Żeberka po węgiersku
Zeberka po węgiersku, to jeden z wielu sposobów ugotowania potrawy opartej na żeberkach wieprzowych. Potrawa jest bardzo syta. Jesienną lub zimową porą, czy też po dużym wysiłku, bardzo szybko zregenerują ubytek kalorii. Obecność stosunkowo dużej ilości warzyw podnosi walory smakowe potrawy. Danie dobrze smakuje tuż po ugotowaniu jak i na drugi dzień.
Żeberka po węgiersku przepis
Głównym składnikiem dania są żeberka wieprzowe oraz owoce słodkiej papryki i ziemniaki. Użycie różnokolorowych papryk urozmaici walory estetyczne dania. Żeberka możemy ugotować bardziej lub mniej pikantnie. Ostrość potrawy łagodzi słodkawy smak mięsa wieprzowego, ziemniaków oraz owoce słodkiej papryki. Pikantność dania uzyskujemy niewielką ilością startej ostrej papryki oraz świeżo zmielonego pieprzu. Doprawiając danie należy posłużyć się własnym smakiem z tolerancją w kierunku mniej ostrego dania. Dopieprzyć zawsze możemy na talerzu
Dodanie niewielkiej ilości startego kminku lub szałwii pomoże w trawieniu potrawy. Obu tych przypraw nie należy używać dużo. Wystarczy przysłowiowa szczypta w takiej ilości, aby nie przytłumić delikatnego słodkawego smaku papryk. Kminek ma intensywniejszy smak i aromat niż szałwia. Szałwia wzmacnia gorzkawy posmak, co przy pomidorach możemy zredukować łyżeczką cukru.
Składniki na żeberka po węgiersku

- 0,8 kg żeberek wieprzowych
- 0,8 kg ziemniaków
- 0,8 kg papryki (jedna zielona, jedna czerwona i jedna żółta)
- cebula (tyle ile waży jedna z użytych papryk)
- pomidory (połowa wagi papryk)
- 2- 3 łyżeczki smalcu
- czosnek (ilość ząbków dobieramy do smaku lub połowę wagi jednej z najmniejszych użytych cebul)
- dwie szklanki gorącej wody
- przyprawy
Przypraw do żeberek po węgiersku

- dwie łyżeczki startej słodkiej papryki
- dwie łyżeczki majeranku
- łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu
- pół łyżeczki startego kminku
- szczypta ostrej startej papryki
- jeden listek laurowy
- dwa ziarna ziela angielskiego
- sól do smaku
Jak zrobić żeberka po węgiersku ?
Żeberka płuczemy pod bieżącą wodą. Osuszamy i rozcinamy na mniejsze porcje według zasady: jedna porcja jedna kość.
W głębokim garnku rozgrzewamy przygotowaną ilość smalcu. W międzyczasie mieszamy ze sobą przygotowaną ilość zmielonego pieprzu, startej słodkiej i ostrej papryki. Oprószamy żeberka przygotowaną mieszanką suchych przypraw

Oprószone przyprawami żeberka smażymy obustronnie na rozgrzanym smalcu do zezłocenia. Po zezłoceniu wyjmujemy żeberka i odstawiamy na deskę

W tłuszczu, który został ze smażenia udusimy przygotowane warzywa.
Do opróżnionego z żeberek garnka wrzucamy grubo skrojoną cebulę, którą mieszając doprowadzamy do zeszklenia. Cebula wypuszczając soki zbiera pozostałe resztki przypraw z podsmażania oprószonych żeberek, co widać na poniższej ilustracji.

Po zeszkleniu cebuli, wrzucamy do garnka opieczone wcześniej żeberka i pokrojoną w kostkę paprykę. Całość mieszamy i dusimy na niewielkim ogniu do momentu wypuszczenia soków przez paprykę

Dodajemy przygotowaną ilość gorącej wody lub bulionu warzywnego oraz pokrojone w czwórki ziemniaki. Przykrywamy pokrywką i dusimy przez około piętnaście minut.

Dodajemy sparzone i obrane ze skórki skrojone pomidory (ewentualnie z puszki) oraz pozostałe przyprawy (majeranek, kminek ewentualnie szałwię)

Po paru minutach po dodaniu pomidorów dobrze jest spróbowac smak sosu. Jeżeli wyczujemy goryczkę z pomidorów, to możemy dodać łyżeczkę cukru.
Gdy ziemniaki będą prawie miękkie, rozgniatamy w soli przygotowany czosnek (rozgniatanie posiekanego czosnku w soli ułatwia wyciągnięcie z czosnku głębszego aromatu) i dodajemy do gotującej się potrawy. Danie dusimy jeszcze przez około pięć minut.
Żeberka są gotowe- smacznego. Żeberka po węgiersku możemy podać z chlebem
