Grochówka. Zupa grochowa

Popularna grochówka, najczęściej grochówka wojskowa, ma niepowtarzalny smak i aromat. Jest zupą bardzo sytą i pożywną. Dobra zupa grochowa powstaje z kilku składników ogólnie dostępnych. Tradycyjna zupa grochowa nie wymaga dodatkowego tłuszczu do podsmażenia mięsa czy też cebuli. Tłuszcz powoli wytapia się z wędzonki- wędzonej słoniny lub wędzonego boczku. Czy to będzie zupa grochowa wojskowa, czy też grochowa na wędzące lub zup grochowa z ziemniakami, powinna być gotowana w jednym garnku. I zawsze zaczynamy od wytopienia tłuszczu i podsmażenia skórki wędzonki lub wędzonego boczku. Ta skórka daje cały aromat i smak grochówce.

zupa grochowa, grochówka

Jak ugotować zupę grochową?

Do ugotowania zupy grochowej potrzebujemy: łuskanego grochu, wędzonki lub boczku wędzonego, wędzonej kiełbasy (lub podwędzanej), cebuli, czosnku, marchwi, pietruszki, ziemniaków. Przyprawy do grochowej to majeranek, pieprz, sól i owoce jałowca (opcjonalnie). Groch możemy wcześniej namoczyć, ale nie jest to konieczne. Na niemoczonym grochu zupa będzie się nieco dłużej gotować o jakieś 40- 50 minut. Gotując grochówkę, należy pamiętać aby grochowa pykała a nie bulgotała. Grochówka nie lubi mocnego ognia. Grochówkę gotuje się na małym ogniu, masz wtedy większą pewność, że jej nie rozgotujesz.

Zupa grochowa przepis

zupa grochowa przepis

Podana ilość składników pozwoli ugotować 8- 10 porcji zupy

Jakie przyprawy do grochówki?

jakie przyprawy do grochówki

Tradycyjna grochówka wymaga trzech podstawowych przypraw i jednej opcjonalnie do wzmocnienia aromatu

Te przyprawy wystarczą do grochówki wojskowej. Nie potrzebujemy ziela angielskiego ani liścia laurowego.

Jak ugotować zupę grochową ?

Groch płuczemy i jeżeli decydujemy się na wcześniejsze namoczenie grochu, to zalewamy go ¼ przygotowanej ilości wody i odstawiamy na około dwie godziny.

Gotowanie grochówki rozpoczynamy od wytopienia tłuszczu. Z wędzonego boczku odcinamy skórkę. Boczek kroimy w średniej wielkości kostkę, kiełbasę w pół talarki.

jak ugotować zupę grochową

Cebulę siekamy, czosnku nie wyciskamy przez praskę, lecz kroimy na niezbyt drobno (nie przypali się w czasie podsmażania). Posiekaną cebulę i czosnek możemy razem zmieszać- do gara idą w tym samym czasie.

warzywa do zupy grochowej

Wybieramy głęboki garnek, który stawiamy na małym ogniu. Wytapianie tłuszczu zaczynamy od wyciętej wędzonej skórki, którą dajemy do garnka zanim się rozgrzeje. Powolnymi okrężnymi ruchami prowadzimy skórkę po całej powierzchni dna garnka.

wędzonka do grochówki

Skórkę wytapiamy z obu stron, tak aby się zrumieniła, a nie przypaliła. Już na typ etapie gotowania będziemy czuć przyjemny aromat przyszłej zupy grochowej. Po wytopieniu skórki nie wyrzucamy jej z garnka. Skórka w garnku pozostaje do końca gotowani grochówki. Wsypujemy skrojony w kostkę boczek. Całość mieszamy i powoli wytapiamy tłuszcz z kostek boczku.

Gdy kostki boczku się zezłocą dodajemy skrojoną cebulę i czosnek

jak ugotować grochówkę

Całość nadal mieszamy na niewielkim ogniu, i gdy cebula z czosnkiem się zeszkli, dodajemy skrojoną wędzoną kiełbasę.

wędzona kiełbasa do grochówki

Mieszamy do momentu podsmażenia kawałków kiełbasy. Przygotowane mięso, cebule i czosnek zalewamy odmierzona ilością wody i dodajemy groch wraz z wodą, w której się wcześniej moczył. Zwiększamy płomień pod zupą. Moc płomienia ustawiamy tak aby zupa delikatnie pykała.

W czasie gotowania grochu będzie się pojawiać piana, którą ściągamy łyżką.

Przygotowujemy warzywa do grochówki

Marchew i pietruszkę kroimy w kostkę lub w ćwierćtalarki. Ziemniaki dodajemy pod koniec gotowania grochówki.

warzywa do grochówki

Marchew, pietruszkę i przyprawy dodajemy do grochowej, gdy groch zaczyna mięknąć. Garnek przykrywamy. Możemy nieznacznie zmniejszyć ogień.

Zabieramy się za ziemniaki, które obieramy, płuczemy i tniemy w dwunastki lub szesnastki

ziemniaki do grochówki

Ziemniaki dodajemy do gotującej się grochowej, wtedy gdy marchewka zacznie mięknąć.

grochówka wojskowa

Gotujemy jeszcze przez około 10– 15 minut, tak aby nie rozgotować ziemniaków. Pod koniec gotowania łyżką rozgniatamy o brzeg garnka kilkanaście ziaren grochu. Grochówka się zagęści w sposób naturalny. To jest zupa, która nie potrzebuje zasmażki. Grochowa jest gotowa

zupa grochowa

Smacznego

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play