Kapuśniak. Kapuśniak na żeberkach

Kapuśniak z kiszonej kapusty gotowany na wywarze mięsnym z żeberek wieprzowych w sposób tradycyjny jest zupą o lekko słodkawo- kwaśnym smaku. Słodkawy smak wniosą żeberka wieprzowe i wywar z warzyw, zwłaszcza marchew. Baza słodko- kwaśnego smaku pozwala zaostrzyć zupę pieprzem i kminkiem.

kapuśniak na żeberkach

W tradycyjnym polskim kapuśniaku nie może zabraknąć suszonych grzybów. Nie potrzebujemy ich dużo, wystarczy garść. Mogą to być prawdziwki lub podgrzybki. Z przypraw do kapuśniaku potrzebujemy liści laurowy, ziele angielskie, pieprz, starty kminek, rozmaryn i sól. Z warzyw weźmiemy marchew, pietruszkę, seler i cebulę. To są podstawowe składniki oprócz kiszonej kapusty i żeberek.

Zupa kapuśniak wymaga zasmażki do kapuśniaku. Zrobienia zasmażki z mąki pszennej na bazie tłuszczu i podsmażonej cebuli. Ale o tym w przepisie na kapuśniak

Kapuśniak z kiszonej kapusty na żeberkach

kapuśniak z kiszonej kapusty na żeberkach

Z podanej ilości składników otrzyma się 8- 10 porcji zupy

Przyprawy do kapuśniaku z kiszonej kapusty

przyprawy do kapuśniaku z kiszonej kapusty

Jak zrobić kapuśniak?

Kapuśniak na żeberku wymaga gotowania w trzech etapach. Osobno gotuje się kiszoną kapustę, osobno żeberka i osobno robi się zasmażkę do kapuśniaku. Połączenie tych trzech etapów daje tradycyjny domowy smaczny kapuśniak z kiszonej kapusty na żeberkach. W tak gotowanym kapuśniaku nie potrzebujemy żadnego bulionu mięsnego lub warzywnego. Wywar z mięsa i warzyw powstanie w trakcie gotowania kapuśniaku.

Przepis na kapuśniak z kiszonej kapusty

Kiszoną kapustę odcedzamy. Odcedzony kwas nie wylewamy, lecz zlewamy do garnka, w którym będzie się gotować kiszona kapusta. Kapustę kiszoną dodatkowo siekamy. Wrzucamy do garnka. Zalewamy częścią odmierzonej ilości wody (wystarczy, że woda przykryje kapustę)

przepis na kapuśniak z kiszonej kapusty

Żeberka płuczemy i rozcinamy na 2- 3 mniejsze kawałki. Wkładamy do drugiego głębszego garnka i zalewamy pozostałą ilością wody

żeberka płuczemy i rozcinamy

Kapustę i mięso gotujemy na niewielkim ogniu pod przykryciem dopóki nie zmiękną. Do kapusty dodajemy przygotowane przyprawy bez soli. Sól dodamy pod koniec gotowania kapuśniaku. W trakcie gotowania mięsa usuwamy szumowiny.

Suszone grzyby płuczemy, wkładamy do rondla, zalewamy niewielką ilością wody. Gotujemy na małym ogniu przez około 20- 25 minut

suszone grzyby do kapuśniaku

Ugotowane grzyby kroimy na drobno. Wywar z grzybów i pokrojone grzyby dodajemy do gotującej się kiszonej kapusty.

Warzywa obieramy i tniemy w drobne cienkie paski (bez cebuli)

warzywa obieramy i tniemy w drobne cienkie

Pokrojone warzywa dodajemy do gotującego się mięsa wtedy, gdy mięso zacznie mięknąć, a szumowiny już nie będą powstawać.

warzywa do kapuśniaku

Gdy mięso zacznie odchodzić od kości, wyjmujemy je i tniemy na drobną kostkę

mięso do kapuśniaku

Na tym etapie gotowania zarówno kapusta, mięso i warzywa są miękkie. Wszystkie składniki razem łączymy w garnku, w którym gotowało się mięso. Ewentualną odparowaną wodę uzupełniamy i gotujemy dalej na małym ogniu pod przykryciem. Możemy dodać sól i zasmażkę.

Jak zrobić zasmażkę do kapuśniaku?

Zasmażka do kapuśniaku powstanie z cebuli, smalcu i mąki pszennej. W małym rondlu rozgrzewamy płaską łyżkę smalcu, na którym zeszklimy posiekaną cebulę.

jak zrobić zasmażkę do kapuśniaku

Gdy cebula będzie zeszklona, dodajemy jedną czubatą łyżkę mąki pszennej. Całość energicznie mieszamy do zrumienienia mąki

zasmażka do kapuśniaku

Gotową zasmażkę dodajemy do kapuśniaku. Mieszamy i gotujemy jeszcze przez około 10 minut. Kapuśniak z kiszonej kapusty na żeberkach jest gotowy

kapuśniak na żeberkach

Smacznego

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play