Żurek
Żurek z białą kiełbasą

Żurek, to potrawa staropolska. Znana jest w kuchni białoruskiej, czeskiej czy też słowackiej. Można powiedzieć, że jest to potrawa Słowian, którą przyrządza się na wywarze z kości i jarzyn lub wywarze z kiełbasy, boczku, żeberek. Dodatkiem smakowym do żuru, może być wywar z niewielkiej ilości grzybów suszonych.
Niezależnie od składu wywaru, żurek zagęszcza się zakwasem chlebowym na bazie mąki żytniej. Według tradycyjnej kuchni, żurek różni się od barszczu białego tym, że barszcz biały gotuje się na bazie mąki pszennej. Zakwas żytni jest bardziej wyrazisty w smaku niż zakwas pszenny. Żytni jest bardziej kwaśny. Różnica ta nie dyskryminuje żadnej z zup.
Żurek przepis
Żur jest zupą sytą, choć może być podany bardziej w wersji postnej, wszystko zależy od ilości mięsnego wywaru- kiełbasy, boczku czy też żeberek.
Żurek na zakwasie- jeżeli nie posiadamy własnego domowego zakwasu na mące żytniej, to śmiało możemy zastosować kupny. Zakwas żytni jest tym składnikiem, który wyróżnia tę zupę spośród innych zup. Oprócz zakwasu potrzebujemy wywaru warzywnego, na bazie którego sporządzamy wywar mięsny. Żurek bardzo dobrze smakuje na wywarze z kości wieprzowej i białej kiełbasie szynkowej.