przepis na bitą śmietanę

© przepismamy.com

Strona główna
Zupy, sosy
Dania mięsne
Dania rybne
Ciasta i desery
Sałatki
Placki, racuchy, pizze, naleśniki
Konfitury, dżemy, przeciery

Przepis na bitą śmietanę- prawdziwą bitą śmietanę. Bita śmietana do gofrów

bita śmietana,  przepis na bitą śmietanę, bita śmietana do gofrów

Zalety bitej śmietany

Bita śmietana sprawia, że każdy deser jest jedzony i smakowany na dwa sposoby: oczami i podniebieniem. Nie ma malucha, który by się nie skusił na złapanie takiej chmurki. Bitą śmietanę dodajemy do wielu różnorakich deserów. Może być przygotowana nie tylko w idealnym białym kolorze i o jednym smaku, mamy dużo możliwości, które uczynią z bitej śmietany niezastąpiony dodatek do deseru. Możemy ją nakładać łyżką lub rożkiem, którym uzyskamy fikuśne kształty.

Zdrowa bita śmietana

Skupimy się na przepisie na zdrową bitą śmietanę, taką która nie zaszkodzi maluchowi. Naturalna bita śmietana jest łatwa w wykonaniu. I jeżeli będzie się przestrzegać kilku przedwstępnych czynności, to będziemy mieć pewność, że zawsze nam wyjdzie. Nie będziemy musieli sięgać do deserowych proszków i śmietan w spray'u, które naśladują prawdziwa bitą śmietanę. Naturalna śmietana w tym i bita śmietana nie zwiększa poziomu tak zwanego złego cholesterolu. Ponieważ nie zawiera całkowicie utwardzonego oleju roślinnego, który jest w składzie bitej śmietany instant.

Bita śmietana delikatnie waniliowa

Składniki

Bita śmietana z pomarańczowym smakiem lub cyntrynowym

Składniki

Śmietana z Piątnicy

Piątnica nigdy mnie nie zawiodła. Ten producent śmietan (i nie tylko) cieszy się moim zaufaniem.

Śmietana z Łowicza

Łowicz, to również doskonały producent śmietan. Jeśli coś nie gra, to przyczyną jest złe przechowywanie w sklepie lub hurtowni.

Przepis na bitą śmietanę o smaku waniliowym

Przepis na bitą śmietanę o smaku pomarańczowym lub cytrynowym


Przygotowanie naczynia do ubijania śmietany

Robiąc bitą śmietanę ważne są dwa szczegóły. Śmietana powinna być chłodna ale nie zmrożona oraz naczynie w tym widełki miksera powinny być chłodne. Naczynie w którym ubijamy śmietanę oraz widełki wkładamy na 20-30 minut do lodówki. Jeżeli miksujemy w naczyniu metalowym to może być w lodówce nieco krócej. Metal ma mniejsze ciepło właściwe niż na przykład szkło.

Co to oznacza? Otóż metalowe naczynie szybciej się schłodzi niż szklane, ale też szybciej się ogrzeje. Tak wiec jeśli, ubijamy śmietanę w upalny dzień lepiej jest to zrobić w naczyniu szklanym na przykład w dość grubej szklanej misce. Szkło będzie dłużej trzymać niższą temperaturę niż naczynie metalowe.

Metalowe naczynie

Matealowe naczynie szybko się schładza, ale i również szybko się nagrzewa

Szkalne naczynie

Szklane naczynie wolno się schładza, ale i również wolno się nagrzewa

Ubijamy śmietanę

Proces ubijania śmietany, to nic innego jak proces jej napowietrzania. Jeżeli śmietana jest chłodna, to bliżej jest jej właściwościami do ciała stałego niż ciekłego. W stanie ciekłym nie ubijemy śmietany, stąd musimy zadbać aby była chłodna (uwaga: nie może być zmrożona)

Wlewamy zimną śmietanę do zimnego naczynia i miksujemy na wolnych obrotach przez około 30 sekund. Delikatnie zwiększamy obroty i gdy zauważymy, że śmietana zaczyna nam rosnąć dosypujemy cukier puder i dodatki smakowe. Zwiększamy obroty miksera i miksujemy do uzyskania puszystej i w miarę sztywnej masy.

Gotową bitą śmietanę przechowujemy w lodówce. Naturalna bita śmietana nie jest trwała, dobrze jest ją podać tego samego dnia.

Smakowity finał

Waniliowa z kawą i potrójną galaretką w posypce gorzkiej czekolady. Mniam