Szarlotka. Ciasto z musem jabłkowym

szarlotka proste ciasto

Przepis na szarlotkę w wersji podstawowej pozawala upiec jabłecznik nie za słodki i nie za cierpki. Jest to prosta tradycyjna szarlotka z musem jabłkowym. Mus jabłkowy możemy zrobić samodzielnie jako konfiturę lub świeżo smażone jabłka ewentualnie kupić gotowy. Ten przepis zakłada, że mus jabłkowy już mamy. Oprócz musu jabłkowego potrzebujemy mąkę pszenną, proszek do pieczenia, masło, smalec, słodką gęstą śmietanę, żółtka, cukier oraz bułkę tartą.

Szarlotka na kruchym cieście nie jest wymagającym czy też trudnym do zrobienia plackiem. Ciasto zagniata się 5- 10 minut. Pieczenie, to kolejne 45 minut w rozgrzanym piekarniku do temperatury 180°C

Szarlotka przepis

Ilość składników podana jest na jedną standardową blachę do pieczenia ciast

szarlotka przepis

Jak zrobić szarlotkę ?

Mąkę przesiewamy wraz z dwiema czubatymi łyżeczkami proszku do pieczenia. Mieszamy pół kostki masła z przesianą mąką. Rozdrabnianie masła w mące ułatwimy sobie długim nożem. Oddzielamy trzy żółtka i ucieramy je z odmierzoną ilością cukru. Dodajemy do mąki. Całość mieszamy siekając długim nożem.

jak zrobić szarlotkę

Do całości dodajemy łyżkę smalcu i 3 łyżki gęstej słodkiej śmietany. Całość dokładnie mieszamy i wyrabiamy ciasto. Wyrobione ciasto dzielimy na dwie równe części i odkładamy na kilka minut aby odpoczęło.

Rozgrzewamy piec do temperatury 180 °C. Blachę wykładamy papierem do pieczenia, na którym układamy jedną część wyrobionego ciasta. Pierwszą warstwę ciasta posypujemy tartą bułą. Tarta bułka wchłonie nadmiar wilgoci z musu z jabłek.

jak zrobić placek szarlotka

Na pierwszej warstwie ciasta posypanego tartą bułką równomiernie rozsmarowujemy mus jabłkowy

mus jabłkowy do szarlotki mus jabłkowy do placka szarlotka

Warstwę musu jabłkowego przykrywamy drugą częścią ciasta na szarlotkę i wkładamy do pieca.

jak piec szarlotkę

Pieczemy przez około 40- 45 minut do zezłocenia. Gotowe ciasto możemy od góry oprószyć cukrem pudrem, choć nie jest to konieczne.

ciasto szarlotka
Smacznego
Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play