Cukier waniliowy

wanilia, cukier waniliowy

Nie będzie to przepis na yves rocher zmysłowa wanilia, lecz na coś bardziej przydatnego w kuchni. W sklepach spożywczych często kupujemy cukier waniliowy, który nie zawsze jest waniliowy. Wystarczy uważnie przeczytać nazwę cukru na opakowaniu, i okaże się że jest to cukier wanilinowy.

Cukier wanilinowy nie jest naturalnym produktem. Wanilinowy oznacza, że w produkcie jest syntetyczna wanilia, która uznawana jest za związek chemiczny niebezpieczny dla zdrowia. Syntetyczna wanilia otrzymywana jest z gwajakolu oraz wyodrębniana z ługów powstających podczas produkcji papieru. Tak czy siak, syntetyczna wanilina aromatycznie nie ustępuje naturalnej wanilii. Ba, nawet jest intensywniejsza od naturalnej. od nas samych zależy na która wanilię, a raczej cukier aromatyczny, się zdecydujemy.

Wanilia, naturalny aromat do ciast i nie tylko

Naturalna wanilia w postaci cukru waniliowego jest bardzo łatwa do zrobienia w warunkach domowych. Do zrobienia naturalnego cukru waniliowego wystarczy mieć laskę/ laski wanilii, cukier drobnoziarnisty oraz od dwóch do czterech tygodni czasu. Im więcej czasu, tym lepiej. Im dłuższy czas, tym lepiej zostaną wykorzystane właściwości higroskopijne cukru. Po prostu, cukier lepie wchłonie związki aromatyczne z laski wanilii.

Ekstrakt waniliowy może nie jest w tym domowym sposobie w stu procentach pozyskany, ale bardzo łatwo jest nim zastąpić sztuczny ekstrakt waniliny lub etylowaniliny, które to nieopatrzenie kupujemy w cukrze wanilinowym. Wystarczy uważnie czytać etykiety produktów, aby kupić prawdziwy cukier waniliowy a nie wanilinowy, lub też zrobić samodzielnie domowy cukier waniliowy.

Cukier waniliowy przepis

cukier waniliowy przepis

Jak zrobić cukier waniliowy ?

Laski wanilii rozcinamy wzdłuż
jak zrobić cukier waniliowy
Końcówką noża wydłubujemy nasiona wanilii (tak jakbyśmy się lub kogoś golili brzytwą)
jak zrobić cukier waniliowy, nasiona wanilii
Laski wanilii kroimy na 3- 4 części
laski wanilii
Do suchego słoika przesypujemy odmierzoną ilość cukru, do którego wrzucamy pokrojoną wanilię oraz wyłuskane nasiona wraz z zebraną "pastą" waniliową.
wanilia cukier
Zakręcamy słoik. Wstrząsamy i nie mieszamy;)
wanilia cukier słoik
Słoik odstawiamy do suchego miejsca na co najmniej dwa tygodnie (im dłużej tym lepiej), pamiętając aby raz dziennie słoikiem wstrząsnąć. Po dwóch- czterech tygodniach aromatyczny cukier waniliowy jest gotowy.
Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play