Naczynie do kiszenia buraków
Najlepsze naczynie do zakwasu buraczanego to naczynie kamionkowe. Najlepiej z pokrywą.
Używając takiego naczynia,nie musimy się martwic, czy miejsce jest dostatecznie zaciemnione. Możemy również wykorzystać szklany słój, który zamykamy na przykład pieluchą terową opasaną gumką lub sznurkiem.
Naczynie jak i obciążnik przed uzyciem wyparzamy wrzątkiem
Sposób dociskania kiszonki
Naczynie jak i obciążnik przed uzyciem wyparzamy wrzątkiem
Zakwas z buraków przepis
Poniższa proporcja składników podana jest dla 1 kg buraków
- 1 kg buraków czerwonych
- 1 litr przegotowanej schłodzonej wody
- kilka ząbków czosnku
- 2 listki laurowe
- 2- 3 ziarenka ziela angielskiego
- kilka ziaren pieprzu czarnego
- 1 łyżeczka soli
Kisimy czerwone buraczki
Przygotowaną ilość wody zagotujemy i odstawiamy do ostygnięcia. Buraki myjemy, obieramy i kroimy w talarki o grubości około pół centymetra. Ząbki czosnku obieramy. Pokrojone buraki ciasno układamy w naczyniu, od czasu do czasu przekładając ząbkiem czosnku i przyprawami.Całość zalewamy i dociskamy, tak aby buraki nie wystawały z wody.
Naczynie odstawiamy w ciepłe miejsce na około 10- 14 dni. W trakcie kiszenia buraczków musimy kontrolnie zerknąć do naczynia.
Sprawdzamy czy któryś z buraczanych talarków nie wystaje ponad wodę i nie pojawił się biały nalot, który musimy usunąć wraz z burakiem, na którym się znajduje.
Może się również okazać, że woda odparowała, wtedy należy jej brak uzupełnić, tak aby żaden burak z wody nie wystawał.Po ukiszeniu, gotowy buraczany zakwas odcedzamy. Ukiszonych buraków nie wyrzucamy, możemy z nich zrobić surówkę lub sałatkę
Zobacz przepis