Bita śmietana

Bita śmietana sprawia, że każdy deser jest jedzony i smakowany na dwa sposoby: oczami i podniebieniem. Nie ma malucha, który by się nie skusił na złapanie takiej chmurki. Bitą śmietanę dodajemy do wielu różnorakich deserów. Może być przygotowana nie tylko w idealnym białym kolorze i o jednym smaku, mamy dużo możliwości, które uczynią z bitej śmietany niezastąpiony dodatek do deseru. Możemy ją nakładać łyżką lub rożkiem, którym uzyskamy fikuśne kształty.

Zdrowa bita śmietana

Bita śmietana do gofrów czy innych deserów robiona jest tak samo. Zaletą domowej bitej śmietany jest przedewszystkim to, że nie posiada różnych dodatków chemicznych

bita śmietana, przepis na bitą śmietanę, bita śmietana do gofrów

Przepis na bitą śmietanę- prawdziwą bitą śmietanę.

Skupmy się na przepisie na zdrową bitą śmietanę, taką która nie zaszkodzi maluchowi. Naturalna bita śmietana jest łatwa w wykonaniu. I jeżeli będzie się przestrzegać kilku przedwstępnych czynności, to będziemy mieć pewność, że zawsze nam wyjdzie. Nie będziemy musieli sięgać do deserowych proszków i śmietan w spray'u, które naśladują prawdziwa bitą śmietanę. Naturalna śmietana, w tym i bita śmietana, nie zwiększa poziomu tak zwanego złego cholesterolu. Ponieważ nie zawiera całkowicie utwardzonego oleju roślinnego, który jest w składzie bitej śmietany instant.

Ile cukru do bitej śmietany?

Cukru nie dajemy dużo, na około 400 ml ~500 ml śmietany wystarczą nam dwie łyżeczki cukru pudru. W ostateczności może być cukier kryształ (możliwie najdrobniejszy), który dodajemy stopniowo w trakcie ubijania śmietany, zwracając uwagę czy się całkowicie rozpuścił. Cukier w bitej śmietanie ma za zadanie utrzymać ją sztywną, a nie nadmiernie osłodzić. Bita śmietana jest dodatkiem do już słodkich smakołyków.

Jak zrobić bitą śmietanę ?

Robienie bitej śmietany opiera się na jej ubijaniu. Nie każda śmietana nadaje się do ubijania, potrzebujemy śmietany nieskwaszonej i gęstej- śmietany kremówki. Najłatwiej jest ubić śmietanę 36 % i śmietanę 30 %. Śmietana przeznaczona do ubijania powinna być schłodzona. Naczynie, mieszadła miksera również. Choć te mogą być zmrożone. Jak ubić śmietanę 30 i jak ubić śmietanę 36 przeczytasz poniżej- obie ubija się tak samo i nie potrzebujemy żelatyny. Jeżeli śmietana bez żelatyny po ubiciu nie zostanie od razu podana, musi być przechowywana w lodówce- wytrzyma w niej kilka godzin.

Domowa bita śmietana idealnie nadaje się do gofrów, słodkich galaretek czy też naleśników i do kawy również. Świeże truskawki (czytaj więcej o truskawkach) z bitą śmietaną to pyszny deser, nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Same zalety;)

Bita śmietana delikatnie waniliowa

składniki na bitą śmietanę waniliowa
Składniki
Zobacz przepisprzepis cukier waniliowy

Naturalny cukier waniliowy

Zobacz przepisprzepis na gofry

Gofry i bita śmietana

Bita śmietana z pomarańczowym smakiem lub cytrynowym

bita śmietana o smaku pomarańczowym lub cytrynowym
Składniki

Śmietana z Piątnicy

śmietana z Piątnicy 30% na bitą śmietanę

Piątnica nigdy mnie nie zawiodła. Ten producent śmietan (i nie tylko) cieszy się moim zaufaniem.

Śmietana z Łowicza

śmietan z Łowicza 36% na bitą śmietanę

Łowicz, to również doskonały producent śmietan. Jeśli coś nie gra, to przyczyną jest złe przechowywanie w sklepie lub hurtowni.

Przepis na bitą śmietanę o smaku waniliowym

przepis na bitą śmietanę o smaku pomarańczowym lub cytrynowym

Przepis na bitą śmietanę o smaku pomarańczowym lub cytrynowym

Przygotowanie naczynia do ubijania śmietany

Robiąc bitą śmietanę, ważne są dwa szczegóły. Śmietana powinna być chłodna, ale niezmrożona. Naczynie i widełki miksera również muszą być chłodne. Ważne, aby na dnie naczynia nie było wilgoci. Jeżeli w naczyniu znajdziemy wodę, osuszamy je papierowym ręcznikiem. Naczynie, w którym ubijamy śmietanę i widełki wkładamy na 20-30 minut do lodówki. Jeżeli miksujemy w naczyniu metalowym, to może być w lodówce nieco krócej. Metal ma mniejsze ciepło właściwe niż na przykład szkło.

Co to oznacza? Otóż metalowe naczynie szybciej się schłodzi niż szklane, ale też szybciej się ogrzeje. Tak, więc jeśli ubijamy śmietanę w upalny dzień, lepiej jest to zrobić w naczyniu szklanym, na przykład w dość grubej szklanej misce. Szkło będzie dłużej trzymać niższą temperaturę niż naczynie metalowe.

Metalowe naczynie

ubijanie bitej śmietany w metalowym naczyniu

Metalowe naczynie szybko się schładza, ale i również szybko się nagrzewa

Szklane naczynie

ubijanie bitej śmietany w szklanym naczyniu

Szklane naczynie wolno się schładza, ale i również wolno się nagrzewa

Jak ubić śmietanę ?

Proces ubijania śmietany, to nic innego jak proces jej napowietrzania. Jeżeli śmietana jest chłodna, to bliżej jest jej właściwościami do ciała stałego niż ciekłego. W stanie ciekłym nie ubijemy śmietany, stąd musimy zadbać, aby była chłodna (uwaga: nie może być zmrożona).

Wlewamy zimną śmietanę do zimnego naczynia i miksujemy na wolnych obrotach przez około 30 sekund. Delikatnie zwiększamy obroty i gdy zauważymy, że śmietana zaczyna nam rosnąć, dosypujemy cukier puder i dodatki smakowe. Zwiększamy obroty miksera i miksujemy do uzyskania puszystej i w miarę sztywnej masy.

Gotową bitą śmietanę przechowujemy w lodówce. Naturalna bita śmietana nie jest trwała, dobrze jest ją podać tego samego dnia.

Smakowity finał

Waniliowa z kawą i potrójną galaretką w posypce gorzkiej czekolady. Mniam

bita śmietana z kawą i potrójną galaretką
Alkomat- wirtualny test kod qr
Alkomat- wirtualny test Alkomat- darmowa aplikacja na Androida
Pobierz ze sklepu Google Play
Taklarz- olinowanie stałe kod qr
Olinowanie stałe- kalkulator średnic Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida
Pobierz ze sklepu Google Play