Kotlet schabowy po staropolsku

Jak zrobić schabowe ?

Kotlet schabowy po staropolsku smaży się tak samo jak kotlet schabowy tradycyjny, różnica jest w jednym szczególe. Schabowy po staropolsku jest wcześniej moczony w marynacie. Marynata do kotleta schabowego oparta jest na maślance ewentualnie mleku. Zastosowanie maślanki ze względu na obecność kwasu mlekowego przyspiesza kruszenie mięsa. Użycie marynaty wymaga namoczenia poporcjowanego i rozbitego mięsa na kotlety na co najmniej dwie- trzy godziny przed smażeniem. Dobrze jest zostawić mięso w marynacie w lodówce dzień wcześniej przed smażeniem. Jeżeli marynujemy mięso w tym samym dniu co smażymy, to marynatę z mięsem trzymamy w temperaturze pokojowej.

Rozbijanie kotletów schabowych

kotlet schabowy po staropolsku

Aby otrzymać pyszne schabowe musimy odpowiednio rozbić schab na kotlety. Schab kroimy na plastry nie cieńsze niż jeden centymetr i usuwamy ewentualne błony lub ścięgna. Kotlety rozbijamy obustronnie, ale nie cieniej niż na pół centymetra. Cienkie kotlety (pomimo marynowania) mogą stać się bardzo suche po usmażeniu- nie będą tak soczyste jak te nieco grubsze.

Marynata do kotletów schabowych

Moczenie schabowego w maślance czy też mleku, wymaga wcześniejszego przygotowania marynaty składającej się z maślanki, cebuli, czosnku, liści laurowych, ziela angielskiego, pieprzu. Marynaty nie solimy, aby sól nie zamknęła pór w mięsie. Zamknięte pory utrudniają przenikanie smaków do mięsa. Panierka na schabowe będzie zawierać sól.

Ile kalorii ma schabowy ?

Kotlety schabowe po staropolsku jak i tradycyjne mają tyle samo kalorii. Są tak samo panierowane, i najlepiej smakują gdy zostaną usmażone na smalcu. W 100 gramach kotleta schabowego jest około 230 kcal. Jest to potrawa bardzo kaloryczna.

Przepis na kotlety schabowe

przyprawy do schabowego
Ten przepis na schabowy pozwala usmażyć 5 kotletów

Marynata do kotletów schabowych

Marynatę do kotletów schabowych przygotujemy w głębokiej misce, do której wlewamy jedną szklankę maślanki (ta ilość wystarcza na 5- 7 kotletów schabowych)

marynata do schabowego

Cebulę obieramy i kroimy w cienkie piórka, czosnek obieramy i drobno siekamy.

Piórka cebuli i posiekany czosnek wsypujemy do maślanki. Dodajemy przygotowaną ilość liści laurowych, ziela angielskiego i pieprzu. Całość dokładnie mieszamy. Pamiętamy aby marynaty nie solić. Rozbite kotlety układamy na płasko w marynacie. Całość odstawiamy na co najmniej dwie- trzy godziny. Im dłużej tym lepiej.

Panierka do schabowego

Panierka na schabowe po staropolsku, jest tak samo robiona jak panierka do schabowego tradycyjnego. Składa się z trzech osobnych składników: z mąki pszennej, rozbitego jajka, w którym rozpuszczamy sól oraz z tartej bułki. Przestrzegamy kolejności obtaczania kotletów kolejnymi składnikami panierki.

Panierujemy kotlety schabowe

Rozbity kotlet wyjmujemy z marynaty- chwilę czekamy aby nadmiar marynaty obciekł. Obustronnie obtaczamy w mące pszennej

panierujemy kotlety schabowe

Kolejno kotlety zanurzamy w rozbitym osolonym jajku i dokładnie obtaczamy w bułce.

panierka do schabowego

Panierowane kotlety odstawiamy na bok.

Jak smażyć schabowe ?

Schabowe najlepiej wychodzą na smalcu. Na patelni roztapiamy i dobrze rozgrzewamy smalec. Zmniejszamy płomień pod patelnią.

kotlety schabowe po staropolsku

Kotlety smażymy obustronnie do zezłocenia panierki. Czas smażenia to około pięć minut na każdą stronę kotleta.

schaboszczak

Smacznego

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play