Sos tzatziki

Orzeźwiający sos tzatziki składa się z trzech podstawowych składników: jogurtu, ogórków i czosnku. Do podstawowych przyprawa należy sól i pieprz. Pozostałe przyprawy w postaci świeżo siekanych ziół takich jak oregano, bazylia itp. dodaje się według uznania.

Sos tzatziki w wersji tradycyjne kuchni greckiej trzyma się proporcji na każde 100 g jogurtu, przypada jeden ząbek czosnku. A na ogólną masę jogurtu przypada jednakowa masa ogórków ważonych przed ich odsączeniem.

sos tzatziki
© Adobe Stock 84320295 Sebastian Studio

Najlepsze ogórki do sosu tzatziki to ogórki małe, gruntowe i świeżo zrywane. Jeżeli takich nie mamy, to wybieramy takie, aby nie były przerośnięte z dojrzałymi pestkami.

Sos tzatziki przepis

Składniki na sos tzatziki

Jak zrobić sos tzatziki ?

Ząbki czosnku obieramy i rozgniatamy na miazgę. Ogórki obieramy i trzemy na tarce. Do startych ogórków dodajemy pół łyżeczki soli. Mieszamy i przekładamy na sitko. Starte ogórki odstawiamy na co najmniej 10 minut do odsączenia.

Po wstępnym odsączeniu, ogórki mocno odciskamy w dłoniach i przekładamy do głębokiej miski. Dodajemy jogurt, oliwę, ocet, rozgnieciony czosnek. Całość dokładnie mieszamy.

Dodajemy mielonego pieprzu i ewentualnie soli do smaku. Mieszamy.

Dodajemy posiekany koperek. Ponownie mieszamy, smakujemy i ewentualnie doprawiamy do smaku.

Sos tzatziki jest gotowy. Sos wyśmienicie się sprawdza jako dodatek do tortilli. Smacznego

jak zrobić sos tzatziki
© Adobe Stock 146085488 Daniel Vincek
Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play