Ogórki kiszone przepis
Według starych tradycji ogórki kisiło się w dębowych beczkach. Dębina zawiera taninę, która również występuje w liściach wiśni, czarnej porzeczki i nie tylko. Tanina w sposób naturalny wpływa na właściwości konserwujące, co sprzyja trwałości kiszonek. Uwaga: w nadmiernej ilości psuje smak- nie każda whisky jest dobra;)
Tradycyjna zalewa do ogórków kiszonych podana na 10 kg ogórków zawiera poniższe składniki według tych proporcji
- 10 kg świeżych ogórków ( czytaj więcej )
- około 300 g kopru (łodygi i całe baldachy z nasionami)
- do 30 g korzenia chrzanu
- 10 – 12 ząbków czosnku
- kilka zielonych liści do wyboru: dębu, wiśni, czarnej porzeczki
- 4-5 listków laurowy (też występuje tanina)
- 6-8 ziarenek ziela angielskiego (też występuje tanina)
- 5 litrów solanki
Ile soli do ogórków kiszonych?
O doborze ilości soli dodawanej do solanki do kiszenia ogórków decyduje czas jaki przewidujemy na przechowywanie ukiszonych ogórków. Przykładowo na 5 litrów wody daje się od 0,2 kg do 0,35kg soli kamiennej (nie musi być jodowana). I gdy ogórki maja być przechowywane dużej, wtedy dajemy górną granicę proporcji soli. Czyli 0,35 kg na 5 litrów wody. Solankę do kiszenia ogórków w dużych słojach przygotowujemy na bazie letniej wody.
Jak kisić ogórki żeby były twarde?
Żeby kiszone ogórki były twarde, to oprócz spełnienia powyższych zasad należy zadbać o te kolejne poniższe.
Na dno słoja układamy wiązkę kopru z baldachami i nasionami, na tyle grubą aby ogórki nie dotykały dna. Na dnie w miarę upływu czasu będzie się zbierać osad, którego dotykanie przez ogórki, wpłynie niekorzystnie na ich miąższ. A to będzie powodować dalsze nie potrzebne już procesy fermentacyjne dla wszystkich ogórków w naczyniu. Stąd przy wstrzymaniu nadmiernej fermentacji potrzebna jest wcześniej wspomniana tanina.
Na wiązkę kopru kładziemy zielony liść wiśni (dębu, porzeczki czarnej), 2-3 listki laurowe, 2- 3 ząbki czosnku, 2-3 ziarenka ziela angielskiego, 2-3 słupki chrzanu (około 4- 5 centymetrowej długości kawałki korzenia chrzanu rozciętego na czworo).
Na tak przygotowane dno słoja układamy ciasno, jeden przy drugim ogórki
Ogórki układamy pionowo jaśniejszymi końcami ku górze (jest to końcówka od strony szypułki kwiatu). Ciasne ułożenie ogórków zapewni, ze w trakcie kiszenia ogórki nie będą wypływać ku górze.
Na wierzchu ułożonych ogórków dajemy kolejne 2-3 ząbki czosnku, 2-3 słupki chrzanu. Całość przykrywamy wiązką kopru.
Koper układamy tak, aby zabezpieczał ogórki przed wypłynięciem na powierzchnię solanki.
Słój zalewamy do pełna- po brzegi i zakręcamy. Wiele dostępnych dużych słoi do kiszenia ma zamknięcie działające na zasadzie syfonu wodnego. Takie zamknięcie również zalewamy przygotowaną solanką.
Tak przygotowany słój z ogórkami do kiszenia przenosimy do pomieszczenia o temperaturze około od 16°C do 20°C ustawiając w miejscu nienasłonecznionym. Chłodniejsze pomieszczenie nieco spowalnia proces kiszenia, stąd też gotowe ukiszone ogórki jest lepiej przechowywać w chłodnych miejscach.
Czas kiszenia ogórków
Ogórki możemy chrupać po około 10 dniach. Smacznego. Uwaga: podczas kiszenie ogórków w wyniku procesów fermentacyjnych ze słoja będzie się wylewać nadmiar wody. Słój z kiszonymi ogórkami dobrze jest ułożyć na szmatce. Z ukiszonych ogórków mamy same zalety, woda z ogórków kiszonych wyśmienicie gasi pragnienie po spotkaniach rodzinnych. Zawarte w niej elektrolity szybko stawiają na nogi całe towarzystwo. Sałatka z kiszonym ogórkiem czy też surówka z kiszonych ogórków dobrze się sprawdza przy grillu. Kiszone ogórki to samo zdrowie:)