Pulpeciki z indyka i białej kiełbasy w sosie pomidorowym

Pulpety w sosie pomidorowym z delikatnego mięsa drobiowego na przykład z indyka z dodatkiem białej wieprzowej kiełbasy z szynki są pyszną odmianą pulpetów. Pulpety z indyka z dodatkiem białej kiełbasy zrobimy na bazie gotowego mięsa mielonego z indyka lub samodzielnie zmielić filet z indyka. Dodanie do mielonego mięsa drobiowego mięsa z surowej białej kiełbasy wieprzowej z szynki uczyni masę mięsną nieco tłustszą. Pulpety nie będą suche, a dodatkowe przyprawy z białej tradycyjnej wieprzowej kiełbasy wzmocnią ich smak.

pulpety, pulpeciki z indyka

Sos pomidorowy do pulpetów

Sos pomidorowy do pulpetów zrobimy tak, aby smakował dzieciom i dorosłym. Zrobimy sos pomidorowy z takimi dodatkami, aby był również kolorowy. Same pulpety bez tego sosu nie będą tak smakować jak z sosem. Podstawą sosu będzie passata pomidorowa, pozostałe dodatki to czosnek, papryczka chili, cebula, seler (łodyga), ziemniaki, groszek zielony (mrożony), natka pietruszki i białe wino (pół wytrawne). Przyrządzając sos, alkohol z wina nam odparuje, wiec nie ma obawy, że dzieci będą nadmiernie zadowolone po obiedzie.

Białe wino najlepiej aby było domowe, bez sulfamidów, czyli siarczanów. Każde wino kupowane obecnie w sklepach zawiera sulfamidy. Te siarczany mają na celu przerwać proces fermentacji w produkcji przemysłowej win. I na pewno nie są zdrowe.

Jak zrobić pulpety ?

Do zrobienia naszych pulpetów będziemy potrzebować w równych ilościach mięsa mielonego z indyka, białej kiełbasy wieprzowej z szynki, tartego sera Grana Padano, jajka, natki pietruszki, bułki tartej, mleka, pieprzu i soli. Z wyrobionej masy mięsnej uformujemy niewielkie pulpety wielkości orzechów włoskich...

Przepis na pulpety w sosie pomidorowym

przepis na pulpety w sosie pomidorowym

Składniki na masę mięsną do pulpetów

Sos pomidorowy do pulpetów przepis

sos pomidorowy do pulpetów przepis

Jak zrobić pulpety w sosie pomidorowym ?

Pulpety z indyka w sosie pomidorowym rozpoczniemy robić od przygotowania masy mięsnej. Kiełbasę obieramy z skórki i rozdrabniamy na mniejsze kawałki. Mielone mięso, rozdrobnioną kiełbasę przekładamy do głębokiej misy.

Jak zrobić pulpety w sosie pomidorowym

Wbijamy jajko, wlewamy odmierzoną ilość mleka, dodajemy tartego sera Grana Padano, 2 stołowe łyżki tartej bułki, pieprz i sól do smaku oraz jedną czubatą stołową łyżkę świeżo skrojonej natki pietruszki. Całość dokładnie mieszamy. Dobrze wymieszana masa mięsna powinna odchodzić od ścianek naczynia. Jeżeli będzie za sucha, to dodajemy odrobinę mleka i ponownie wyrabiamy.

Z wyrobionej masy mięsnej formujemy pulpety o wielkości orzecha włoskiego i obtaczamy w tartej bułce

masy mięsnej formujemy pulpety

Obtoczone w bułce tartej pulpeciki odstawiamy

pulpeciki z indyka

Na patelni dobrze rozgrzewamy oliwę, w takiej ilości aby co najmniej połowa objętości pulpecików się w niej zanurzyła

robimy pulpety z indyka

Pulpeciki smażymy z każdej strony przez około 5 minut do zezłocenia. Wysmażone pulpeciki osuszamy na papierowym ręczniku

smażymy pulpety z indyka

W zależności od wielkości patelni i ilości pulpecików smażenie powtarzamy dla kolejnych porcji.

osuszone pulpeciki odkładamy na talerzu

Gotowe osuszone pulpeciki odkładamy na talerzu i przygotowujemy sos pomidorowy do pulpetów

Jak zrobić sos pomidorowy do pulpetów ?

Cebulę obieramy i siekamy niezbyt drobno. Ziemniak obieramy i tniemy w kostkę, nie większą niż jeden centymetr. Papryczkę chili oczyszczamy z nasion i drobno siekamy. To samo robimy z czosnkiem. Nać selera myjemy i szatkujemy. Wszystko razem mieszamy.

jak zrobić sos pomidorowy do pulpetów

Na patelni rozgrzewamy 4- 6 stołowych łyżek oliwy. Na rozgrzanej oliwie smażymy pokrojone warzywa przez około 5 minut.

na rozgrzanej oliwie smażymy pokrojone warzywa do sosu

Dodajemy pół szklanki białego wina i odparowujemy alkohol. Dodajemy passatę pomidorową, zielony groszek, pieprz, bazylię i sól. Całość mieszamy i dodajemy pulpeciki.

pół szklanki białego wina do sosu

Pulpeciki z sosem przykrywamy i gotujemy na niewielkim ogni przez około 15- 20 minut, od czasu do czasu mieszamy. Pod koniec gotowania smakujemy sos. Jeżeli sie okaże, że czuć goryczkę pomidorów, to smak goryczki złamiemy jedną łyżką stołową cukru.

Pulpeciki przed podaniem oprószamy świeżo siekaną natką pietruszki.

smaczny sos pomidorowy do pulpetów

Smacznego.

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play