przepisy domowe jedzenie

Sałatka gyros

Salatka gyros sama się obroni, nie tylko przy grillowym spotkani. Dobrze smakuje na zimno i ciepło, to znaczy gdy jeszcze kawałki mięsa drobiowego są gorące. Dodana jako nadzienie do placków tortilla lub pity też wszystkim smakuje.

sałatka gyros, sałata gyro

Jakie mięso do sałatki gyros ?

W naszych warunkach najłatwiej jest wykorzystać mięso drobiowe w postaci fileta z piersi kurczaka lub piersi indyka. Możemy też użyć polędwiczek z kurczaka czy też sznycli z indyka. Ważne aby mięso było świeże i pokrojone w niewielkie podłużne paski lub w niedużą kostkę.

Jak zrobić sałatkę gyros ?

Sałatka gyrosowa jest sałatką warstwową, w której na samym dnie znajduje się mięso. Kolejne warstwy sałatki gyros, to: na mięsie jest cienka warstwa ketchupu, ogórka konserwowego (lub kiszonego) i świeżego, słodka kukurydza z puszki, pomidorki i czerwona cebula, sos czosnkowy, papryka. Na wierzchu jest warstwa sałaty lodowej lub pekińskiej. Sałatkę gyros przygotujemy w około godzinę. Mięso drobiowe usmażymy na patelni w niecałe dwadzieścia minut. Domowy sos czosnkowy zrobimy w około dziesięć minut. Pozostałe półgodziny, to krojenie warzyw i łączenie składników w całość.

Sałatka gyros składniki

Ten przepis, jest przepisem na sałatkę gyros z kurczakiem, co nie oznacza, że z mięsem z indyka nie będzie dobra. Składniki na sałatkę gyros:

sałatka gyros składniki W równych ilościach wagowych (po około 150 g) poniższych warzyw: Jeżeli decydujemy się na zrobienie domowego sosu czosnkowego (co trwa około 10 minut), to będziemy jeszcze potrzebować:
Zobacz przepis sos czosnkowy domowy

Przepis
Domowy sos czosnkowy

Sałatka gyros przepis

Robienie sałatki gyros rozpoczniemy od przygotowania warzyw, które po opłukaniu kroimy w drobną kostkę, cebulę w piórka, pomidorki w czwórki, a sałatę lodową w wiórka.

sałatka gyros przepis

Mięso płuczemy, oczyszczamy z ewentualnych błon. Kroimy w poprzek włókien w niewielkie paski. Pokrojone kawałki mięsa dokładnie obtaczamy w przyprawie gyros.

mięso do sałatki gyros

Na patelni rozgrzewamy dwie stołowe łyżki oleju roślinnego, na którym smażymy kawałki mięsa do miękkości. Jeżeli chcemy zjeść sałatkę gyros ciepłą, to już możemy układać kolejne warstwy sałatki nie czekając aż mięso wystygnie.

Pierwszą warstwą sałatki gyros jest usmażone mięso posmarowane od góry ketchupem

pierwsza warstwa sałatki gyros

Kolejna warstwa, to wymieszane pokrojone w kostkę ogórki konserwowe i świeże

warstwy sałatki gyros

Na ogórki kładziemy warstwę słodkiej kukurydzy z puszki

kukurydza do sałatki gyros

Kolejna warstwa, to wymieszane pokrojone pomidorki z czerwoną cebulą pokrojoną w piórka

pomidorki do sałatki gyros

Pomidorki z cebulką przykrywamy przygotowanym domowym sosem czosnkowym lub kupnym.

sos czosnkowy do sałatki gyros

Sos czosnkowy przykrywamy warstwą kostek słodkiej papryki

papryka do sałatki gyros

Ostatnią warstwą sałatki gyros jest warstwa pokrojonej na w wiórka sałaty lodowej lub pekińskiej

sałata lodowa do sałatki gyros

Salatka gyros z kurczakiem jest gotowa

sałatka gyros z kurczakiem
Smacznego