Gofry przepis
Niezbędne składniki do wypieku gofrów
Najprostszy przepis na gofry.
Przepis na gofry, konkretnie ciasto na gofry, nie wymaga wyszukanych składników. Podane w przepisie proporcje na ciasto na gofry wystarczą do wypieku czterech dużych gofrów o kształcie okrągłym, które mieszczą się na dużym płaskim standardowym talerzu.
- półtorej szklanki mleka 3,5%
- półtorej szklanki mąki pszennej
- półtorej płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
- dwa jajka, z których oddzielamy żółtka
- dwie płaskie łyżeczki cukru pudru
- płaska łyżeczka cukru waniliowego lub innego smakowego
- jedna piąta szklanki oleju słonecznikowego
- odrobina soli (przysłowiowa szczypta soli)
Pojemność wylewanej jednej porcji ciasta na gofry jest w granicach około 180- 190 mililitrów.
Prosty przepis na gofry.
Ciasto na gofry w przygotowaniu nie sprawia kłopotów, nie wymaga ręcznego ucierania i trwa kilkanaście minut. Gofry chrupiące jak z budki otrzymamy, wtedy gdy oddzielimy żółtko od białka. Z białka ubijemy pianę, którą dodamy do ciasta na gofry w odpowiednim momencie, ale o tym w poniższym przepisie na gofry.Jak zrobić gofry ?
Mleko, które przeznaczamy na ciasto, dobrze jest przed użyciem wyjąc z lodówki na jakieś 2 godziny, tak aby miało temperaturę pokojową
Rozbijamy jajka w taki sposób aby oddzielić od siebie żółtko od białka. Do naczynia, w którym mamy białko, dodajemy szczyptę soli.
Mąkę wsypujemy do głębokiej miski, dodajemy proszek do pieczenia, cukier puder oraz cukier waniliowy lub inny cukier smakowy. Wszystko dokładnie ze sobą mieszamy
Do wymieszanych na sucho składników dodajemy rozbite żółtka jaj, zalewamy mlekiem, dolewamy olej. Całość miksujemy, początkowo na wolnych obrotach, które zwiększamy do średnich obrotów.
Odstawiamy miksowane ciasto i ubijamy na pianę oddzielone białka jaj. Dobrze jest ubijać białka w przezroczystej misce, wtedy będziemy widzieć czy na dnie naczynia nie zostało płynne białko.
Ubitą pianę z białek dodajemy łyżeczką do wolno miksowanego ciasta. Koniecznie robimy to łyżeczką, ponieważ piana ma tendencję do opadania. Chrupkość gofrów zależy od dobrze rozprowadzonego i połączonego białka z resztą ciasta. Gdyby nam piana opadła, przerywamy miksowanie, rozbijamy opadniętą pianę i ponownie dodajemy ją do miksowanego ciasta
Dobrze rozprowadzone cisto powinno mieć taką konsystencję, że po nabraniu na dużą łyżkę leje się z niej jedną ciągłą strużką, bez żadnych przerw.
Odstawiamy gotowe ciasto na piętnaście- dwadzieścia minut aby doszło do siebieGofrownica
Gofrownica jest niezbędna do wypieku gofrów. My polecamy gofrownicę wulkaniczną, której budowa ułatwia czyste wlewy ciasta. Jest bardzo prosta w obsłudze, w przechowywaniu i łatwa do umycia. Ten typ gofrownicy idealnie nadaje się do wypieku gofrów belgijskich
Wypiekamy gofry
Gdy mamy już gotowe ciasto, które odstawiliśmy na około piętnaście- dwadzieścia minut aby dochodziło do siebie, możemy zająć się przygotowaniem gofrownicy. Obie płyty gofrownicy nacieramy tym samym olejem, który dodaliśmy do ciasta. Nacieranie płyt gofrownicy wykonujemy tylko dla pierwszego wypieku. Natartą gofrownicę zamykamy i rozgrzewamy.
