Zakwas buraczany

Kiszone buraki

Zakwas z buraków nie tylko jest dodatkiem do barszczu czerwonego ale również ze względu na bogactwo witaminowe jest dobrym i smacznym energetyzującym sokiem. Zakwas buraczany do picia już nadaje się bezpośrednio po ukiszeniu buraków i odcedzeniu. Uważa się, że zakwas buraczany ze względu na dużą zawartość w burakach żelaza, potasu, wapnia, magnezu wzmacnia i oczyszcza krew poprzez zwiększenie ilości czerwonych krwinek. Zakwas z buraków czerwonych pity systematycznie w niewielkiej co drugi dzień obniża poziom złego cholesterolu. Barszcz czerwony na zakwasie ma bardzo mocny czerwony kolor i jest bardzij naturalny, pełniejszy w smaku i dużo zdrowszy niż zakwaszany octem, i smaczniejszy niż kwaszony cytryną. Zakwas z buraków na barszcz czerwony wigilijny i do picia

Jak zrobić zakwas z buraków ?

Nie jest to trudny proces. Zakwas na barszcz czerwony wymaga trochę czasu na ukiszenie się buraków. Naturalny proces kiszenia buraków trwa od około 10 do 14 dni. Proces kiszenia buraków możemy przyspieszyć dodając niewielką ilość kwasu z kiszonych ogórków lub kiszonej kapusty.

Musimy się również zaopatrzyć w odpowiednie naczynie, najlepiej ceramiczne z pokrywką. Pokrywkę możemy zastąpić płótnem lnianym lub pieluchą terową. Jeżeli użyjemy szklanych słojów, to proces kiszenia musimy przeprowadzić w zaciemnionym miejscu.

Jak każda kiszonka, buraki nie powinny wystawać z zalewy. Kiszonkę należy docisnąć na przykład dwoma półokrągłymi deseczkami wykonanymi z drewna liściastego na przykład bukowego, jesionowego lub olchowego (jest łatwe w obróbce i dostępne w castoramie w postaci sztachet olchowych). Nie wolno używać drewna żywicznego. Na tak przygotowane deseczki należy przygotować sobie obciążnik, na przykład ciężki kamień lub dużą ilość monet w szczelnym opakowaniu (na przykład w małym słoiku). Ze względów higienicznych obciążniki zamykamy w wyparzonym z zewnątrz opakowaniu. Naczynie przed kiszeniem też wyparzamy wrzątkiem.

Naczynie do kiszenia buraków

Najlepsze naczynie do zakwasu buraczanego to naczynie kamionkowe. Najlepiej z pokrywą.

naczynie do kiszenia buraków na zakwas z buraków
Używając takiego naczynia,nie musimy się martwic, czy miejsce jest dostatecznie zaciemnione. Możemy również wykorzystać szklany słój, który zamykamy na przykład pieluchą terową opasaną gumką lub sznurkiem.

Sposób dociskania kiszonki

jak dociskac kiszonkę
Naczynie jak i obciążnik przed uzyciem wyparzamy wrzątkiem

Zakwas z buraków przepis

przyprawy na zakwas buraczany
Poniższa proporcja składników podana jest dla 1 kg buraków

Kisimy czerwone buraczki

Przygotowaną ilość wody zagotujemy i odstawiamy do ostygnięcia. Buraki myjemy, obieramy i kroimy w talarki o grubości około pół centymetra. Ząbki czosnku obieramy. Pokrojone buraki ciasno układamy w naczyniu, od czasu do czasu przekładając ząbkiem czosnku i przyprawami.
Kisimy czerwone buraczki
Całość zalewamy i dociskamy, tak aby buraki nie wystawały z wody.
Naczynie odstawiamy w ciepłe miejsce na około 10- 14 dni. W trakcie kiszenia buraczków musimy kontrolnie zerknąć do naczynia.

Sprawdzamy czy któryś z buraczanych talarków nie wystaje ponad wodę i nie pojawił się biały nalot, który musimy usunąć wraz z burakiem, na którym się znajduje.

Może się również okazać, że woda odparowała, wtedy należy jej brak uzupełnić, tak aby żaden burak z wody nie wystawał.

Po ukiszeniu, gotowy buraczany zakwas odcedzamy. Ukiszonych buraków nie wyrzucamy, możemy z nich zrobić surówkę lub sałatkę

Zobacz przepissałatka z kiszonych buraków

Sałatka z kiszonych buraków

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play