Smalec przepis. Jakie składniki na smalec ?
Podane proporcje są dobrane na 1 kilogram słoniny. Na smalec z mięsem obowiązuje prosta zasada, mięso wieprzowe dobieramy pół na pół z kiełbasą wieprzową, tak aby równoważyły ilość słoniny
- 1 kg słoniny
- 0,5 kg mielonej łopatki wieprzowej
- 0,5 kg kiełbasy wieprzowej
- 1 duża cebula (czytaj więcej)
- 2-3 duże ząbki czosnku
Jakie przyprawy do smalcu z cebulką i mięsem ?
- 1 czubata stołowa łyżka majeranku
- 1 płaska stołowa łyżka mielonego pieprzu
- 3/4 płaskiej stołowej łyżki soli
Przepis na smalec
Słoninę kroimy na cienkie paski, a paski słoniny na drobną kostkę. Im drobniej, tym lepiej- wytapianie tłuszczu ze słoniny krócej potrwa.
Łopatkę wieprzową mielimy, kiełbasę kroimy w kostkę. Jeżeli kiełbasa ma zbyt twardy flak, to ją obieramy i dopiero kroimy w kostkę
Cebulkę drobno siekamy, żabki czosnku przeciskamy przez praskę i odstawiamy na bok. Składniki mamy przygotowane.
Głęboki garnek o możliwie najgrubszym dnie (wtedy ciepło równomiernie się rozchodzi po spodzie garnka) dobrze rozgrzewamy. Zmniejszamy płomień i wrzucamy skrojoną słoninę. Zaczynamy wytapianie tłuszczu ze słoniny.
W czasie wytapiania słoniny mieszamy drewnianą łyżką, uważając aby słonina nie przywierała do dana. Wytapiane słoniny może trwać do godziny. Gdy skwarki się delikatnie zrumienią dodajemy zmielone mięso i skrojoną kiełbasę. Nadal mieszamy.
Wytopiony tłuszcz ze słoniny jest bardzo gorący, przez co mięso i kiełbasa dość szybko się przetopi. Po około 15– 20 minutach wrzucamy skrojoną cebulkę.
Całość mieszamy i trzymamy na ogniu przez parę minut do momentu zmiękczenia cebulki. Dopiero teraz możemy dodać przyprawy i czosnek. Mieszamy i zestawiamy z ognia.
Dopóki tłuszcz jest gorący, musimy go przelać do naczynia, które możemy łatwo zamknąć i nie sprawia trudności z przechowaniem i ubieraniem smalcu z mięsem i cebulką
Świeżo wytopiony smalec jest bardzo gorący, zanim wstawimy go do lodówki musimy odczekać aż ostygnie.