Gofry

Prosty przepis na gofry. Ciasto na gofry

Przepis na gofry domowe. Gofry, to deser, który ze względu na wiele dodatków smakuje każdemu podniebieniu, niezależnie od wieku. Można je przygotować mniej lub bardziej kalorycznie. Niezależnie od kaloryczności, postarajmy się robić gofry ze składników możliwie najbardziej naturalnych. Sama masa ciasta na takich składnikach jest oparta. O naturalności gofrów w głównej mierze decydują dodatki. Zwłaszcza bita śmietana, która dla wielu maluchów jest kuszącą chmurką w tym deserze.

gofry,przepis na gofry

Dla osób dbających o linię gofry mogą być podane w najprostszej wersji bez fantazyjnej posypki. Gofry smakują z każdym miękkim owocem lub musem owocowym. Możemy je podawać na kilkadziesiąt sposobów. Gofry są słodkim dodatkiem smakującym o każdej porze roku. Latem mamy ogromne możliwości w doborze owoców, a w pozostałych porach roku bazujemy na ich przetworach. Gofry chrupiące jak z budki wymagają oddzielenia żółtka od białka. Zarówno żółtko jak i białko dodajemy do ciasta na gofry, ale osobno i w odpowiednim momencie. Gofry chrupiące, uzyskamy wtedy gdy bobrze ubijemy pianę z białka i nie przesadzimy z ilością oleju.

Przepis na gofry.

Jak zrobić gofry?

Zrobienie gofrów, a zwłaszcza ciasta na gofry, wymaga uwagi przy przestrzeganiu kolejności dodawania i mieszania składników. Poza tym, to nic skomplikowanego. Owszem, można się zapomnieć przy wypiekaniu gofrów, i za bardzo nam się przypiecze lub spali. Robienie gofrów nie jest trudne. Przy wypieku gofrów wymagana jest dobra gofrownica, o odpowiedniej mocy grzałki. Ułatwi to wypiek gofrów.

Gofry przepis

Niezbędne składniki do wypieku gofrów

składniki do wypieku gofrów

Najprostszy przepis na gofry.

Przepis na gofry, konkretnie ciasto na gofry, nie wymaga wyszukanych składników. Podane w przepisie proporcje na ciasto na gofry wystarczą do wypieku czterech dużych gofrów o kształcie okrągłym, które mieszczą się na dużym płaskim standardowym talerzu.

duże okragłe gofry

Pojemność wylewanej jednej porcji ciasta na gofry jest w granicach około 180- 190 mililitrów.

Prosty przepis na gofry.

Ciasto na gofry w przygotowaniu nie sprawia kłopotów, nie wymaga ręcznego ucierania i trwa kilkanaście minut. Gofry chrupiące jak z budki otrzymamy, wtedy gdy oddzielimy żółtko od białka. Z białka ubijemy pianę, którą dodamy do ciasta na gofry w odpowiednim momencie, ale o tym w poniższym przepisie na gofry.

Jak zrobić gofry ?

Mleko, które przeznaczamy na ciasto, dobrze jest przed użyciem wyjąc z lodówki na jakieś 2 godziny, tak aby miało temperaturę pokojową

Rozbijamy jajka w taki sposób aby oddzielić od siebie żółtko od białka. Do naczynia, w którym mamy białko, dodajemy szczyptę soli.

Mąkę wsypujemy do głębokiej miski, dodajemy proszek do pieczenia, cukier puder oraz cukier waniliowy lub inny cukier smakowy. Wszystko dokładnie ze sobą mieszamy

Do wymieszanych na sucho składników dodajemy rozbite żółtka jaj, zalewamy mlekiem, dolewamy olej. Całość miksujemy, początkowo na wolnych obrotach, które zwiększamy do średnich obrotów.

Odstawiamy miksowane ciasto i ubijamy na pianę oddzielone białka jaj. Dobrze jest ubijać białka w przezroczystej misce, wtedy będziemy widzieć czy na dnie naczynia nie zostało płynne białko.

Ubitą pianę z białek dodajemy łyżeczką do wolno miksowanego ciasta. Koniecznie robimy to łyżeczką, ponieważ piana ma tendencję do opadania. Chrupkość gofrów zależy od dobrze rozprowadzonego i połączonego białka z resztą ciasta. Gdyby nam piana opadła, przerywamy miksowanie, rozbijamy opadniętą pianę i ponownie dodajemy ją do miksowanego ciasta

Dobrze rozprowadzone cisto powinno mieć taką konsystencję, że po nabraniu na dużą łyżkę leje się z niej jedną ciągłą strużką, bez żadnych przerw.

