Ciasto karpatka

Ten przepis na ciasto parzone możesz wykorzystać na eklerki, ptysie i ciasto karpatka. Do karpatki zrobimy krem karpatka oparty na tym samym przepisie co przepis na budyń domowy. Z tą różnicą, że będziemy do kremu używać mąki pszennej i jednej łyżki budyniu waniliowego.
ciasto karpatka, krem karpatkowy

Ciasto na karpatkę składa się masła, wody, mąki pszennej, jaj i proszku do pieczenia. Pieczemy je w dwóch porcjach, tak aby otrzymać spód i wierzch ciasta, pomiędzy które dajemy krem karpatka.

Przepis na ciasto karpatka

przepis na ciasto karpatka

Składniki do ciasta parzonego na karpatkę:

Przepis na krem karpatkowy

przepis na krem karpatkowy

Jak zrobić ciasto karpatka?

Szklankę wody zagotowujemy z 1/2 kostki masła. Zmniejszamy płomień, tak aby zawartość delikatnie bulgotała. Do wrzątku powoli wsypujemy szklankę mąki i starannie mieszamy.

jak zrobić ciasto karpatka

Po przestudzeniu dodajemy 5 jaj i łyżeczkę proszku do pieczenia. Całość mieszamy.

Gotowe ciasto wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia

ile piec ciasto karpatka

Ciasto pieczemy w piekarniku w temperaturze 220 °C w dwóch porcjach. Pieczemy do zezłocenia ciasta, co trwa około 25 minut.

piec ciasto karpatka

Jak zrobić krem karpatka?

Zrobienie kremu karpatka rozpoczniemy od zrobienia masy przypominającej budyń domowy. 2/3 szklanki mleka zagotowujemy z 1/2 szklanki cukru. Podczas gotowania mleko mieszamy, tak aby cukier się rozpuścił.

W między czasie w 1/3 szklance mleka rozprowadzamy jedno żółtko, łyżkę mąki pszennej i łyżkę budyniu waniliowego. Do wrzącego mleka z rozpuszczonym cukrem powoli wlewamy przygotowaną mieszaninę. Cały czas mieszamy. Całość zagotowujemy i studzimy.

Ostudzoną masę budyniową dodajemy po łyżce do ucieranego masła

jak zrobić krem karpatka

Gotowy krem równomiernie rozprowadzamy po spodniej warstwie karpatki

krem karpatka

Krem przykrywamy drugą warstwą upieczonego ciasta. Jeżeli lubimy bardzo słodko, to możemy górną warstwę obsypać cukrem pudrem, ale nie jest to konieczne. Karpatka jest gotowa.

karpatka
Smacznego
Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play