyjny bigos z kapusty kiszonej i kapusty słodkiej nie zaprawiamy zasmażką. Użycie kiszonej kapusty nie wymaga dodatkowego zakwaszania bigosu poprzez dodanie zielonego jabłka czy też niewielkiej ilości octu winnego. Smak kiszonej kapusty złamiemy słodyczą suszonej śliwki. Aromat i kolor wzmocnimy suszonymi grzybami, suszoną śliwką i kilkoma ziarnami jałowca.

Gotując bigos z kiszonej kapusty dobrze jest mieć w kuchni duży garnek. Garnek do bigosu 15 litrowy z pokrywą jest idealny. Łatwo będzie się bigos mieszać i garnek jest na tyle pojemny, że bigosu wystarczy na długo. Im dłużej bigos podgrzewamy, tym bigos zyskuje na smaku.

Składniki na bigos. Jakie mięsa do bigosu ?

Bigos przepis: Wagowo mięs i kiełbas dajemy tyle, ile razem waży kapusta słodka i kiszona

Składniki na bigos. Jakie mięsa do bigosu

Jakie przyprawy do bigosu ?

Bigos jest potrawą sytą i dość tłustą, stąd aby ułatwić trawienie i zmniejszyć wzdęcia do bigosu dodamy szałwię i mielony kminek, a trawienie pobudzimy gorczycą.

Jakie przyprawy do bigosu

Jak zrobić bigos ?

Przyrządzanie bigosu rozpoczniemy od kapusty słodkiej i kiszonej. Słodką kapustę szatkujemy na drobno

Jak zrobić bigos

Kiszoną kapustę odsączamy, ale nie wylewamy soku. Sok z kiszonej kapusty odstawiamy na bok, dodamy go do bigosu gdyby się okazało, że bigos w naszym odczuciu wyszedł za mało kwaśny. Odsączoną kiszoną kapustę szatkujemy podobnie jak słodką kapustę.

kiszona kapusta na bigos

Kapustę słodką i kiszoną wkładamy do głębokiego garnka i zalewamy wodą w takiej ilości, aby woda przykryła kapustę. Garnek stawiamy na niewielkim ogniu i kapustę gotujemy pod pokrywką. Mamy dużo czasu aby przygotować pozostałe składniki

Mięso na bigos płuczemy i oczyszczamy z ewentualnych błon i ścięgien. Tniemy w kostkę na około 1 - 1,5 centymetrów. Kiełbasę tniemy w półtalarki. Cebule obieramy i tniemy w dużą kostkę.

W osobnym garnku mocno rozgrzewamy połowę przygotowanej ilości smalcu, na którym podsmażymy skrojone mięso zaczynając od najtwardszego. W tym przypadku od wołowego

mięso na bigos

Gdy mięso będzie podsmażone i wypuści soki, dodajemy jedną skrojoną cebulę. Całość dusimy do zmiękczenia kawałków skrojonej cebuli

mięso do bigosu

Mięso z cebulą i wypuszczonymi sokami dodajemy do gotującej się kapusty. Całość mieszamy i dodajemy przygotowane przyprawy. Ziarna gorczycy i ziarna jałowca rozgniatamy w moździerzu.

jałowiec do bigosu

W garnku po mięsie roztapiamy pozostałą ilość smalcu. Na dobrze rozgrzany smalce wrzucamy pokrojoną drugą cebulę. Gdy cebula się zezłoci, wrzucamy skrojoną szynkę i kiełbasy. Całość mieszamy i podsmażamy do wytopienia tłuszczu z kiełbas

kiełbasa do bigosu

Podsmażoną kiełbasę dodajemy do gotującej się kapusty i mięs. Mieszamy i przygotowujemy grzyby i śliwki

Suszone grzyby i śliwki do bigosu

suszone grzyby i śliwki do bigosu

Suszone grzyby płuczemy. Wkładamy do rondla i zalewamy niewielką ilością wody (około pół szklanki). Grzyby gotujemy na niewielkim ogniu do miękkości.

suszone grzyby do bigosu

W międzyczasie suszone śliwki tniemy na drobno

suszone śliwki do bigosu

Skrojone śliwki wrzucamy do bigosu. Gdy grzyby będą miękkie, kroimy je na drobno. Zarówno wywar z grzybów jak i skrojone grzyby dodajemy do całości i mieszamy.

borowiki do bigosu

Na tę chwilę mamy wszystkie składniki bigosu w jednym. Możemy już smakować, dodajemy soli do smaku i ewentualnie odlanego soku z kiszonej kapusty. Bigos nadal gotujemy na wolnym ogniu. W miarę gotowania dodane suszone śliwki i grzyby zabarwią nam bigos na ciemny złocisty kolor.

bigos tradycyjny staropolski

Bigos będzie zyskiwać na smaku z każdym kolejnym podgrzewaniem, na którym zyskuje po drugim, trzecim dniu. Smacznego

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play