Ogórki kiszone.

Przepis na ogórki kiszone z dużego słoja, beczki

Kiszenie ogórków, podobnie jak fermentacja wina odbywa się bez naszego udziału. My jedynie musimy stworzyć ku temu warunki. Przepis na ogórki kiszone jest bardzo prosty. Dobry kiszony ogórek wymaga przestrzegania kilku zasad wynikających ze starych sprawdzonych przepisów.

ogórki kiszone

Jak kisić ogórki?

Ogórki do kiszenia wybieramy o długości 8- 12 centymetrów i nieuszkodzone. Jeżeli mamy własny przydomowy ogródek, to również mamy wpływ na wybór pory zbierania ogórków. W gorące, upalne dni ogórki do kiszenia powinniśmy zbierać rano, gdy rosa obeschnie. W czasie chłodniejszych dni możemy zbierać je w dowolnej porze dnia. Ponadto ogórki z pierwszych zbiorów lepiej nadają się do kiszenia na potrzeby bieżące. Ogórki z pierwszych zbiorów po ukiszeniu szybciej tracą jędrność i miękną. Ogórki kiszona na zimową porę powinny być wybierane z późniejszych zbiorów. Pojemność naczynia do kiszenia ogórków też powinna być dobrana do ich masy. Liczbowo objętość powinna być 1,5 większa od wartości masy kiszonych ogórków. Czyli stosunek objętości naczynia do masy ogórków jest jak 3:2. Na przykład do słoja 5 litrowego damy 2/3 * 5= 3,3 kg ogórków. Reszta objętości przeznaczona jest na dodatki: koper, chrzan, liście, przyprawy i solanka.

Zobacz przepisprzepis na zupę ogórkową

Zupa ogórkowa

Ogórki kiszone przepis

Według starych tradycji ogórki kisiło się w dębowych beczkach. Dębina zawiera taninę, która również występuje w liściach wiśni, czarnej porzeczki i nie tylko. Tanina w sposób naturalny wpływa na właściwości konserwujące, co sprzyja trwałości kiszonek. Uwaga: w nadmiernej ilości psuje smak- nie każda whisky jest dobra;)

ogórki kiszone przepis

Tradycyjna zalewa do ogórków kiszonych podana na 10 kg ogórków zawiera poniższe składniki według tych proporcji

Ile soli do ogórków kiszonych?

O doborze ilości soli dodawanej do solanki do kiszenia ogórków decyduje czas jaki przewidujemy na przechowywanie ukiszonych ogórków. Przykładowo na 5 litrów wody daje się od 0,2 kg do 0,35kg soli kamiennej (nie musi być jodowana). I gdy ogórki maja być przechowywane dużej, wtedy dajemy górną granicę proporcji soli. Czyli 0,35 kg na 5 litrów wody. Solankę do kiszenia ogórków w dużych słojach przygotowujemy na bazie letniej wody.

Jak kisić ogórki żeby były twarde?

Żeby kiszone ogórki były twarde, to oprócz spełnienia powyższych zasad należy zadbać o te kolejne poniższe.

Na dno słoja układamy wiązkę kopru z baldachami i nasionami, na tyle grubą aby ogórki nie dotykały dna. Na dnie w miarę upływu czasu będzie się zbierać osad, którego dotykanie przez ogórki, wpłynie niekorzystnie na ich miąższ. A to będzie powodować dalsze nie potrzebne już procesy fermentacyjne dla wszystkich ogórków w naczyniu. Stąd przy wstrzymaniu nadmiernej fermentacji potrzebna jest wcześniej wspomniana tanina.

jak kisić ogórki żeby były twarde

Na wiązkę kopru kładziemy zielony liść wiśni (dębu, porzeczki czarnej), 2-3 listki laurowe, 2- 3 ząbki czosnku, 2-3 ziarenka ziela angielskiego, 2-3 słupki chrzanu (około 4- 5 centymetrowej długości kawałki korzenia chrzanu rozciętego na czworo).

Na tak przygotowane dno słoja układamy ciasno, jeden przy drugim ogórki

kiszone ogórki

Ogórki układamy pionowo jaśniejszymi końcami ku górze (jest to końcówka od strony szypułki kwiatu). Ciasne ułożenie ogórków zapewni, ze w trakcie kiszenia ogórki nie będą wypływać ku górze.

Na wierzchu ułożonych ogórków dajemy kolejne 2-3 ząbki czosnku, 2-3 słupki chrzanu. Całość przykrywamy wiązką kopru.

słój do kiszenia ogórków

Koper układamy tak, aby zabezpieczał ogórki przed wypłynięciem na powierzchnię solanki.

koper do kiszenia ogórków

Słój zalewamy do pełna- po brzegi i zakręcamy. Wiele dostępnych dużych słoi do kiszenia ma zamknięcie działające na zasadzie syfonu wodnego. Takie zamknięcie również zalewamy przygotowaną solanką.

kiszenie ogórków

Tak przygotowany słój z ogórkami do kiszenia przenosimy do pomieszczenia o temperaturze około od 16°C do 20°C ustawiając w miejscu nienasłonecznionym. Chłodniejsze pomieszczenie nieco spowalnia proces kiszenia, stąd też gotowe ukiszone ogórki jest lepiej przechowywać w chłodnych miejscach.

Czas kiszenia ogórków

Ogórki możemy chrupać po około 10 dniach. Smacznego. Uwaga: podczas kiszenie ogórków w wyniku procesów fermentacyjnych ze słoja będzie się wylewać nadmiar wody. Słój z kiszonymi ogórkami dobrze jest ułożyć na szmatce. Z ukiszonych ogórków mamy same zalety, woda z ogórków kiszonych wyśmienicie gasi pragnienie po spotkaniach rodzinnych. Zawarte w niej elektrolity szybko stawiają na nogi całe towarzystwo. Sałatka z kiszonym ogórkiem czy też surówka z kiszonych ogórków dobrze się sprawdza przy grillu. Kiszone ogórki to samo zdrowie:)

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play