Mazurek z makiem

Tradycyjny mazurek z makiem to proste ciasto o trzech warstwach, z których trzecią warstwę możemy udekorować w zależności od okoliczności. Pierwszą warstwę mazurka tworzy kruche ciasto, druga warstwa to mak, trzecia warstwa to biszkopt

mazurek z makiem

Składniki na ciasto- pierwsza warstwa

Ciasto na pierwszą warstwę zrobisz z:

Składniki na drugą makową warstwę

Składniki na trzecią biszkoptową warstwę

Przepis na mazurek

Wyrabiamy ciasto na pierwszą warstwę mazurka. Mąkę przesiewamy razem z proszkiem do pieczenia. Jajka ucieramy z cukrem. Margarynę siekamy długim nożem w przesianej mące. Dodajemy utarte jajka, łyżkę śmietany, cukier waniliowy i wyrabiamy ciasto. Ciasto wałkujemy i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Mak sparzamy wrzącą wodą i odstawiamy w ciepłe miejsce aby mak spęczniał. Mak odcedzamy i mielimy. Margarynę i miód roztapiamy. Żółtka ucieramy z połową przygotowanej ilości cukru, druga połowę cukru wsypujemy do maku. Białka ubijamy na sztywna pianę. Wszystkie składniki łączymy z makiem, dodajemy olejek migdałowy, łyżkę mąki ziemniaczanej i dokładnie mieszamy.

Gotową masę równo rozkładamy na cieście i wkładamy do rozgrzanego piekarnika (180 °C) na około 30 minut. W tym czasie robimy biszkopt.

Żółtka oddzielamy od białek, białka ubijamy z cukrem na sztywno. Dodajemy rozmieszane żółtka i lekko mieszamy. Dodajemy porcjami mąkę, ciągle mieszamy. Na koniec dodajemy proszek do pieczenia i mieszamy.

Podpieczony placek wyjmujemy z piekarnika i polewamy biszkoptem. Ponowni wkładamy do piekarnika i pieczemy w temperaturze 180 °C do zrumienienia biszkoptu. Co trwa do około 10 minut.

tradycyjny mazurek z makiem

Smacznego

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play