Ciasto na tartę na słono

Kruche ciasto na tartę wytrawną robi się z kilku łatwo dostępnych składników mąki pszennej, masła, żółtka, soli i wody. Ciasto na tartę słoną jest bazą do wielu wariantów podania tego smacznego dania. Tarta na słono podana z różnymi dodatkami, na przykład tarta cebulowa, tarta pieczarkowa czy tarta mięsna, jest alternatywą dla pizzy i równie dobrze smakuje jak pizza.

spód na ciasto tarta

Jak zrobić ciasto na tartę ?

Robiąc ciasto na tartę musimy przestrzegać kilku reguł. Masło, woda, żółtko powinny być możliwie jak najzimniejsze. Mąkę przed wyrobieniem ciasta musimy przesiać wysypując na stolnicę. Ciasto szybko zagniatamy. Ciasto po zagnieceniu musi odpocząć w lodówce przez co najmniej 30 minut (im dłużej tym lepiej). Ciasto na tartę jest zapiekane dwa razy. Pierwszy raz zapiekamy bez dodatków, drugi raz zapiekamy z dodatkami

Ciasto na tarte przepis podstawowy

Składniki podane są w proporcji pozwalającej zrobić jedną tarte z formy otwieranej do tortów lub formy do tarty, najlepiej z wyjmowanym dnem

Zobacz przepisprzepis na tartę z pieczarkami i serem

Tarta z pieczarkami i serem

Przepis na ciasto na tarte

Mąkę przesiewamy, dodajemy odmierzoną ilość masła. Masło w mące siekamy długim nożem. Od czasu do czasu przemieszaj posiekane masło z mąką.

Przepis na ciasto na tartę

Dodajemy jedno żółtko, odmierzoną ilość wody (możliwie bardzo zimnej). Dodajemy sól i bardzo szybko paroma ruchami zagniatamy. Po zagnieceniu od razu ciasto wkładamy do lodówki, aby się schłodziło i odpoczęło.

warzywa na zupę gulaszową

Gdy ciasto odpoczywa w lodówce zajmujemy się przygotowaniem masy do tarty. Rozgrzewamy piec do 180°C. Formę wykładamy papierem do pieczenia. Układamy w formie ciasto, kawałek po kawałku (ciasto jest dość twarde). Ciasto przed włożeniem do pieca nakłuwamy w kilku miejscach widelcem- nie będzie rosnąć w piecu. Wilgoć z ciasta odparuje przez nakłucia nie rozpychając ciasta.

Pieczemy przez około 20 minut.

ciasto na tartę przepis podstawowy

Spód na tartę jest gotowy. Na tym etapie, spodu ciasta nie wyjmujemy z formy. Ciasto odstawiamy razem z formą do ostygnięcia.

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play