Większość współczesnych gofrownic ma sygnalizator wypieku, z reguły w postaci lampek sygnalizacyjnych w kolorze czerwonym i zielonym. Gdy zapali nam się zielona lampka przy pustej zamkniętej gofrownicy, to będzie znak, że mamy dobrze rozgrzane obie płyty.
Wylewamy ciasto
Ważne, aby gofrownicę ułożyć poziomo. Poziome ułożenie zagwarantuje nam równomierne rozprowadzenie wylewanego ciasta. Kłopotu tego nie będziemy mieli w przypadku gofrownicy typu wulkanicznego, którą polecamy.Niektóre gofrownice, posiadają dołączoną przez producenta miarkę o pojemności dobranej dla pojedynczego wypieku. Gdy takiej miarki nie posiadamy lub zgubiła nam się, to wylew ciasta wykonujemy przy użyciu niewielkiej chochelki, najlepiej tej do sosów, która ma ukształtowany tak zwany dzióbek.
Ciasto gofrowe wylewamy w taki sposób, aby pokryło każdą kratkę. Gdy jest to gofrownica wulkaniczna, to wystarczy, że nalejemy ciasta do wysokości podstawy jej lejka. W tej gofrownicy mamy gwarancję, że ciasto rozprowadzi się równomiernie dzięki grawitacji i właściwości cieczy, którą jest nasze ciasto.
W zależności od mocy gofrownicy wypiek trwa od około trzech do pięciu minut. W zależności od rodzaju gofrownicy koniec wypieku pojedynczego gofra jest sygnalizowany najczęściej zieloną lampką.
Wypieczone gofry odkładamy na talerz, na którym przestygną. Możemy zająć się dodatkami do gofrów.
Dodatki do gofrów
Gofry smakują same jak i ubogacone. Tu mamy ogromne pole do popisu. Od najprostszego posypania cukrem pudrem do bitej śmietany, owoców, posypki i lodów. Gdy w kuchni mamy małego szkraba, to możemy zdać się na jego wybór. Stawiając na stole gotowego gofra z możliwością wyboru śmietany, owocowych dodatków, dżemów i posypek.Podstawa dodatków do gofra
Najbardziej popularnym dodatkiem do każdego gofra jest cukier puder i syrop klonowy.
Dla osób ceniących sobie zdrowie, syrop klonowy możemy zastąpić miodem. Miód przed wylaniem do kratek gofra wstawiamy z całym słoiczkiem do ciepłej wody o temperaturze około 40°C, miód stanie się bardziej lejący.
Domowa bita śmietana i domowe konfitury- dodatki do gofrów
Bita śmietana do gofrów
Konfitura z pigwy
Kompozycje smaków
Kompozycje smakowe dodatków do gofrów, to wybór każdego z nas. W wyborze tym na pewno pomaga sezonowość owoców. Na grubej bitej śmietanie sprawdzają się owoce miękkie truskawki (czytaj więcej), banany oraz maliny, jeżyny, jagody, porzeczki
Doskonałym dodatkiem, który łamie słodycz, jest gorzka czekolada. Czekoladę, zanim zetrzemy na tarce, polecamy umieścić w lodówce. Zimna czekolada znakomicie się trze. Moje dzieci lubią grubo potartą i uczciwie posypaną na waniliowej bitej śmietankowej chmurce
Świat gofrów
Świat gofrów jest bogaty tak jak nasza smakowa wyobraźnia. Gofry podobnie jak naleśniki smakują wyśmienicie podane skromnie i bogato. Komponują się w gust kawosza i herbaciarza. Smakują latem i zimą nie tylko łasuchowi.Gofrowe kanapki
Gofrowe kanapki są idealne na dziecięce urodziny
Gofry podane z owocami
Gofry bez cukru pudru, syropu klonowego lub miodu
Gofry z lodami i owocami sezonowymi
Gofry z lodami i owocami sezonowymi podlane syropem klonowym lub miodem
Gofry na słodko
Gofry na podane słodko: miód, bita śmietana i dżem z czarnej porzeczki