Ciasto drożdżowe z kruszonką

Proste ciasto drożdżowe z kruszonką jest również bazą do innych wersji ciast drożdżowych, na przykład ciasto drożdżowe ze śliwkami, z jabłkami czy też rabarbarem (czytaj więcej). Przepis na ciasto drożdżowe wymaga użycia mąki, jaj, drożdży, mleka, cukru, masła, soli, cukru waniliowego. To są składniki na ciasto drożdżowe przepis babci

ciasto drożdżowe z kruszonką

Kruszonka na ciasto drożdżowe

Tradycyjną kruszonkę do ciasta drożdżowego robimy z podobnych składników co samo ciasto. Wystarczy mąka, masło, cukier, cukier waniliowy lub cynamon. Wykonanie kruszonki jest szybkie. Owszem, może się zdarzyć, że wyjdzie nam kruszonka zbyt lepiąca się, przez co trudno się ją kruszy. Wtedy wystarczy ciasto na kruszonkę wstawić na kilkanaście minut do lodówki. Kruszonkę możemy łamać lub utrzeć na tarce o dużych otworach.

Ciasto drożdżowe przepis

Składniki na ciasto drożdżowe

Składniki na kruszonkę

Jak zrobić ciasto drożdżowe ?

Robienie ciasta drożdżowego rozpoczynamy od przygotowania rozczynu drożdży. Drożdże kruszymy i zalewamy połową szklanki letniego mleka. Dodajemy jedną stołowa łyżkę mąki i jedną łyżkę cukru. Całość dokładnie mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Przesiewamy mąkę. Rozbijamy jajka i z jednego oddzielamy białko. Wszystkie składniki wyrabiamy (w tym wyrośnięty rozczyn drożdży) ze sobą oprócz oddzielonego białka. Masło powinno mieć temperaturę pokojową. Ciasto wyrabiamy aż będzie gładkie, elastyczne i będzie odchodzić od dłoni lub miski robota.

Gotowe wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia, na około dwie godziny w ciepłe zacienione miejsce.

Jak się robi kruszonkę na ciasto drożdżowe ?

Wszystkie składniki na kruszonkę dokładnie ze sobą mieszamy. Masło do kruszonki powinno być chłodne. Masło siekamy nożem i dodajemy do wymieszanych składników. Całość razem zagniatamy. Ciasto na kruszonkę jest gotowe. Kruszonkę możemy schłodzić w lodówce co ułatwia kruszenie.

Jak piec ciasto drożdżowe ?

Blachę na ciasto smarujemy tłuszczem lub wykładamy papierem do pieczenia. Układamy ciasto i losowo nakłuwamy widelcem. Wierzch ciasta smarujemy roztrzepanym białkiem.

Jeżeli robimy ciasto drożdżowe z owocami- rabarbarem, śliwkami itp. to owoce układamy na wierzchu ciasta i posypujemy kruszonką. Uformowane ciasto odstawiamy na około 30 minut do wyrośnięcia.

ciasto drozdżowe

Ciasto pieczemy w temperaturze około 200- 220°C przez około 30 minut na złoty kolor. Smacznego

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play