Ryba po grecku

Przepisy na rybę po grecku nieznacznie się od siebie różnią, według niektórych najlepiej ryba po grecku smakuje na zimno, według innych- na gorąco.Jedne zalecają utarcie warzyw inne nie. Ryba po grecku przepis tradycyjny, to warzywa nie utarte, ale pokrojone na paski (tak jak frytki). Owszem, taki sos nieco dłużej się dusi, ale smak konkretnych warzyw jest zachowany. Przepis na ryby po grecku wymaga przygotowania osobno ryb i osobno sosu do ryby po grecku. Następnie połączenie obu tych składników na półmisku. Ryba po grecku, to potrawa o której smaku decyduje ryba oraz sos z którym ją podajemy. Jest daniem, które możemy podać na ciepło lub na zimno, wszystko kwestia smaku.

Jaka ryba do ryby po grecku ?

ryba po grecku

Do tej potrawy potrzebujemy ryby (najlepiej morskiej, białej) o niewielkiej zawartości ości. Odpadnie nam krępujące rozgrzebywanie dania i wyjmowanie ości. Ponadto, taka ryba jest bardziej bezpieczna nie tylko dla dzieci. Do ryby po grecku nadaje się dorsz, mintaj, morszczuk czy też miruna. Z ryb słodkowodnych polecamy sandacza.

Sos do ryby po grecku

Sos do ryby po grecku składa się z poduszonych warzyw na oliwie. Warzywa jakie potrzebujemy do zrobienia sosu do ryby po grecku to: cebula, marchew, pietruszkę, seler oraz koncentrat pomidorowy i oliwa. Przyprawy do ryby po grecku, to sól, pieprz, oregano, bazylia i opcjonalnie lubczyk.

Jak zrobić rybę po grecku ?

W zależności od gustu smaku możemy kompozycję przypraw wzbogacić o ziele angielskie i liść laurowy. Przy przygotowaniu potrawy, pracę dzielimy na dwa etapy, osobno przygotowujemy warzywa oraz rybę. Przygotowując ryby na rybę po grecku, na uwadze mamy filety rybne, które musimy przed połączeniem z sosem do ryby po grecku usmażyć w panierce z mąki i jajka.

Ryba po grecku przepis

Składniki na rybę po grecku

Łączna wagowa ilość warzyw odpowiada wadze filetów rybnych. Każdego z warzyw, wagowo dodajemy po tyle samo

Przygotowanie filetów rybnych

Przygotowanie filetów rybnych

Zarówno świeżą sprawioną rybę jak i mrożoną po rozmrożeniu dokładnie osuszamy papierowym ręcznikiem. Rybę kroimy w poprzek na porcje tej samej wielkości i układamy na desce.

Przygotowane porcje ryby z obu stron obsypujemy najlepiej świeżo zmielonym pieprzem i nie solimy. Sól damy do rozbitego jajka na panierkę.

porcje ryby z obu stron solimy i obsypujemy najlepiej świeżo

Rybę odstawiamy aby przeszła pieprzem i zabieramy się za przygotowanie sosu do ryby po grecku.

Przygotowanie warzy do sosu do ryby po grecku

Warzywa za wyjątkiem cebuli kroimy w podłużne paski wielkości frytek.

Przygotowanie warzy do ryby po grecku

Cebulę obieramy, przecinamy na pół i kroimy w półtalarki

Przepis na rybę po grecku, sos do ryby po grecku

Sos do ryby po grecku mamy gotowy

Panierujemy ryby do ryby po grecku

Na patelni rozgrzewamy niewielką ilość oleju lub oliwy. Przygotowane porcje ryby obtaczamy z obu stron w mące, następnie w rozbitym, osolonym jajku i ponownie w mące. Kładziemy na patelnię i smażymy przez około 5 minut z każdej strony.

Usmażoną rybę układamy na talerzu w mniejsze lub większe porcje.

Smażymy rybę

Ułożone porcje ryby przykrywamy przygotowanym sosem warzywnym

przykrywamy przygotowanym sosem warzywnympo grecku możemy podać na ciepło lub zimno

Gotową rybę po grecku możemy podać na ciepło lub zimno. Potrawa łatwo przechowuje się w lodówce

Smacznego

Zobacz przepisprzepis na rybę po japońsku

Ryba po japońsku

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play