Fasola po bretońsku

Fasolka po bretońsku przepis

Fasola po bretońsku to bardzo popularne danie na naszych stołach, które w głównej mierze bazuje na fasoli, kiełbasie oraz na pomidorach. Fasolka po bretońsku przepis babci jest bardzo dobrym sytym daniem.

Do tak przyrządzanej fasoli dodajemy kiełbasę lub mięso przygotowane jak do gulaszu. Fasolka po bretońsku jest łatwa do ugotowania, praktycznie tego dania nie da się zepsuć, a smakuje najlepiej na drugi dzień po ugotowaniu. Daje się łatwo przechowywać. Gotową ugotowaną potrawę można podzielić na mniejsze porcje i zamrozić. Mamy zapewniony dobry syty posiłek na dni, w których nie mamy czasu na ugotowanie obiadu.

fasolka po bretońsku przepis

Jak zrobić fasolką po bretońsku?

Fasolka po bretońsku z kiełbasą może być gotowana na dwa sposoby. Pierwszy sposób- fasolę wstępnie moczymy przez jedną noc, drugi sposób- gotujemy od razu. W przypadku wybrania drugiej opcji gotowanie jest znacznie dłuższe. Potrzebujemy około trzech godzin, zanim ziarna fasoli zmiękną. W jednym i drugim przypadku musimy uważać, aby nie rozgotować fasoli.

Czym zagęścić fasolkę po bretońsku

Zagęszczenie fasolki po bretońsku, jak i każdej potrawy opartej na fasoli lub grochu nie jest trudne. Wystarczy, że pod koniec gotowania potrawy, gdy już ziarna fasoli będą miękkie, rozgnieciemy kilka ziaren fasoli. Rozgniatanie ziaren fasoli robimy stołową łyżką, poprzez dociśnięcie ziarna do ścianki garnka, w którym fasolka się gotuje.

Jakie przyprawy do fasolki po bretońsku z kiełbasą ?

Dobór przypraw do fasolki może być bardziej lub mniej pikantny. Ziarna fasoli same w sobie są dość słodkie i łatwo przejmują aromat dodanych przypraw. Ze względu na występowanie większej ilości tłuszczów w potrawie, dobrze jest uwzględnić w zestawie przypraw szałwię i nasz polski starty kminek. Przyprawy te zalecane są jako zioła regulujące problemy trawienne. Szałwia reguluje pracę jelit, a kminek niweluje wzdęcia. Gorzkawy posmak szałwii zmniejszy dodanie marchewki do potrawy.

Składniki na fasolkę po bretońsku z kiełbasą

Składniki na fasolkę po bretońsku w pomidorach
Zobacz przepisprzepis na zupę fasolową z ziemniakami

Zupa fasolowa z ziemniakami

Zobacz przepisprzepis na czerwona fasolę po meksykańsku z kiełbasą chorizo

Fasolka po meksykańsku

Fasolka po bretońsku z kiełbasą

Fasolka po bretońsku zyskuje na smaku, gdy zastosujemy kilka rodzajów mięs lub kiełbasy.

Składniki na fasolkę po bretońsku w pomidorach

Użycie co najmniej dwóch rodzajów kiełbas wzmacnia smak i aromat fasolki po bretońsku.

Przyprawy do fasolki po bretońsku

przyprawy na fasolkę po bretońsku w pomidorach

Sól i czosnek do fasolki po bretońsku

mięso a smak fasolki

Sól z czosnkiem dodajemy pod koniec gotowania potrawy. Ponadto czosnek rozgniatamy na przykład wierzchem łyżki w posypce soli.

Sól wyciągnie z czosnku soki, które nadadzą potrawie mocniejszy smak i aromat. Ważne, aby czosnku nie zesmażyć z cebulką lub mięsem

sól i czosnek do fasolki po bretońsku w pomidorach

Jak zrobić fasolkę po bretońsku ?

Jak ugotować fasolkę po bretońsku? Potrawa nie jest trudna do ugotowania. Wręcz przeciwnie. Fasolka po bretońsku należy do dań, od których zaczyna się przygodę z gotowaniem. Efekt cieszy każdego początkującego kucharza.

Wypłukane ziarna fasoli wsypujemy do w miarę wysokiego garnka i zalewamy wodą, tak aby nad ziarnami fasoli było 2/ 3 do lustra wody. Możemy fasolę odłożyć na noc do namoczenia lub zdecydować się na nieco dłuższe gotowanie ziaren fasoli.

Z wędzonego boczku odcinamy skórę. Rozgrzewamy patelnię wraz z łyżeczką smalcu (wielkość patelni lub innego naczynia dobieram tak, aby zmieścić przeznaczoną ilość mięsa i cebuli). Na rozgrzaną patelnię kładziemy skórę z boczku stroną od mięsa i wytapiamy z niej tłuszcz

Kroimy boczek w kostkę średniej wielkości. Po wytopieniu tłuszczu ze skóry wyjmujemy skórę i wsypujemy na patelnię pozostała ilość boczku. Wytapiając tłuszcz z boczku, całość od czasu do czasu mieszamy. Wytapiamy boczek do momentu uzyskania szklistozłotych kawałków boczku.

boczek do fasolki po bretońsku z kiełbasą

Skrojoną w kostkę cebule dodajemy do wytopionego boczku. Cebulkę z boczkiem wytapiamy do momentu zeszklenia cebuli. Użycie smalcu zamiast oleju lub oliwy zapewni dużo wyższą temperaturę, która dochodzi do około 220°C. Cebulka tak zeszklona jest bardziej miękka, ponadto jej ostry smak złagodzony jest słodkawym smakiem wieprzowego smalcu

fasolka po bretońsku jakei mięso mięso

W czasie wytapiania boczku kroimy kiełbasę w kostkę wielkości pokrojonego boczku.

Gdy cebulka jest już szklista, dodajemy pokrojonej kiełbasy. Całość mieszamy i wytapiamy dalej tłuszcz.

Gdy gotowane ziarna fasoli da się rozgryźć, ale jeszcze nie są miękkie, dodajemy do nich smażone mięso z cebulą oraz przyprawy bez soli i czosnku.

Kroimy marchewkę w kostkę i wrzucamy do całości. Dodanie marchewki nieznacznie posłodzi nam potrawę, która będzie zakwaszona pomidorami.

Dodanie marchewki nieznacznie posłodzi fasolke po bretońsku

Do wciąż gotującej się potrawy dodajemy pomidory. Gdy pomidory są z puszki, to przesypujemy całą zawartość, gdy są świeże, to oblewamy je wrzątkiem. Ściągamy z nich skórkę, kroimy i dodajemy do reszty potrawy.

Wrzucamy starty czosnek z solą, całość mieszamy i gotujemy do momentu, gdy będziemy mogli rozgnieść łyżką dowolne ziarno fasoli.

Zagęszczenie dania nie robimy przy użyciu mąki, lecz przez rozgniecenie kilku ziaren fasoli.

podajemy fasolkę po bretońsku

Danie jest gotowe. Smacznego.
Potrawa nabiera smaku na drugi dzień po ugotowaniu

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play