Ciasto ze śliwkami

tradycyjne ciasto ze śliwkami Tradycyjne ciasto ze śliwkami robimy bez oleju. Zamiast oleju do ciasta dodaje się niewielką ilość smalcu. Pozostałe składniki to: mąka pszenna, proszek do pieczenia, masło, cukier waniliowy, cukier zwykły, śmietana, żółtka i śliwki. W przypadku braku cukru waniliowego możemy zastąpić go cukrem wanilinowym. Cukier wanilinowy jest syntetycznym odpowiednikiem cukru waniliowego. W cukrze wanilinowym, naturalna wanilia zastąpiona jest syntetyczną waniliną lub etylowaniliną. Proste ciasto ze śliwkami piecze się około 45 minut.
Zobacz przepisprzepis cukier waniliowy

Naturalny cukier waniliowy

Składniki na ciasto ze śliwkami

składniki na ciasto ze śliwkami

Przepis na ciasto ze śliwkami

Mąkę przesiewamy z odmierzoną ilością proszku do pieczenia. Pół kostki masła wymieszamy z przesianą wcześniej mąką. Mieszając mąkę z masłem posługujemy się długim nożem, który ułatwi nam rozdrabnianie masła i wszystkich dodawanych składników.
przepis na ciasto ze śliwkami

Oddzielone żółtka ucieramy z cukrem zwykłym i waniliowym. Utarte żółtka dodajemy do mąki i rozprowadzamy je nożem po całym wyrabianym cieście. Do całości dodajemy łyżkę smalcu i 1/4 szklanki śmietany 18 %. Całość dokładnie mieszamy i wyrabiamy ciasto.

Wyrobione ciasto odkładamy aby odpoczęło. W między czasie rozgrzewamy piec do temperatury 180 °C.
układamy śliwki ciasto ze śliwkami

Śliwki myjemy i kroimy na pół. Pozbywamy się pestek. Brytfannę wykładamy papierem do pieczenia. Układamy ciasto. Na wierzchu ułożonego ciasta delikatnie wciskamy połówki śliwek.

jak upiec ciasto ze śliwkami

Śliwki w cieście zostaną nieznacznie otoczone ciastem w miarę rośnięcia ciasta podczas wypieku. Ciasto pieczemy w piekarniku przez około 45 minut.

tradycyjne ciasto ze śliwkami
Smacznego
Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play