Dżem

Robiąc domowe dżemy nie musimy posiadać wyszukanych składników. Do zrobienia dżemu wystarczy mieć świeże owoce i cukier. Smaczny domowy dżem nie wymaga użycia żelfixu. Żelowanie dżemu polega na odparowaniu nadmiaru wody z owoców w obecności cukru. Odparowanie nadmiaru wody odbywa się prze powolne gotowanie.

dżem z czerwonej porzeczki

W zależności od kwaśności owoców i naszego smaku ilość cukru dodawana do zrobienia domowego dżemu waha się w stosunku wagowym owoców do cukru w przedziale od 1:4 do 1:1. Oprócz owoców i cukru powinnyśmy mieć wyparzone nieduże słoiki oraz wyparzone nieuszkodzone zakrętki dopasowane do słoików.

Jak zrobić dżem?

Domowe dżemy najlepiej robi się w płytkich garnkach o grubych ściankach i dużej średnicy. Większa średnica garnka umożliwia lepsze i szybsze odparowanie nadmiaru wody. Gotując owoce z cukrem należy cały czasz starannie mieszać. Do mieszania należy używać drewnianych łopatek kuchennych. Dżemy gotujemy na małym ogniu w otwartym garnku (bez pokrywki).

Jak sprawdzić czy dżem żeluje?

Aby sprawdzić czy przygotowywany dżem żeluje wystarczy wyłączyć gaz i obserwować czy dżem w czasie stygnięcia żeluje. Patrz poniższa fotografia

jak sprawdzić czy dżem żeluje

Dżem z czerwonej porzeczki

Gotowy dżem z czerwonych porzeczek w warunkach domowych otrzymamy po około 2,5 godziny powolnego gotowania. Składniki na dżem porzeczkowy

domowy dżem z czerwonej porzeczki

Porzeczki obieramy z ogonków i usuwamy szypułki. Oczyszczone porzeczki przesypujemy na sito i płuczemy. Porzeczki przekładamy do garnka i dodajemy odmierzoną ilość cukru

robimy dżem z czerwonej porzeczki

Całość mieszamy i zagotowujemy. Zmniejszamy płomień do minimum. Cały czasz mieszamy do odparowania nadmiaru wody. Gotujemy przez około dwie i pół godziny. Dżem możemy przetrzeć przez sitko aby pozbyć się drobnych pestek z owoców porzeczki.

Gotowy dżem przekładamy do wygotowanych słoików gdy dżem jest gorący- delikatnie bulgocze w garnku w całej swojej objętości.

gotowy dżem z czerwonej porzeczki

Słoiki zakręcamy. Przewracamy do góry dnem aby wieczko złapało, i odstawiamy do ostygnięcia

domowy dżem z czerwonej porzeczki

Gotowe słoiki z dżemem porzeczkowym przechowujemy w chłodnym miejscu, niewystawionym na działanie światła.

jak zrobić domowy dżem z czerwonej porzeczki

Smacznego

Dżem jeżynowy

Jak zrobić dżem jeżynowy? Robiąc dżem jeżynowy dobrze jest oddzielić pestki od jeżyny, których w jeżynach jest znacznie więcej niż na przykład w czerwonych porzeczkach.

dżem jeżynowy

Pestki oddzielamy od jeżyn przed dodaniem cukru. Najłatwiej i najszybciej pestki oddzielimy po zblendowaniu jeżyn i przetarciu otrzymanej masy przez sito. Najwygodniej użyć sitka o pionowych szczelinach. Drobne pestki jeżyn nie zapychają takiego sitka.

pestki oddzielamy od jeżyn

Dżem jeżynowy składniki

domowy dżem jeżynowy

Jeżyny płuczemy, blendujemy i przecieramy przez sito. Dodajemy odmierzoną ilość cukru i powoli gotujemy na małym ogniu cały czasz mieszając.

jak zrobić dżem jeżynowy

Po około 2,5 – 3 godzinach odparowany, gorący sok jeżynowy przekładamy do słoiczków. Słoiczki zakręcamy i odstawiamy do góry dnem do ostygnięcia.

domowy dżem jeżynowy w słoiczkach

Dżem jeżynowy jest gotowy. Smacznego

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play