Smalec. Smalec domowy

Smalec domowy ze skwarkami ze słoniny, mięsa i kiełbasy z dodatkiem cebuli, czosnkiem i trzema przyprawami, może zrobić furorę nie tylko na biesiadnym stole w chłodne dni ale również w domowej kuchni. Jest wyśmienitym dodatkiem na chleb.

Domowy smalec robimy z naturalnych składników bez żadnych konserwantów, co oznacza, że swojski smalec z cebulką i czosnkiem jest zdrowy. To, że smalec ze skwarkami jest tłusty nie oznacza, że nam zaszkodzi. Nie jest stałym składnikiem diety. Ile kalorii ma smalce z mięsem, cebulką i przyprawami?- dużo ma kalorii. W 100 gramach smalcu domowego jest ponad 850 kcal. Przy intensywnej pracy fizycznej lub w trudnych warunkach atmosferycznych kalorie te zostaną szybko spalone.

Smalec. Smalec domowy

Jak zrobić smalce?

Do zrobienia domowego smalcu potrzebujemy słoniny, mięsa, kiełbasy, cebuli, czosnku. Przyprawy do domowego smalcu to majeranek, pieprz i sól. W pierwszej kolejności ze słoniny wytapia się tłuszcz, powstają skwarki.

W roztopionym tłuszczu ze słoniny wytapiamy mięso i kiełbasę. Gdy tłuszcze są już wytopione, mięso zrumienione, dodajemy cebulę i czosnek. I na końcu przyprawy.

Wytapianie smalcu jest czasochłonne i wymaga uwagi, aby skwarki się nam nie przypaliły. Skwarki nie mogą być nadmiernie wytopione. Mają być delikatnie złote, nie będą wtedy twarde

Smalec przepis. Jakie składniki na smalec ?

Smalec przepis. Jakie składniki na smalec

Podane proporcje są dobrane na 1 kilogram słoniny. Na smalec z mięsem obowiązuje prosta zasada, mięso wieprzowe dobieramy pół na pół z kiełbasą wieprzową, tak aby równoważyły ilość słoniny

Jakie przyprawy do smalcu z cebulką i mięsem ?

jakie przyprawy do smalcu z cebulką i mięsem

Przepis na smalec

Słoninę kroimy na cienkie paski, a paski słoniny na drobną kostkę. Im drobniej, tym lepiej- wytapianie tłuszczu ze słoniny krócej potrwa.

przepis na smalec

Łopatkę wieprzową mielimy, kiełbasę kroimy w kostkę. Jeżeli kiełbasa ma zbyt twardy flak, to ją obieramy i dopiero kroimy w kostkę

przepis na smalec łopatkę wieprzową mielimy

Cebulkę drobno siekamy, żabki czosnku przeciskamy przez praskę i odstawiamy na bok. Składniki mamy przygotowane.

Głęboki garnek o możliwie najgrubszym dnie (wtedy ciepło równomiernie się rozchodzi po spodzie garnka) dobrze rozgrzewamy. Zmniejszamy płomień i wrzucamy skrojoną słoninę. Zaczynamy wytapianie tłuszczu ze słoniny.

wytapianie smalcu

W czasie wytapiania słoniny mieszamy drewnianą łyżką, uważając aby słonina nie przywierała do dana. Wytapiane słoniny może trwać do godziny. Gdy skwarki się delikatnie zrumienią dodajemy zmielone mięso i skrojoną kiełbasę. Nadal mieszamy.

wytapianie słoniny

Wytopiony tłuszcz ze słoniny jest bardzo gorący, przez co mięso i kiełbasa dość szybko się przetopi. Po około 15– 20 minutach wrzucamy skrojoną cebulkę.

mięso i kiełbasa do smalcu

Całość mieszamy i trzymamy na ogniu przez parę minut do momentu zmiękczenia cebulki. Dopiero teraz możemy dodać przyprawy i czosnek. Mieszamy i zestawiamy z ognia.

Dopóki tłuszcz jest gorący, musimy go przelać do naczynia, które możemy łatwo zamknąć i nie sprawia trudności z przechowaniem i ubieraniem smalcu z mięsem i cebulką

jak zrobić smalec domowy

Świeżo wytopiony smalec jest bardzo gorący, zanim wstawimy go do lodówki musimy odczekać aż ostygnie.

jak zrobic smalec domowy z cebulką i mięsem
Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play