Sos pieczarkowy

sos pieczarkowy przepis

Przepis na sos pieczarkowy

Sos pieczarkowy, ze względu na swój smak, jest bardzo dobrym dodatkiem do wielu dań mięsnych i mącznych, takich jak kluski, makarony, naleśniki itp. W potrawach jarskich też się smakowo sprawdza. Dodatek śmietany podnosi sytość sosu.

Jak zrobić sos pieczarkowy ze śmietaną ?

Do zrobienia sosu pieczarkowego ze śmietaną potrzebujemy: świeżych pieczarek, cebuli, śmietany 18%, mąki pszennej, oleju roślinnego, mielonego czarnego pieprzu i soli do smaku. Ten przepis na sos pieczarkowy jest szybki w wykonaniu. Nie licząc czasu potrzebnego na obieranie pieczarek, gotowe pieczarki ze śmietaną będziemy mieć po około 10 minutach. Sos z pieczarek ze śmietaną podajemy na ciepło. Najlepiej smakuje świeżo po przyrządzeniu.

Sos pieczarkowy ze śmietaną 30 %

Wybierając śmietanę do sosu pieczarkowego musimy się liczyć z jej nieznacznym rozpuszczeniem w letniej przegotowane wodzie. W zależności od gęstości śmietany, czy to 18% czy 30%, ilość wody nieznacznie się różni, ale jest w granicach stosunku 1 : 1 ~ 1 : 1,2. Wodę musimy dodać aby rozprowadzić mąkę w śmietanie.

Sos pieczarkowy przepis

Składniki na sos pieczarkowy

składniki na sos pieczarkowy

Jak zrobic sos pieczarkowy ?

Robienie sosu z pieczarek rozpoczynamy od przygotowania grzybów. Pieczarki dokładnie oczyszczamy i kroimy wzdłuż, w niezbyt cienkie plastry.

jak zrobic sos pieczarkowy

Obieramy cebulę, i siekamy w kostkę.

Do głębokiego rondla wlewamy 2- 3 łyżki oleju, tak aby przykryć dno na grubość około 1 milimetra. Olej rozgrzewamy i zaczynamy od smażenia pieczarek.

smażenie pieczarek sos pieczarkowy

Gdy grzybki puszczą soki dodajemy pokrojoną cebulę. Całość podduszamy do momentu aż cebula zmięknie.

duszenie pieczarek i cebuli sos pieczarkowy
Dodajemy świeżo zmielony pieprz i sól do smaku. Dokładnie mieszamy. Zmniejszamy płomień, i przygotowujemy śmietanę i mąkę.

Do głębokiej miski dajemy 4 pełne łyżki śmietany. Na każdą łyżkę śmietany dajemy jedną łyżkę letniej przegotowanej wody. Całość mieszamy.

dsos pieczarkowo śmietanowy

Dodajemy jedną czubatą łyżkę maki pszennej. Mąkę szybko rozprowadzamy trzepaczką, tak aby nie było mącznych grudek.

Gotową śmietanową mieszaninę powoli wylewamy do podduszonych pieczarek i cebuli. Wszystko robimy na niewielkim ogniu. Cały czas dokładnie mieszamy, uważając aby śmietana się nie zważyła.

duszenie pieczarek i cebuli sos pieczarkowy

Mieszamy przez około jedną minutę, i wyłączamy ogień. Sos pieczarkowy ze śmietaną 18 mamy gotowy.

Pieczarki w sosie śmietanowym podajemy z tym co lubimy.

sos pieczarkowy ze śmietaną 18%
Smacznego
Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play