Rodzaje deserów
Desery, to dania słodkie, które najczęściej podawane są na zakończenie posiłku- najczęściej obiadu. Stąd też desery dobiera się do dań podstawowych. Przy doborze deseru przyjmuje się zasadę: gdy drugie danie było sycące, to deser jest lekki, najczęściej owoce, po daniu jarzynowym, podaje się deser mączny.
Desery dzielą się na zimne i gorące. Do grupy zimnych deserów zalicza się kisiele, galaretki, kompoty, lody, owoce, musy, kremy i mleczka. Desery gorące to budynie, leguminy i suflety.
Budyń
Tradycyjne budynie w zależności od rodzaju robi się z masy żółtek utartych z cukrem, tłuszczu, białka ubitego na pianę, składników pęczniejących- mąki, sera oraz sypkich dodatków (tarte migdały, orzechy, owoce jagodowe, dżemy itp.)
Leguminy
Leguminy to najczęściej słodkie mączne potrawy wykonane z kasz rozklejonych lub zapiekanych w ryżu, z ciasta gotowanego, smażonego lub pieczonego, sera, owoców.
Mleczka i kisiele
Bazą do sporządzania mleczek jest mieszanina mleka, cukru, aromatycznych przypraw oraz surowych jaj. Mleczka rozlewa się do małych foremek lub filiżanek, wstawia się do brytfanny z gorącą wodą (foremki zanurza się do 3/4). Brytfannę podgrzewa się na małym ogniu, aż mleczko zgęstnieje (około 45 minut). Mleczka podajemy po wystygnięciu.
Kisiele domowe przygotowuje się z przecieru owocowego, cukru, wody, dodatków aromatycznych, czekolady. Całość doprawia się mąką ziemniaczaną. Po zagotowaniu i ostudzeniu kisiel ma konsystencję żelu- galaretki.
Kremy
Kremy robi się na bazie mleka, kawy, soków owocowych, aromatów oraz jaj. Jaja rozdziela się na żółtka i białka. Żółtko jest składnikiem wiążącym krem, a piana z białek ma za zadanie spulchnić krem. W zależności od rodzaju kremu, przygotowuje się kramy na gorącą lub na zimno. Są również kremy bite.
Galaretki
Tradycyjne galaretki (galaretki domowe) robi się z soków owocowych lub wina z dodatkiem cukru i żelatyny. Żelatyna może być użyta w postaci płatków lub sypkiej i musi być wcześniej rozpuszczona w gorącej wodzie zgodnie z opisem na opakowaniu.
Kompoty
Do przygotowania kompotów najbardziej nadają się owoce aromatyczne, ale można je przygotować ze wszystkich rodzajów owoców, w tym owoców suszonych.
Kompoty można przyrządzić poprzez gotowanie owoców w osłodzonej wodzie z dodatkiem goździków, cynamonu, przez zalanie surowych owoców gorącym syropem z wody, cukru i przypraw lub ugotować owoce w syropie.
Kompoty z suszonych owoców wymagają przebrania i opłukania w gorącej wodzie suszu owocowego. Suszone owoce gotuje się oddzielnie ze względu na różny czas gotowania. Po ugotowaniu owoców łączy się je razem.