przepisy domowe jedzenie

Żurek. Przepis na żurek

Żurek przepis. Żurek na zakwasie

jak zrobić żurek, przepis na żurek

© przepismamy.com

Żurek, to potrawa staropolska. Znana jest w kuchni białoruskiej, czeskiej czy też słowackiej. Można powiedzieć, że jest to potrawa Słowian, którą przyrządza się na wywarze z kości i jarzyn lub wywarze z kiełbasy, boczku, żeberek. Dodatkiem smakowym do żuru, może być wywar z niewielkiej ilości grzybów suszonych.

Niezależnie od składu wywaru, żurek zagęszcza się zakwasem chlebowym na bazie mąki żytniej. Według tradycyjnej kuchni, żurek różni się od barszczu białego tym, że barszcz biały gotuje się na bazie mąki pszennej. Zakwas żytni jest bardziej wyrazisty w smaku niż zakwas pszenny. Żytni jest bardziej kwaśny. Różnica ta nie dyskryminuje żadnej z zup.

Żur jest zupą sytą, choć może być podany bardziej w wersji postnej, wszystko zależy od ilości mięsnego wywaru- kiełbasy, boczku czy też żeberek.

Jak zrobić żurek ?

Jeżeli nie posiadamy własnego domowego zakwasu na mące żytniej, to śmiało możemy zastosować kupny. Zakwas żytni jest tym składnikiem, który wyróżnia tę zupę spośród innych zup. Oprócz zakwasu potrzebujemy wywaru warzywnego, na bazie którego sporządzamy wywar mięsny. Żurek bardzo dobrze smakuje na wywarze z kości wieprzowej i białej kiełbasie szynkowej.

Żurek- jakie składniki na żurek ?

© przepismamy.com

Przepis na żurek na cztery- pięć osób

Przyprawy na żurek

Przypraw na żurek są proste i dostępne w każdej kuchni

© przepismamy.com

Wywar warzywny na żurek

Bulion warzywny na żurek przygotowujemy w tradycyjny sposób. Z tą różnicą, że po odcedzeniu bulionu w trakcie gotowania kości, dodamy listki laurowe, pieprz i ziarna ziela angielskiego. Majeranek, czosnek i sól dodajemy w odpowiednim czasie.

© przepismamy.com

Zobacz przepis na bulion warzywny

Jak zrobić żurek? Przepis na żurek- krok po kroku

Kość wieprzową płuczemy i zagotowujemy we wcześniej odmierzonej ilości wywaru warzywnego. Jeżeli nie mamy wywaru warzywnego, to gotujemy samą kość, wtedy warzywa dodamy po około półgodziny gotowania kości

Gdy woda z gotowaną kością zacznie wrzeć, zmniejszamy płomień pod garnkiem i gotujemy na małym ogniu pod pokrywką przez około jedną godzinę

© przepismamy.com

Białą kiełbasę tniemy w centymetrowej grubości talarki. Choć można tego nie robić i zagotować całą kiełbasę. Różnica pomiędzy jednym a drugim sposobem jest taka, że kiełbasiane talarki lepiej oddadzą soki, a i małym dzieciom jest łatwiej jeść tę pyszną zupę.

Po około półgodzinie gotowania kości, wrzucamy do wywaru przygotowane liście laurowe oraz pieprz i gotujemy nadal pod pokrywką

Po około godzinie gotowania kości do wywaru dodajemy pokrojoną w talarki kiełbasę. Dodajemy odmierzone ilości majeranku i startego kminku.

Całość gotujemy jeszcze przez około półgodziny, uważając aby zupa lekko pykała

Po około dwudziestu minutach gotowania dodajemy do zupy starte ząbki czosnku, które gnieciemy razem z solą. Rozgniatanie czosnku w soli wydobędzie walory smakowo- zapachowe czosnku.

© przepismamy.com

Do spodeczka lub małego talerzyka nakładamy dwie czubate łyżki śmietany 12% lub 18%, dodajemy jedną stołową łyżkę mąki i jedną łyżkę chłodnej wody. Całość energicznie mieszamy do momentu rozprowadzenia mąki w śmietanie

Rozrobioną śmietanę z mąką powoli wlewamy do żurku mieszając zupę. Tu musimy uważać aby śmietana się nie ścięła. Podczas wlewania śmietany możemy na moment wyłączyć płomień pod zupą.

Po dodaniu rozrobionej śmietany z mąką, gotujemy jeszcze zupę na małym ogniu przez około trzy minuty, całość mieszając długą drewnianą łyżką.

przepis na żurek

© przepismamy.com

Żurek jest gotowy. Smaku nabiera na drugi dzień, trzeciego dnia jest jeszcze lepszy.

Smacznego