zupa pomidorowa

©przepismamy.com

Strona główna
Zupy, sosy
Dania mięsne
Dania rybne
Ciasta i desery
Sałatki, pasty
Placki, racuchy, naleśniki
Konfitury, dżemy, przeciery

Zupa pomidorowa z pomidorów

Jak zrobić pomidorową ?

zupa pomidorowa z pomidorów

©przepismamy.com

Zupa pomidorowa, to jedna z najczęściej gotowanych zup w naszej kuchni. Pomidorowa możemy przygotować na bazie wcześniej ugotowanego rosołu lub ugotować od podstaw. Ten przepis podaje sposób ugotowania zupy od podstaw na wywarze z mięsa i warzyw.

Podstawą zupy pomidorowej są oczywiście pomidory. Przygotowując te zupę powinno się zwrócić uwagę na pomidory. Najlepsza pomidorowa wychodzi z mocno dojrzałych pomidorów, a rewelacyjna z dojrzałych pomidorów malinowych. W zależności od pory roku możemy świeże pomidory zastąpić pomidorami z puszki lub w ostateczności koncentratem pomidorowym.

W skład włoszczyzny na zupę pomidorową wchodzi marchewka, pietruszka, cebula, seler i por, które po ugotowaniu wyjmujemy z wywaru, do którego dodajemy rozgotowane i podduszone w osobnym naczyniu pomidory.

W przypadku użycia niezbyt dojrzałych pomidorów lub pomidorów z puszki, ewentualnie koncentratu pomidorowego może się okazać, że będziemy musieli zupę dosłodzić niewielką ilością cukru lub dodać większą ilość marchewki. Kwaskowato- goryczkowaty posmak związany jest z występowaniem w pomidorach dużej zawartości potasu.

Składniki na zupę pomidorową

©przepismamy.com

Proporcje podane na około 2- 2,5 litra wody.

Jakie mięso na zupę pomidorową?

Pomidorowa należy do zup nie wymagających szczególnych rodzajów mięs. Dobrze smakuje na wywarze z kości wieprzowej z dodatkiem mięsa drobiowego, na przykład mięsa indyczego (szyi, skrzydła).

©przepismamy.com

Wywaru mięsny ugotowany z mieszanych mięs jest lepszy w smaku. Mięsa mieszamy w wagowym stosunku do siebie jak jeden do jednego. Używając mięsa wołowego będziemy się musieli liczyć ze znacznie dłuższym gotowaniem wywaru mięsnego.

Włoszczyzna na zupę pomidorową

©przepismamy.com

Warzywa jakie użyjemy do wywaru mięsno- warzywnego na zupę pomidorową to:

Gotujemy wywar mięsno- warzywny na zupę pomidorową

Mięso płuczemy pod bieżąca wodą i wkładamy do garnka z odmierzoną ilością wody (2- 2,5 litra). Garnek przykrywamy i doprowadzamy do wrzenia

W międzyczasie cebulę obieramy i kroimy na cztery części. Marchew i pietruszkę kroimy na pół i wzdłuż na czwórki. Ten sposób krojenia ułatwi nam wyjmowanie warzyw z wywaru. Por w całości. Możemy również gotowy wywar odcedzić przez sito.

Gdy woda z mięsem zawrze, dodajemy przygotowane warzywa. Zmniejszamy płomień, tak aby wywar delikatnie pykał. Całość gotujemy od przykryciem do uzyskania miękkich warzyw i mięsa

W trakcie gotowania się wywaru, mamy czas na przygotowanie pomidorów.

Dusimy pomidory

Przygotowaną ilość pomidorów pozbawiamy szypułek, myjemy i wkładamy do głębokiego naczynia. Zalewamy wrzątkiem.

©przepismamy.com

Każdy z pomidorów obieramy ze skórki

Obrane pomidory kroimy w drobne kostki

©przepismamy.com

©przepismamy.com

W głębokim garnku o grubym dnie, rozgrzewamy dwie stołowe łyżki oliwy i dodajemy skrojone pomidory.

©przepismamy.com

Przykrywamy i dusimy na małym ogniu przez około piętnaście minut

Gdy pomidory nam się rozgotują, rozgniatamy je i dusimy jeszcze przez około pięć minut

©przepismamy.com

Z gotującego się wywaru mięsno- warzywnego wyjmujemy dodane warzywa.

Jeżeli zależy nam na klarownej zupie pomidorowej, to duszone pomidory dodajemy do wywaru przez drobne sito.

Zabielamy pomidorową

Do osobnego naczynia, na przykład miseczki, dodajemy dwie stołowe łyżki śmietany. Śmietanę powoli zalewamy niewielką ilością wody z gotującej się zupy (w stosunku jeden do jeden, na dwie łyżki przypadają dwie łyżki zupy) dokładnie mieszając. Dodajemy łyżkę mąki pszennej, którą rozcieramy, tak aby nie było grudek. Całość dodajemy mieszając do gotującej się zupy. Pomidorowa jest gotowa. Zupę możemy podać z makaronem lub ryżem ugotowanym na sypko.
Smacznego