przepis na gofry, gofry belgijskie

© baibaz - stock.adobe.com

Strona główna
Zupy, sosy
Dania mięsne
Dania rybne
Ciasta i desery
Sałatki
Placki, racuchy, pizze, naleśniki
Konfitury, dżemy, przeciery

Prosty przepis na gofry. Ciasto na gofry

Gofry, to deser, który ze względu na bogaty wachlarz dodatków smakuje każdemu podniebieniu, niezależnie od wieku. Można je przygotować mniej lub bardziej kalorycznie. Ale niezależnie od kaloryczności, postarajmy się robić gofry ze składników możliwie najbardziej naturalnych. Sama masa ciasta na takich składnikach jest oparta. O naturalności gofrów w głównej mierze decydują dodatki. Zwłaszcza bita śmietana, która dla wielu maluchów jest kuszącą chmurką w tym deserze.

Dla osób dbających o linię mogą być podane w najprostszej wersji bez fantazyjnej posypki. Gofry smakują z każdym miękkim owocem lub musem owocowym. Możemy je podawać na kilkadziesiąt sposobów. Gofry są słodkim dodatkiem smakującym o każdej porze roku. Latem mamy ogromne możliwości w doborze owoców, a w pozostałych porach roku bazujemy na ich przetworach. Gofry chrupiące jak z budki wymagają oddzielenia żółtka od białka. Zarówno żółtko jak i białko dodajemy do ciasta na gofry, ale osobno i w odpowiednim momencie. Gofry chrupiące uzyskamy wtedy gdy bobrze ubijemy pianę z białka.

© almaje- stock.adobe.com

© eyewave- stock.adobe.com

© Family Business- stock.adobe.com

Niezbędne składniki do wypieku gofrów

©przepismamy.com

Najprostszy przepis na gofry

Podane w przepisie proporcje wystarczą do wypieku czterech dużych gofrów o kształcie okrągłym, które mieszczą się na dużym płaskim standardowym talerzu.

©przepismamy.com

Pojemność wylewanej jednej porcji ciasta na gofry jest w granicach około 180- 190 mililitrów.

Gofrownica

©przepismamy.com

Gofrownica jest niezbędna do wypieku gofrów. My polecamy gofrownicę wulkaniczną, której budowa ułatwia czyste wlewy ciasta. Jest bardzo prosta w obsłudze, w przechowywaniu i łatwa do umycia. Ten typ gofrownicy idealnie nadaje się do wypieku gofrów belgijskich

Prosty przepis na gofry. Przygotowanie ciasta na gofry. Gofry chrupiące jak z budki

Ciasto na gofry w przygotowaniu nie sprawia kłopotów, nie wymaga ręcznego ucierania i trwa kilkanaście minut. Gofry chrupiące jak z budki otrzymamy wtedy gdy oddzielimy żółtko od białka. Z białka ubijemy pianę, którą dodamy do ciasta na gofry w odpowiednim momencie. Ale o tym w poniższym przepisie na gofry.

Wypiekamy gofry

©przepismamy.com

Gdy mamy już gotowe ciasto, które odstawiliśmy na około piętnaście- dwadzieścia minut aby dochodziło do siebie, możemy zająć się przygotowaniem gofrownicy. Obie płyty gofrownicy nacieramy tym samym olejem, który dodaliśmy do ciasta. Nacieranie płyt gofrownicy wykonujemy tylko dla pierwszego wypieku. Natartą gofrownicę zamykamy i rozgrzewamy.

Większość współczesnych gofrownic ma sygnalizator wypieku, z reguły w postaci lampek sygnalizacyjnych w kolorze czerwonym i zielonym. Gdy zapali nam się zielona lampka przy pustej zamkniętej gofrownicy, to będzie znak, że mamy dobrze rozgrzane obie płyty.

Wylewamy ciasto

Ważne aby gofrownicę ułożyć poziomo. Poziome ułożenie zagwarantuje nam równomierne rozprowadzenie wylewanego ciasta. Kłopotu tego nie będziemy mieli w przypadku gofrownicy typu wulkanicznego, którą polecamy.

