Sałatka gyros

Warstwowa sałatka gyros sama się obroni, nie tylko przy grillowym spotkaniu. Dobrze smakuje na zimno i ciepło, to znaczy gdy jeszcze kawałki mięsa drobiowego są gorące. Dodana jako nadzienie do placków tortilla lub pity też wszystkim smakuje. Imprezową sałatkę gyros robi się etapami kolejnych warstw, w których składniki sałatki układamy dość luźno , bez ugniatania. Sałatka gyros smakuje również dzieciom.

sałatka gyros, sałata gyro

Jakie mięso do sałatki gyros?

W naszych warunkach najłatwiej jest wykorzystać mięso drobiowe w postaci fileta z piersi kurczaka lub piersi indyka. Możemy też użyć polędwiczek z kurczaka czy też sznycli z indyka. Ważne aby mięso było świeże i pokrojone w niewielkie podłużne paski lub w niedużą kostkę.

Jak zrobić sałatkę gyros?

Sałatka gyrosowa jest sałatką warstwową, w której na samym dnie znajduje się mięso kurczaka gyros. Kolejne warstwy sałatki gyros, to: na mięsie jest cienka warstwa ketchupu, ogórka konserwowego (lub kiszonego) i świeżego, słodka kukurydza z puszki, pomidorki i czerwona cebula, sos czosnkowy, papryka. Na wierzchu jest warstwa sałaty lodowej lub kapusty pekińskiej. Sałatka gyros warstwowa wymaga nieco cierpliwości przy układaniu kolejnych warstw. Sałatkę gyros przygotujemy w około godzinę. Mięso drobiowe usmażymy na patelni w niecałe dwadzieścia minut. Domowy sos czosnkowy zrobimy w około dziesięć minut. Pozostałe półgodziny, to krojenie warzyw i łączenie składników w całość.

Składniki sałatki gyros

Ten przepis jest przepisem na sałatkę gyros z kurczakiem, co nie oznacza, że z mięsem z indyka nie będzie dobra. Składniki na sałatkę gyros:

sałatka gyros składniki W równych ilościach wagowych (po około 150 g) poniższych warzyw: Jeżeli decydujemy się na zrobienie domowego sosu czosnkowego (co trwa około 10 minut), to będziemy jeszcze potrzebować:
Zobacz przepis sos czosnkowy domowy

Przepis
Domowy sos czosnkowy

Warstwowa sałatka gyros przepis

Robienie sałatki gyros rozpoczniemy od przygotowania warzyw, które po opłukaniu kroimy w drobną kostkę, cebulę w piórka, pomidorki w czwórki, a sałatę lodową w wiórka.

sałatka gyros przepis

Mięso płuczemy, oczyszczamy z ewentualnych błon. Kurczaka kroimy w poprzek włókien w niewielkie paski. Pokrojone kawałki kurczaka dokładnie obtaczamy w przyprawie gyros.

mięso do sałatki gyros

Na patelni rozgrzewamy dwie stołowe łyżki oleju roślinnego, na którym smażymy kurczaka gyros do miękkości. Jeżeli chcemy zjeść sałatkę gyros ciepłą, to już możemy układać kolejne warstwy sałatki nie czekając aż kawałki kurczaka gyros wystygną.

Pierwszą warstwą sałatki gyros jest usmażone mięso posmarowane od góry ketchupem

pierwsza warstwa sałatki gyros

Kolejna warstwa, to wymieszane pokrojone w kostkę ogórki konserwowe i świeże

warstwy sałatki gyros

Na ogórki kładziemy warstwę słodkiej kukurydzy z puszki

kukurydza do sałatki gyros

Kolejna warstwa, to wymieszane pokrojone pomidorki z czerwoną cebulą pokrojoną w piórka

pomidorki do sałatki gyros

Pomidorki z cebulką przykrywamy przygotowanym domowym sosem czosnkowym lub kupnym.

sos czosnkowy do sałatki gyros

Sos czosnkowy przykrywamy warstwą kostek słodkiej papryki

papryka do sałatki gyros

Ostatnią warstwą sałatki gyros jest warstwa pokrojonej na w wiórka sałaty lodowej lub kapusty pekińskiej

sałata lodowa do sałatki gyros

Sałatka gyros warstwowa z kurczakiem jest gotowa

sałatka gyros z kurczakiem
Smacznego
Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play