Zupa pomidorowa

Jak zrobić pomidorową ?

Pomidorowa, to jedna z najczęściej gotowanych zup w naszej kuchni. Zupa pomidorowa z pomidorów może być zrobiona na bazie wcześniej ugotowanego rosołu lub można ugotować pomidorową od podstaw. Ten przepis podaje sposób ugotowania zupy od podstaw na wywarze z mięsa i warzyw, jest to tradycyjna zupa pomidorowa.

zupa pomidorowa z pomidorów

Zupa pomidorowa przepis

Podstawą zupy pomidorowej są oczywiście pomidory. Przygotowując tę zupę powinno się zwrócić uwagę na pomidory. Najlepsza pomidorowa wychodzi z mocno dojrzałych pomidorów, a rewelacyjna z dojrzałych pomidorów malinowych. W zależności od pory roku możemy świeże pomidory zastąpić pomidorami z puszki lub w ostateczności koncentratem pomidorowym. Zarówno zupa pomidorowa z ryżem, czy też zupa pomidorowa z makaronem bardzo smakuje na drugi dzień po ugotowaniu.

W skład włoszczyzny na zupę pomidorową wchodzi marchewka, pietruszka, cebula, seler i por, które po ugotowaniu wyjmujemy z wywaru, do którego dodajemy rozgotowane i podduszone w osobnym naczyniu pomidory.

W przypadku użycia niezbyt dojrzałych pomidorów lub pomidorów z puszki, ewentualnie koncentratu pomidorowego może się okazać, że będziemy musieli zupę dosłodzić niewielką ilością cukru lub dodać większą ilość marchewki. Kwaskowato- goryczkowaty posmak związany jest z występowaniem w pomidorach dużej zawartości potasu.

Pomidorowa przepis

pomidorowa przepis
Proporcje podane na około 2- 2,5 litra wody.

Jakie mięso na zupę pomidorową?

Pomidorowa należy do zup nie wymagających szczególnych rodzajów mięs. Dobrze smakuje na wywarze z kości wieprzowej z dodatkiem mięsa drobiowego, na przykład mięsa indyczego (szyi, skrzydła).

mięso na pomidorową

Wywaru mięsny ugotowany z mieszanych mięs jest lepszy w smaku. Mięsa mieszamy w wagowym stosunku do siebie jak jeden do jednego. Używając mięsa wołowego będziemy się musieli liczyć ze znacznie dłuższym gotowaniem wywaru mięsnego.

Włoszczyzna na zupę pomidorową

Włoszczyzna na zupę pomidorową
Warzywa jakie użyjemy do wywaru mięsno- warzywnego na zupę pomidorową to:

Jak zrobić zupę pomidorową ?

Mięso płuczemy pod bieżąca wodą i wkładamy do garnka z odmierzoną ilością wody (2- 2,5 litra). Garnek przykrywamy i doprowadzamy do wrzenia

W międzyczasie cebulę obieramy i kroimy na cztery części. Marchew i pietruszkę kroimy na pół i wzdłuż na czwórki. Ten sposób krojenia ułatwi nam wyjmowanie warzyw z wywaru. Por w całości. Możemy również gotowy wywar odcedzić przez sito.

Gdy woda z mięsem zawrze, dodajemy przygotowane warzywa. Zmniejszamy płomień, tak aby wywar delikatnie pykał. Całość gotujemy od przykryciem do uzyskania miękkich warzyw i mięsa

W trakcie gotowania się wywaru, mamy czas na przygotowanie pomidorów.

Pomidorowa z pomidorów

Dusimy pomidory: przygotowaną ilość pomidorów pozbawiamy szypułek, myjemy i wkładamy do głębokiego naczynia. Zalewamy wrzątkiem.

pomidorowa z pomidorów

Każdy z pomidorów obieramy ze skórki

Obrane pomidory kroimy w drobne kostki

pomidory do pomidorowejpomidory kroimy w drobne kostki

W głębokim garnku o grubym dnie, rozgrzewamy dwie stołowe łyżki oliwy i dodajemy skrojone pomidory.

dusimy pomidory

Przykrywamy i dusimy na małym ogniu przez około piętnaście minut

Gdy pomidory nam się rozgotują, rozgniatamy je i dusimy jeszcze przez około pięć minutdusimy pomidory

Z gotującego się wywaru mięsno- warzywnego wyjmujemy dodane warzywa.

Jeżeli zależy nam na klarownej zupie pomidorowej, to duszone pomidory dodajemy do wywaru przez drobne sito. Pomidorowa ze świeżych pomidorów prawie jest gotowa.

Zabielamy pomidorową

Do osobnego naczynia, na przykład miseczki, dodajemy dwie stołowe łyżki śmietany. Śmietanę powoli zalewamy niewielką ilością wody z gotującej się zupy (w stosunku jeden do jeden, na dwie łyżki przypadają dwie łyżki zupy) dokładnie mieszając. Dodajemy łyżkę mąki pszennej, którą rozcieramy, tak aby nie było grudek. Całość dodajemy mieszając do gotującej się zupy. Pomidorowa jest gotowa. Zupę możemy podać z makaronem lub ryżem ugotowanym na sypko.
Smacznego
Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play