przepisy domowe jedzenie

Przepis na budyń

Budyń

budyń, przepis na budyń domowy Budyń należy do grupy deserów gorących, którego najczęściej głównym składnikiem jest mleko, mąka, jajko, cukier i dodatki smakowe. Budyń możemy zrobić na bazie gotowego proszku z torebki kupionego w sklepie, ale również możemy zrobić budyń domowy. Nie jest to trudne. Budyń domowy sporządza się bardzo szybko, nie dłużej niż dziesięć minut.

Jak zrobić budyń ?

Aby zrobić budyń domowy potrzebujemy mleka, mąkę ziemniaczaną, cukier, jajka, cukier smakowy- na przykład cukier waniliowy oraz owoce, dżem lub syropy do smaku. W przypadku robienia domowego budyniu czekoladowego będziemy dodatkowo potrzebować czekoladę lub kako w proszku. Jeśli chcemy aby budyń czekoladowy był mniej słodki, to używamy czekolady gorzkiej.

Budyń bez laktozy

Robiąc budyń dla osób, które w diecie nie tolerują laktozy, używamy mleka bez laktozy w takiej samej ilości jak mleka zwykłego

Jakie owoce do budyniu ?

Do budyniu najlepiej nadają się owoce miękkie- maliny, jagody, poziomki itp. W przypadku owoców twardych- jabłka, gruszki, możemy użyć ich musu. Doskonałymi dodatkami do budyniów są dżemy i syropy z wszelkiego rodzaju owoców. Przy dobrze owoców kierujemy się własnym smakiem.

Budyń waniliowy

jak zrobić budyń waniliowySkładniki na budyń domowy
  • 2 szklanki mleka 3,2%
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki cukru
  • 2 jajka (żółtka)
  • 1 łyżeczka masła
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • dodatki (owoce, dżem, syrop itp.)

Przepis na domowy budyń

Dodatki owocowe (więcej o owocach) myjemy i odstawiamy do wyschnięcia.

Przepis na domowy budyń

Jak zrobić domowy budyń ? Krok 1

Rozbijamy jajka i oddzielamy żółtka od białek. Odlewamy pół szklanki mleka, w którym rozprowadzamy przygotowaną ilość mąki ziemniaczanej i żółtka.

Krok 2

Do pozostałego mleka dodajemy dwie łyżki cukru, jedną łyżeczkę cukru waniliowego i jedną łyżeczkę masła. Stawiamy na małym ogniu, mieszając rozprowadzamy dodany cukier. Mleko zagotowujemy cały czasz mieszając, tak aby nie zrobił się kożuch.

Krok 3

Wlewamy mleko zimne z rozrobioną mąką i żółtkami.

Krok 4

Całość zagotujemy przez dwie minut, stale mieszając. Budyń jest gotowy.

Gorący budyń rozlewamy do salaterek

jak zrobić budyń waniliowy

Budyń wzbogacamy przygotowanymi dodatkami.

Smacznego