Rosół z kury
Kura domowa- mięso na rosół nie może być zamrożone. Końcówki skrzydełek odcinamy i usuwamy ewentualne pozostałości po lotkach. Łapki szorujemy, obcinamy pazury i sparzamy wrzątkiem.
Kurzy mostek, grzbiet, szyję, końcówki skrzydełek, łapki, serce i żołądek płuczemy w zimnej wodzie i wkładamy do głębokiego garnka.
Rosół przepis
Ile wody do rosołu? Dobierając ilość wody do rosołu kierujemy się regułą, że na jedną porcję przypada około od 1/2 litra do 3/4 litra wody. Pamiętajmy, że woda w trakcie gotowania odparowuje, a rosół gotuje się długo, bo około 4 godziny. Owszem możemy gotować i dłużej, aby był bardziej esencjonalny i wyrazisty w smaku.
Ważne aby rozpocząć gotowanie mięsa w chłodnej wodzie, a nie we wrzątku. Mięso gotujemy bez warzyw i soli. Warzywa dodajemy po około dwóch godzinach gotowania mięsa. Sól dodajemy pod koniec gotowania. Jest to przyprawa dodawana na końcu gotowania. Do gotującego się rosołu nie dodajemy natki pietruszki. Skrojoną natkę pietruszki dodajemy już po wlaniu rosołu do talerza.
Jakie warzywa i przyprawy do rosołu?
Ilość warzyw dobrana na 4-5 porcji rosołu
- 2 marchewki
- 2 pietruszki
- 1/4 selera
- 1 por
- 2 nieduże cebule
- 2-3 liście laurowe
- 3-4 ziarna ziela angielskiego
- kilka ziaren pieprzu czarnego, sól do smaku, natka pietruszki, świeży lubczyk
Cebula w rosole
W wielu przepisach internetowych na rosół, nie tylko z kury, autorzy podają, że należy cebulę opiec na żywym ogniu. Otóż nie. Tradycyjnie cebula była rzucana na blachę pieca i lekko zbrązowiona, a nie spalona.
Jedną z cebul kroimy w grube talarki i brązowimy na rozgrzanej bez tłuszczu patelni. Tak przygotowana cebula nie jest zasklepiona żywym ogniem i pełniej odda swój aromat oraz kolor.
Warzywa do rosołu
Warzywa do rosołu wrzucamy po około dwóch godzinach gotowania mięsa. Rosół przez cały czas gotujemy na małym ogniu bez bulgotania zupy. Zupa powinna delikatnie pykać. Sól dodajemy na samym końcu gotowania, gdy warzywa będą już miękkie. Jeżeli rosół nam nadmiernie odparuje, to uzupełniamy wrzątkiem, a nie zimną wodą. Rosół jest gotowy. Podajemy z makaronem lub czysty do picia.
Rosół wiejski idealnie smakuje z młodymi ziemniakami. Smacznego.