przepisy domowe jedzenie

Kotlet schabowy po staropolsku

kotlet schabowy, pyszne schabowe

Pomiń opis, przejdź do przepisu
Kotlet schabowy po staropolsku

Kotlet schabowy po staropolsku

kotlet schabowy po staropolsku

Jak zrobić schabowe ?

Kotlet schabowy po staropolsku smaży się tak samo jak kotlet schabowy tradycyjny, różnica jest w jednym szczególe. Schabowy po staropolsku jest wcześniej moczony w marynacie. Marynata do kotleta schabowego oparta jest na maślance ewentualnie mleku. Zastosowanie maślanki ze względu na obecność kwasu mlekowego przyspiesza kruszenie mięsa. Użycie marynaty wymaga namoczenia poporcjowanego i rozbitego mięsa na kotlety na co najmniej dwie- trzy godziny przed smażeniem. Dobrze jest zostawić mięso w marynacie w lodówce dzień wcześniej przed smażeniem. Jeżeli marynujemy mięso w tym samym dniu co smażymy, to marynatę z mięsem trzymamy w temperaturze pokojowej.

Rozbijanie kotletów schabowych

Aby otrzymać pyszne schabowe musimy odpowiednio rozbić schab na kotlety. Schab kroimy na plastry nie cieńsze niż jeden centymetr i usuwamy ewentualne błony lub ścięgna. Kotlety rozbijamy obustronnie, ale nie cieniej niż na pół centymetra. Cienkie kotlety (pomimo marynowania) mogą stać się bardzo suche po usmażeniu- nie będą tak soczyste jak te nieco grubsze.

Marynata do kotletów schabowych

Moczenie schabowego w maślance czy też mleku, wymaga wcześniejszego przygotowania marynaty składającej się z maślanki, cebuli, czosnku, liści laurowych, ziela angielskiego, pieprzu. Marynaty nie solimy, aby sól nie zamknęła pór w mięsie. Zamknięte pory utrudniają przenikanie smaków do mięsa. Panierka na schabowe będzie zawierać sól.

Ile kalorii ma schabowy ?

Kotlety schabowe po staropolsku jak i tradycyjne mają tyle samo kalorii. Są tak samo panierowane, i najlepiej smakują gdy zostaną usmażone na smalcu. W 100 gramach kotleta schabowego jest około 230 kcal. Jest to potrawa bardzo kaloryczna.
Kotlet schabowy po staropolsku

Przepis na kotlety schabowe

przyprawy do schabowegoTen przepis na schabowy pozwala usmażyć 5 kotletów
Marynata do kotletów schabowych

Marynatę do kotletów schabowych przygotujemy w głębokiej misce, do której wlewamy jedną szklankę maślanki (ta ilość wystarcza na 5- 7 kotletów schabowych)

marynata do schabowego

Cebulę obieramy i kroimy w cienkie piórka, czosnek obieramy i drobno siekamy.

Piórka cebuli i posiekany czosnek wsypujemy do maślanki. Dodajemy przygotowaną ilość liści laurowych, ziela angielskiego i pieprzu. Całość dokładnie mieszamy. Pamiętamy aby marynaty nie solić. Rozbite kotlety układamy na płasko w marynacie. Całość odstawiamy na co najmniej dwie- trzy godziny. Im dłużej tym lepiej.

Panierka do schabowego

Panierka na schabowe po staropolsku, jest tak samo robiona jak panierka do schabowego tradycyjnego. Składa się z trzech osobnych składników: z mąki pszennej, rozbitego jajka, w którym rozpuszczamy sól oraz z tartej bułki. Przestrzegamy kolejności obtaczania kotletów kolejnymi składnikami panierki.

Panierujemy kotlety schabowe

Rozbity kotlet wyjmujemy z marynaty- chwilę czekamy aby nadmiar marynaty obciekł. Obustronnie obtaczamy w mące pszennej

panierujemy kotlety schabowe

Kolejno kotlety zanurzamy w rozbitym osolonym jajku i dokładnie obtaczamy w bułce.

panierka do schabowego

Tak opanierowane kotlety odstawiamy. Na patelni roztapiamy i dobrze rozgrzewamy smalec.

Jak smażyć schabowe ?

Schabowe najlepiej wychodzą na smalcu. Na patelni roztapiamy i dobrze rozgrzewamy smalec. Zmniejszamy płomień pod patelnią.

kotlety schabowe po staropolsku

Kotlety smażymy obustronnie do zezłocenia panierki. Czas smażenia to około pięć minut na każdą stronę kotleta.

Smacznego.

schaboszczak