Bitki wieprzowe z szynki w sosie własnym

bitki wieprzowe w sosie własnym

Bitki wieprzowe, to smaczne, aromatyczne mięsne danie i proste do zrobienia. Mięso jest kruche i uduszone we własnym sosie, którego smak wzmocni marchewka, pietruszka, cebula, seler, liść laurowy, majeranek, pieprz i sól.

Mięso na bitki wieprzowe może być z karkówki, łopatki lub szynki. Najdelikatniejsze bitki wieprzowe otrzymamy z mięsa od szynki. Bitki w sosie własnym dusi się na niewielkim ogniu do momentu, aż mięso będzie można łatwo oderwać widelcem. W przypadku mięsa wieprzowego duszenie trwa co najmniej półtorej godziny. W trakcie duszenia mięsa, będziemy musieli od czasu do czasu uzupełniać odparowaną wodę. Uzupełniamy wodą przegotowaną i ciepłą.

Bitki w sosie własnym przygotowujemy jako danie jednogarnkowe. Stąd dobrze jest się zaopatrzyć w szeroką o grubym dnie patelnię z pokrywką lub żeliwny garnek do pieczenia.

Bitki wieprzowe w sosie własnym- składniki

Bitki wieprzowe w sosie własnym- składniki

Z podanej ilości składników otrzymasz 8- 10 porcji

Przepis na bitki wieprzowe

Mięso płuczemy i kroimy na plastry o grubości około od 1 do 1,5 centymetra w poprzek włókien. Jeżeli pokroimy na plastry z byt cienki, to porcje mięsa się nam rozpadną, a gdy będą zbyt grube, to mięso będzie się długo dusić, a z warzyw zrobi się papka.

przepis na bitki wieprzowe z szynki

Pokrojone mięso delikatnie z obu stron rozbijamy tłuczkiem. Oprószamy pieprzem i majerankiem. Mięsa nie solimy, sól dodamy pod koniec duszenia, gdy mięso będzie miękkie.

bitki wieprzowe z szynki

Na patelnię wylewamy tyle oleju, aby powstała około 1 milimetrowa warstwa. Na dobrze rozgrzanym oleju obsmażamy z obu stron porcje mięsa przez około 2- 3 minuty. Tak aby mięso zarumieniło się z każdej strony.

jak dusić bitki wieprzowe z szynki

W między czasie marchewkę i pietruszkę kroimy w paski, cebulę w piórka, a seler w pół talarki. Mięso podlewamy szklanką gorącej przegotowanej wody. Dodajemy warzywa i pozostałe przyprawy bez soli.

pyszne bitki wieprzowe z szynki

Potrawę przykrywamy i dusimy pod pokrywką, przez około półtorej godziny na niewielkim ogniu. Mięso od czasu do czasu przewracamy, zwracając uwagę aby nie przywarło do dna naczynia.

W trakcie duszenia mięso i warzywa będą puszczać soki, a woda będzie odparowywać. Gdyby się okazało, że esencja sosu będzie zbyt sucha, to musimy dolać odrobinę przegotowanej wody.

Gdy mięso zacznie mięknąć, doprawiamy esencję sosu solą do smaku.

Zaprawiamy sos

Do szklanki odmierzamy 3- 4 stołowe łyżki zimnej wody, w której rozprowadzamy jedną płaską łyżkę mąki pszennej. Mąkę dokładnie rozprowadzamy, tak aby nie było w płynie mącznych grudek. Rozprowadzoną mąkę powoli wlewamy do bitek wieprzowych. W trakcie wlewania dokładnie mieszamy sos, uważając aby nie porozrywać bitek. Całość gotujemy jeszcze przez około 2- 3 minuty.

smaczne bitki wieprzowe z szynki

Bitki wieprzowe z szynki w sosie własnym są gotowe. Smacznego

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play