Krupnik

Krupnik na mięsie z kością lub krupnik na żeberkach wieprzowych ugotowany tradycyjnie smakuje najlepiej. Zupa krupnik gotowana z dodatkiem mięsa jest sytą zupą. Przepis na dobry krupnik to przepis tradycyjny, na który składa się mięso przy kości, warzywa (marchew, pietruszka, seler, cebula, ziemniaki), kasza i przyprawy.

krupnik, zupa krupnik przepis

Jaka kasza do krupniku ?

Wybierając kaszę do krupniku to polecamy kaszę jęczmienną łamaną, czyli wiejska. Powstaje również pytanie : ile kaszy do krupniku? Przy tej kaszy do krupniku tradycyjnego stosuje się proporcję na 1,5 litra wody przypada 100 g kaszy. Zupa krupnik gęstnie w sposób naturalny i zagęszcza się startymi warzywami, ugotowana kaszą oraz ziemniakami. Ziemniaki do krupniku dodajemy na samym końcu gotowania, wtedy gdy kasza jest już ugotowana. Tradycyjnego krupniku się nie zagęszcza i nie zabiela śmietaną.

Zupa krupnik przepis

zupa krupnik przepis

Przepis na krupnik domowy- składniki

Przyprawy do krupniku

Jak ugotować krupnik ?

Mięso z kością płuczemy i jeżeli są to żeberka, to rozcinamy na mniejsze kawałki. Zalewamy odmierzoną ilością wody. Stawiamy na małym ogniu i gotujemy pod przykryciem. Po około 20 minutach od zagotowania wody dodajemy ziele angielskie i liście laurowe.

Mamy czas aby zabrać się za warzywa. Marchew, pietruszkę, seler przecieramy na tarce o grubych oczkach

Jak ugotować krupnik

Cebulę siekamy na drobno. Jedną połowę dodajemy do startych warzyw, a drugą połowę podsmażamy na złoto na łyżeczce masła

cebula do krupniku

Starte warzywa i podsmażoną cebulkę wrzucamy do wywaru mięsnego i nadal gotujemy małym ogniu pod przykryciem. Suszone grzybki płuczemy zalewamy niewielką ilością wody i gotujemy przez około 5 minut.

Gdy mięso będzie odchodzić od kości wyjmujemy je z wywaru, oddzielamy od kości i kroimy na mniejsze kawałki, ale znacznie większe niż ugotowane grzyby.

zupa krupnik

Pokrojone mięso, grzybki oraz wywar z grzybów dodajemy do gotującej się zupy. Kaszę płuczemy i dodajemy do całości. Nadal zupę gotujemy na małym ogniu i pod przykryciem.

Ziemniaki obieramy i kroimy w średniej wielkości kostkę. Ziemniaki i pozostałe przyprawy dodajemy do zupy wtedy gdy kasza jest już ugotowana. Zupę gotujemy jeszcze przez około 20- 25 minut uważając aby ziemniaków nie rozgotować.

tradycyjna zupa krupnik

Krupnik jest gotowy. Tuż po podaniu zupy na talerz dodajemy posiekanej natki pietruszki. Smacznego

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play