przepisy domowe jedzenie

Dżem

Robiąc domowe dżemy nie musimy posiadać wyszukanych składników. Do zrobienia dżemu wystarczy mieć świeże owoce i cukier. Smaczny domowy dżem nie wymaga użycia żelfixu. Żelowanie dżemu polega na odparowaniu nadmiaru wody z owoców w obecności cukru. Odparowanie nadmiaru wody odbywa się prze powolne gotowanie.

dżem z czerwonej porzeczki

W zależności od kwaśności owoców i naszego smaku ilość cukru dodawana do zrobienia domowego dżemu waha się w stosunku wagowym owoców do cukru w przedziale od 1:4 do 1:1. Oprócz owoców i cukru powinnyśmy mieć wyparzone nieduże słoiki oraz wyparzone nieuszkodzone zakrętki dopasowane do słoików.

Jak zrobić dżem?

Domowe dżemy najlepiej robi się w płytkich garnkach o grubych ściankach i dużej średnicy. Większa średnica garnka umożliwia lepsze i szybsze odparowanie nadmiaru wody. Gotując owoce z cukrem należy cały czasz starannie mieszać. Do mieszania należy używać drewnianych łopatek kuchennych. Dżemy gotujemy na małym ogniu w otwartym garnku (bez pokrywki).

Jak sprawdzić czy dżem żeluje?

Aby sprawdzić czy przygotowywany dżem żeluje wystarczy wyłączyć gaz i obserwować czy dżem w czasie stygnięcia żeluje. Patrz poniższa fotografia

jak sprawdzić czy dżem żeluje

Dżem z czerwonej porzeczki

Gotowy dżem z czerwonych porzeczek w warunkach domowych otrzymamy po około 2,5 godziny powolnego gotowania. Składniki na dżem porzeczkowy

domowy dżem z czerwonej porzeczki

Porzeczki obieramy z ogonków i usuwamy szypułki. Oczyszczone porzeczki przesypujemy na sito i płuczemy. Porzeczki przekładamy do garnka i dodajemy odmierzoną ilość cukru

robimy dżem z czerwonej porzeczki

Całość mieszamy i zagotowujemy. Zmniejszamy płomień do minimum. Cały czasz mieszamy do odparowania nadmiaru wody. Gotujemy przez około dwie i pół godziny. Dżem możemy przetrzeć przez sitko aby pozbyć się drobnych pestek z owoców porzeczki.

Gotowy dżem przekładamy do wygotowanych słoików gdy dżem jest gorący- delikatnie bulgocze w garnku w całej swojej objętości.

gotowy dżem z czerwonej porzeczki

Słoiki zakręcamy. Przewracamy do góry dnem aby wieczko złapało, i odstawiamy do ostygnięcia

domowy dżem z czerwonej porzeczki

Gotowe słoiki z dżemem porzeczkowym przechowujemy w chłodnym miejscu, niewystawionym na działanie światła.

jak zrobić domowy dżem z czerwonej porzeczki

Smacznego