Zupa ziemniaczana.

Jak zrobić zupę ziemniaczaną ?

zupa ziemniaczana przepis, kartoflanka

Zupa ziemniaczana lub kartoflanka, to prosta zupa, smaczna i pożywna. Nie wymaga wyrafinowanych składników. Zupę ugotujesz z tego co rośnie w przydomowym ogródku, na polu lub jest dostępne w każdym spożywczym sklepie. Przyprawy też są niewymagające: sól, pieprz, natka pietruszki, lubczyku i selera, kilka ziaren ziela angielskiego, listek laurowy.

Mięso na jakim gotujemy zupę powinno być z kością luba sama kość. Dobrze by było aby gnat był przetrącony, tak aby był widoczny szpik kostny. Warunek ten spełniają na przykład żeberka. Zupa ziemniaczana na rosole też jest dobra, może jest mniej syta, ale równie jest smaczna jak zupa ziemniaczana tradycyjna.

Zupa kartoflanka ze względu na dużą ilość warzyw jest zupą zdrową. Gdy jest gotowana na ubogo, czyli na samej kości, jest mniej tłusta, przez co lepiej smakuje latem niż zimową porą. Obecność gotowanego mięsa w zupie ziemniaczanej może sprawić, że wystarczy nam na obiad jako jedno danie. Zupa kartoflana smakuje wszystkim.

Zupa ziemniaczana przepis

Składniki na zupę ziemniaczanąSkładniki na zupę ziemniaczaną

Jak ugotować zupę ziemniaczaną ?

Mięso z kością płuczemy i wkładamy do głębokiego garnka. Nalewamy tyle wody, ile wagowo mamy warzyw w tym ziemniaków. Na podane ilości w przepisie, to około 2- 2,5 litra wody. Wody nie dajemy zbyt dużo, aby zupa nie była rzadka. Całość stawiamy na kuchni i gotujemy pod pokrywką.

Mięso gotujemy bez soli. Sól dodamy do zupy na samym końcu gotowania kartoflanki. Od tej chwili mamy dość dużo czasu aby przygotować warzywa, które dodamy po około godzinie gotowania mięsa lub kości.

Warzywa

W czasie gdy gotuje się mięso obieramy warzywa i je płuczemy.

Warzywa na zupę ziemniaczaną

Zwracamy uwagę na gotujący się wywar mięsny. Jeżeli zbyt mocno wrze, to zmniejszamy ogień tak aby zupa delikatnie wrzała.

Przygotowanie warzyw

Warzywa kroimy w dość grubą kostkę, cebulę drobniej, a por w talarki.

Przygotowanie warzyw

W pierwszej kolejności przygotowujemy warzywa bez ziemniaków. Pokrojone warzywa wrzucamy do gotującego się wywaru mięsnego

Jeżeli kość na której gotujemy kartoflankę zawiera mięso, a mięso odchodzi już od kości, to przed wrzuceniem warzyw możemy obrać kość z mięsa. Mięso rozdrabniamy i ponownie wrzucamy do zupy.

Przygotowanie ziemniaków

Obrane i wypłukane ziemniaki kroimy w kostkę. Kostka nie powinna być drobna.

Przygotowanie ziemniaków

Ziemniaki w zależności od ich wielkości kroimy w czwórki, ósemki, dwunastki lub szesnastki. Pokrojone ziemniaki dodajemy do gotującej się zupy.

Przyprawiamy zupę ziemniaczaną

Zupa nie jest tłusta i nie musi być mocno przyprawiana. Do zupy wrzucamy jeden listek laurowy. Przygotowaną ilość ziela angielskiego i pieprzu bez soli. Sól dodamy na końcu gotowania po dodaniu zasmażki.

Przyprawiamy zupę ziemniaczaną

Natkę pietruszki, lubczyku i selera siekamy niezbyt drobno. Do całości dodamy po zmieszaniu zupy z zasmażką

Zaprawiamy zupę ziemniaczaną zasmażką

Aby zachować lekkość zupy dodajemy do niej zasmażkę beztłuszczową. Przepis na zasmażkę beztłuszczową podany jest tutaj.

zasmażka na zupę ziemniaczaną

Zupę z zasmażką mieszamy. Solimy do smaku i wsypujemy posiekane natki. Gotujemy jeszcze 3- 5 minut. Gotowe. Smacznego

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play