Niektóre gofrownice posiadają dołączoną przez producenta miarkę o pojemności dobranej dla pojedynczego wypieku. Gdy takiej miarki nie posiadamy lub zgubiła nam się, to wylew ciasta wykonujemy przy użyciu niewielkiej chochelki, najlepiej tej do sosów, która ma ukształtowany tak zwany dzióbek.

Ciasto wylewamy w taki sposób, aby pokryło każdą kratkę. Gdy jest to gofrownica wulkaniczna, to wystarczy, że nalejemy ciasta do wysokości podstawy jej lejka. W tej gofrownicy mamy gwarancję, że ciasto rozprowadzi się równomiernie dzięki grawitacji i właściwości cieczy, którą jest nasze ciasto.

W zależności od mocy gofrownicy wypiek trwa od około trzech do pięciu minut. W zależności od rodzaju gofrownicy koniec wypieku pojedynczego gofra jest sygnalizowany najczęściej zieloną lampką.

Wypieczone gofry odkładamy na talerz, na którym przestygną. Możemy zająć się dodatkami do gofrów.

Dodatki do gofrów

Gofry

Smakują same jak i ubogacone. Tu mamy ogromne pole do popisu. Od najprostszego posypania cukrem pudrem do bitej śmietany, owoców, posypki i lodów. Gdy w kuchni mamy małego szkraba, to możemy zdać się na jego wybór. Stawiając na stole gotowego gofra z możliwością wyboru śmietany, owocowych dodatków, dżemów i posypek.

©rostyslav84- stock.adobe.com

Podstawa dodatków do gofra

Najbardziej popularnym dodatkiem do każdego gofra jest cukier puder i syrop klonowy.

©przepismamy.com

Dla osób ceniących sobie zdrowie, syrop klonowy możemy zastąpić miodem. Miód przed wylaniem do kratek gofra wstawiamy z całym słoiczkiem do ciepłej wody o temperaturze około 40°C, miód stanie się bardziej lejący.

Bita śmietana

© anuskiserrano- stock.adobe.com


Zobacz przepis na bitą śmietanę

Przepis na bitą śmietanę o smaku waniliowym

400 ml- 500ml śmietany o zawartości tłuszczu 30%- 36% ...

Konfitura z pigwy

dobry przepis na konfiturę z pigwy
Zobacz przepis na konfiturę z pigwy

© przepismamy.com

Przepis na konfiturę z pigwy

Pachnąca konfitura z pigwy jest kolejnym słodkim dodatkiem ...

Kompozycje smaków

Kompozycje smakowe dodatków do gofrów to wybór każdego z nas. W wyborze tym na pewno pomaga sezonowość owoców.

©przepismamy.com

Doskonałym dodatkiem, który łamie słodycz jest gorzka czekolada. Czekoladę zanim zetrzemy na tarce polecamy umieścić w lodówce. Zimna czekolada znakomicie się trze. Moje dzieci lubią grubo potartą i uczciwie posypaną na waniliowej bitej śmietankowej chmurce

Świat gofrów

Świat gofrów jest bogaty tak jak nasza smakowa wyobraźnia. Gofry podobnie jak naleśniki smakują wyśmienicie podane skromnie i bogato. Komponują się w gust kawosza i herbaciarza. Smakują latem i zimą nie tylko łasuchowi.

Gofry podane z owocami

bez cukru pudru, syropu klonowego lub miodu

© Vladislav Nosik- stock.adobe.com

© Pavel Korotkov- stock.adobe.com

Gofry z lodami i owocami sezonowymi

podlane syropem klonowym lub miodem

© M.studio- stock.adobe.com

© eyewave- stock.adobe.com

Gofry na słodko

miód, bita śmietana i dżem z czarnej porzeczki

© AlenKadr- stock.adobe.com

© romanklevets- stock.adobe.com

Gofrowe kanapki

idealne na dziecięce urodziny

© Elenglush- stock.adobe.com