przepisy domowe jedzenie

Rodzaje deserów

Desery, to dania słodkie, które najczęściej podawane są na zakończenie posiłku- najczęściej obiadu. Stąd też desery dobiera się do dań podstawowych. Przy doborze deseru przyjmuje się zasadę: gdy drugie danie było sycące, to deser jest lekki, najczęściej owoce, po daniu jarzynowym, podaje się deser mączny.

Desery dzielą się na zimne i gorące. Do grupy zimnych deserów zalicza się kisiele, galaretki, kompoty, lody, owoce, musy, kremy i mleczka. Desery gorące to budynie, leguminy i suflety.

Budyń

Tradycyjne budynie w zależności od rodzaju robi się z masy żółtek utartych z cukrem, tłuszczu, białka ubitego na pianę, składników pęczniejących- mąki, sera oraz sypkich dodatków ( tarte migdały, orzechy, owoce jagodowe, dżemy itp.)

Leguminy

Leguminy to najczęściej słodkie mączne potrawy wykonane z kasz rozklejonych lub zapiekanych w ryżu, z ciasta gotowanego, smażonego lub pieczonego, sera, owoców.

Mleczka i kisiele

Bazą do sporządzania mleczek jest mieszanina mleka, cukru, aromatycznych przypraw oraz surowych jaj. Mleczka rozlewa się do małych foremek lub filiżanek, wstawia się do brytfanny z gorącą wodą (foremki zanurza się do 3/4). Brytfannę podgrzewa się na małym ogniu, aż mleczko zgęstnieje (około 45 minut). Mleczka podajemy po wystygnięciu.

Kisiele domowe przygotowuje się z przecieru owocowego, cukru, wody, dodatków aromatycznych, czekolady. Całość doprawia się mąką ziemniaczaną. Po zagotowaniu i ostudzeniu kisiel ma konsystencję żelu- galaretki.

Kremy

Kremy robi się na bazie mleka, kawy, soków owocowych, aromatów oraz jaj. Jaja rozdziela się na żółtka i białka. Żółtko jest składnikiem wiążącym krem, a piana z białek ma za zadanie spulchnić krem. W zależności od rodzaju kremu, przygotowuje się kramy na gorącą lub na zimno. Są również kremy bite.

Galaretki

Tradycyjne galaretki (galaretki domowe) robi się z soków owocowych lub wina z dodatkiem cukru i żelatyny. Żelatyna może być użyta w postaci płatków lub sypkiej i musi być wcześniej rozpuszczona w gorącej wodzie zgodnie z opisem na opakowaniu.

Kompoty

Do przygotowania kompotów najbardziej nadają się owoce aromatyczne, ale można je przygotować ze wszystkich rodzajów owoców, w tym owoców suszonych.

Kompoty można przyrządzić poprzez gotowanie owoców w osłodzonej wodzie z dodatkiem goździków, cynamonu, przez zalanie surowych owoców gorącym syropem z wody, cukru i przypraw lub ugotować owoce w syropie.

Kompoty z suszonych owoców wymagają przebrania i opłukania w gorącej wodzie suszu owocowego. Suszone owoce gotuje się oddzielnie ze względu na różny czas gotowania. Po ugotowaniu owoców łączy się je razem.

Przepisy na ciasta, desery i kremy

Wejdź i skosztujbita śmietana,  przepis na bitą śmietanę

Bita śmietana. Przepis na bitą śmietanę.

Wejdź i skosztujbudyń jak zrobić samemu

Budyń. Przepis na budyń domowy

Wejdź i skosztujciasto karpatka, krem karpatkowy

Ciasto karpatka. Krem karpatkowy

Wejdź i skosztujwanilia, cukier waniliowy

Cukier waniliowy

Wejdź i skosztujprzepis na naturalny domowy kisiel malinowy

Kisiel. Jak zrobić domowy kisiel ?

Wejdź i skosztujmalinowa chmurka, ciasto malinowa chmurka, malinowa chmurka przepis, malinowa chmurka thermomix

Malinowa chmurka

Wejdź i skosztujprzepis na ciasto na murzynka

Murzynek- przepis na ciasto murzynek

Wejdź i skosztujgofry,pieczemy gofry,przepis na gofry,ciasto na gofry,gofry chrupiące jak z budki

Przepis na gofry. Prosty przepis na gofry. Ciasto na gofry

Wejdź i skosztujrogale marcińskie, przepis na rogale świętego marcina

Rogale świętomarcińskie przepis

Wejdź i skosztujszrlotka przepis na szarlotkę

Szarlotka. Przepis na szarlotkę

Wejdź i skosztujciasto z jabłkami

Tradycyjne ciasto z jabłkami

Wejdź i skosztujciasto z owocamia, jeżyna, malina, wiśnia

Tradycyjne ciasto z owocami (jeżyna, malina, wiśnia)

Wejdź i skosztujciasto ze śliwkami

Tradycyjne ciasto ze śliwkami