Zupa
Zupa jest jednym z dań tworzących grupę podstawowych posiłków. Zupy najczęściej gotuje się z warzyw, owoców i mleka. Bazą każdej zupy jest wywar, który w zależności od rodzaju dzieli zupy na jarskie, grzybowe, owocowe, mleczne, rybne i jarzynowo- mięsne. Zupy dzieli się na czyste (niezagęszczone) i zagęszczone.
Zupy czyste gotuję się na wywarach mięsno- warzywnych. Są to na przykład rosoły, zupa pomidorowa czysta, barszcz czysty, grzybowa czysta. Zupy czyste często są podawane z dodatkami w postaci pasztecików, krokietów, pierożków itp.
Zupy zagęszczone
Zupy zagęszczone są bardziej pożywne- mają większą kaloryczność niż zupy czyste. Sposobów zagęszczania zup jest dużo. Najprostszym sposobem zagęszczenia zupy jest dodanie kaszy, klusek, makaronu, zacierek czy też ziemniaków.
Do wielu zup, których bazą są warzywa, wywar z warzyw i rosołów, tuż przed podaniem na stół na talerzach, dodaje się posiekaną nać pietruszki, koper lub listki selera.
Jak ugotować zupę?
Najczęstsze proporcje przy gotowaniu zup, to przy dwóch litrach potrzebujemy około pół kilograma mięsa z kością, warzyw połowę wagi użytego mięsa. Ilość warzyw, to 1 marchew, 1/4 selera , 1/2 pietruszki, 1 nieduży por, 1 cebula, 2 listki laurowe, kilka ziaren pieprzu, 5-6 ziaren ziela angielskiego. W przypadku dłuższego gotowania zupy- więcej niż półgodziny, musimy uwzględnić proces parowania. Co oznacza, że na każdy litr dodajemy około szklankę wody do odparowania.
Sosy
Sosy nie należą do posiłków podstawowych, są dodatkiem, który podnosi wartość odżywczą (kaloryczną) i smakową potrawy. Podstawowym składnikiem sosów jest wywar warzywny lub mięsny, który może być zastąpiony bulionem z kostek.
Sosy podstawowe, które poprzez zastosowanie różnych dodatków oraz przypraw umożliwiają otrzymanie ogromnej ilości odmian sosów. Sosy możemy podzielić na sosy białe i sosy rumiane.
Do sosów białych stosuje się zasmażkę białą z rozrobionej mąki z tłuszczem stopionym w rondlu. Sosy rumiane oparte są na złotej zasmażce, która otrzymamy przez podgrzewanie mąki rozrobionej z tłuszczem tak długo, aż mąka się zrumieni.