przepisy domowe jedzenie

Zupa

Zupa jest jednym z dań tworzących grupę podstawowych posiłków. Zupy najczęściej gotuje się z warzyw, owoców i mleka. Baza każdej zupy jest wywar, który w zależności od rodzaju dzieli zupy na jarskie, grzybowe, owocowe, mleczne, rybne i jarzynowo- mięsne. Zupy dzieli się na czyste (niezagęszczone) i zagęszczone.

Zupy czyste gotuję się na wywarach mięsno- warzywnych. Są to na przykład rosoły, zupa pomidorowa czysta, barszcz czysty, grzybowa czysta. Zupy czyste często są podawane z dodatkami w postaci pasztecików, krokietów, pierożków itp.

Zupy zagęszczone

Zupy zagęszczone są bardziej pożywne- mają większą kaloryczność niż zupy czyste. Sposobów zagęszczania zup jest dużo. Najprostszym sposobem zagęszczenia zupy jest dodanie kaszy, klusek, makaronu, zacierek czy też ziemniaków.

Do wielu zup, których bazą są warzywa, wywar z warzyw i rosołów, tuż przed podaniem na stół na talerzach, dodaje się posiekaną nać pietruszki, koper lub listki selera.

Jak ugotować zupę?

Najczęstsze proporcje przy gotowaniu zup, to przy dwóch litrach potrzebujemy około pół kilograma mięsa z kością, warzyw połowę wagi użytego mięsa. Ilość warzyw, to 1 marchew, 1/4 selera , 1/2 pietruszki, 1 nieduży por, 1 cebula, 2 listki laurowe, kilka ziaren pieprzu, 5-6 ziaren ziela angielskiego. W przypadku dłuższego gotowania zupy- więcej niż półgodziny, musimy uwzględnić proces parowania. Co oznacza, że na każdy litr dodajemy około szklankę wody do odparowania.

Sosy

Sosy nie należą do posiłków podstawowych, są dodatkiem, który podnosi wartość odżywczą (kaloryczną) i smakową potrawy. Podstawowym składnikiem sosów jest wywar warzywny lub mięsny, który może być zastąpiony bulionem z kostek.

Sosy podstawowe, które poprzez zastosowanie różnych dodatków oraz przypraw umożliwiają otrzymanie ogromnej ilości odmian sosów. Sosy możemy podzielić na sosy białe i sosy rumiane.

Do sosów białych stosuje się zasmażkę białą z rozrobionej mąki z tłuszczem stopionym w rondlu. Sosy rumiane oparte są na złotej zasmażce, która otrzymamy przez podgrzewanie mąki rozrobionej z tłuszczem tak długo, aż mąka się zrumieni.

Przepisy na zupy i sosy

Wejdź i skosztujprzepis na barszcz czerwony

Barszcz czerwony. Przepis na barszcz czerwony

Wejdź i skosztujjak zrobić bulion warzywny

Bulion warzywny- wywar z włoszczyzny

Wejdź i skosztujprzepis na zasmażkę bez tłuszczu do zup, sosów i dań mięsnych

Galicyjska zasmażka bez tłuszczu

Wejdź i skosztujzupa pomidorowa z pomidorów

Pomidorowa z pomidorów

Wejdź i skosztujrosół wiejski, rosół z kury, mięso na rosół wiejski

Rosół z kury- wiejski

Wejdź i skosztujsos czosnkowy, przepis na domowy sos czosnkowy

Sos czosnkowy domowy

Wejdź i skosztujsos pieczarkowy przepis

Sos pieczarkowy

Wejdź i skosztujsos winegret, sos vinegrette

Sos winegret. Sos vinegrette

Wejdź i skosztujzakwas z buraków, zakwas buraczany

Zakwas z buraków na barszcz czerwony wigilijny i do picia

Wejdź i skosztujzupa ogórkowa, przepis na zupę ogórkową

Zupa ogórkowa - przepis

Wejdź i skosztujzupa z soczewicy z mlekiem kokosowym

Zupa z soczewicy z mlekiem kokosowym

Wejdź i skosztujprzepis na zupę ziemniaczaną, prosta zupa ziemniaczana

Zupa ziemniaczana, kartoflanka.

Wejdź i skosztujżurek przepis

Żurek. Przepis na żurek z białą kiełbasą