Odstawiamy gotowe ciasto na piętnaście- dwadzieścia minut aby doszło do siebie

Gofrownica

gofrownica wulkaniczna

Gofrownica jest niezbędna do wypieku gofrów. My polecamy gofrownicę wulkaniczną, której budowa ułatwia czyste wlewy ciasta. Jest bardzo prosta w obsłudze, w przechowywaniu i łatwa do umycia. Ten typ gofrownicy idealnie nadaje się do wypieku gofrów belgijskich

Wypiekamy gofry

Gdy mamy już gotowe ciasto, które odstawiliśmy na około piętnaście- dwadzieścia minut aby dochodziło do siebie, możemy zająć się przygotowaniem gofrownicy. Obie płyty gofrownicy nacieramy tym samym olejem, który dodaliśmy do ciasta. Nacieranie płyt gofrownicy wykonujemy tylko dla pierwszego wypieku. Natartą gofrownicę zamykamy i rozgrzewamy.

gofrownica wulkaniczna

Większość współczesnych gofrownic ma sygnalizator wypieku, z reguły w postaci lampek sygnalizacyjnych w kolorze czerwonym i zielonym. Gdy zapali nam się zielona lampka przy pustej zamkniętej gofrownicy, to będzie znak, że mamy dobrze rozgrzane obie płyty.

Wylewamy ciasto

Ważne, aby gofrownicę ułożyć poziomo. Poziome ułożenie zagwarantuje nam równomierne rozprowadzenie wylewanego ciasta. Kłopotu tego nie będziemy mieli w przypadku gofrownicy typu wulkanicznego, którą polecamy.

Niektóre gofrownice, posiadają dołączoną przez producenta miarkę o pojemności dobranej dla pojedynczego wypieku. Gdy takiej miarki nie posiadamy lub zgubiła nam się, to wylew ciasta wykonujemy przy użyciu niewielkiej chochelki, najlepiej tej do sosów, która ma ukształtowany tak zwany dzióbek.

Ciasto gofrowe wylewamy w taki sposób, aby pokryło każdą kratkę. Gdy jest to gofrownica wulkaniczna, to wystarczy, że nalejemy ciasta do wysokości podstawy jej lejka. W tej gofrownicy mamy gwarancję, że ciasto rozprowadzi się równomiernie dzięki grawitacji i właściwości cieczy, którą jest nasze ciasto.

W zależności od mocy gofrownicy wypiek trwa od około trzech do pięciu minut. W zależności od rodzaju gofrownicy koniec wypieku pojedynczego gofra jest sygnalizowany najczęściej zieloną lampką.

Wypieczone gofry odkładamy na talerz, na którym przestygną. Możemy zająć się dodatkami do gofrów.

Dodatki do gofrów

Gofry smakują same jak i ubogacone. Tu mamy ogromne pole do popisu. Od najprostszego posypania cukrem pudrem do bitej śmietany, owoców, posypki i lodów. Gdy w kuchni mamy małego szkraba, to możemy zdać się na jego wybór. Stawiając na stole gotowego gofra z możliwością wyboru śmietany, owocowych dodatków, dżemów i posypek.gofry z bitą śmietaną i czekoladą

Podstawa dodatków do gofra

Najbardziej popularnym dodatkiem do każdego gofra jest cukier puder i syrop klonowy.

gofry z syropem klonowym

Dla osób ceniących sobie zdrowie, syrop klonowy możemy zastąpić miodem. Miód przed wylaniem do kratek gofra wstawiamy z całym słoiczkiem do ciepłej wody o temperaturze około 40°C, miód stanie się bardziej lejący.

Domowa bita śmietana i domowe konfitury- dodatki do gofrów

Zobacz przepis bita śmietana do gofrów

Bita śmietana do gofrów

Zobacz przepis konfitura z pigwy

Konfitura z pigwy

Kompozycje smaków

Kompozycje smakowe dodatków do gofrów, to wybór każdego z nas. W wyborze tym na pewno pomaga sezonowość owoców. Na grubej bitej śmietanie sprawdzają się owoce miękkie truskawki (czytaj więcej), banany oraz maliny, jeżyny, jagody, porzeczki

dodatki smakowe do gofrów

Doskonałym dodatkiem, który łamie słodycz, jest gorzka czekolada. Czekoladę, zanim zetrzemy na tarce, polecamy umieścić w lodówce. Zimna czekolada znakomicie się trze. Moje dzieci lubią grubo potartą i uczciwie posypaną na waniliowej bitej śmietankowej chmurce

Świat gofrów

Świat gofrów jest bogaty tak jak nasza smakowa wyobraźnia. Gofry podobnie jak naleśniki smakują wyśmienicie podane skromnie i bogato. Komponują się w gust kawosza i herbaciarza. Smakują latem i zimą nie tylko łasuchowi.

Gofrowe kanapki

Gofrowe kanapki są idealne na dziecięce urodziny

gofrowe kanapki

Gofry podane z owocami

Gofry bez cukru pudru, syropu klonowego lub miodu

gofry z borówkami i malinamigofry z owocami leśnymi

Gofry z lodami i owocami sezonowymi

Gofry z lodami i owocami sezonowymi podlane syropem klonowym lub miodem

gofry z malinami i lodamigofry z malinami czarna porzeczką

Gofry na słodko

Gofry na podane słodko: miód, bita śmietana i dżem z czarnej porzeczki

gofry z miodemgofry z bita śmietaną i dżemem z czarnej porzeczki
Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play