Gołąbki

Gołąbki, pyszne danie zrobione z farszu owiniętego przez liście kapusty. Farsz do gołąbków jest z mielonego mięsa wieprzowego, kaszy lub ryżu z dodatkiem grzybów leśnych, lub pieczarek. Przyprawy nie są wyszukane. Gołąbki zawijane podane z sosem pomidorowym, sosem grzybowym lub sosem pieczarkowym są daniem wymagającym więcej czasu na przygotowanie. Farsz na gołąbki, sos do gołąbków (na przykład sos pomidorowy do gołąbków), jak i biała kapusta na gołąbki też muszą być wcześniej przygotowane, i to osobno. Domowe gołąbki tradycyjne nie są daniem na szybki obiad, ale są bardzo pyszne.

gołąbki

Wersja tradycyjnych gołąbków nie wymaga bulionu warzywnego. Gotowanie zawiniętych gołąbków w liście białej kapusty z dodatkiem ziela angielskiego i liści laurowych wytwarza taki bulion, który jest bazą do zrobienia domowego sosu do gołąbków według tradycji kuchni polskiej.

Gołąbki przepis

Podane składniki na tradycyjne gołąbki domowe nie zawierają składników na sos do gołąbków:

Jak zrobić gołąbki?

Robienie gołąbków rozpoczynamy od gotowania kapusty. Pozbywamy się przybrudzonych wierzchnich liści kapusty, usuwamy głąb i płuczemy.

kapusta do gołąbków

Przygotowaną kapustę wkładamy do dużego garnka, zalewamy w całości wrząca wodą i obgotowujemy, dopóki liście nie zmiękną. Wierzchnie liście obgotowanej kapusty przeważnie są uszkodzone, te liście kapusty białej też się przydadzą. Wykorzystamy je do wyłożenia spodu garnka, w którym ugotujemy gołąbki. Ugotowaną kapustę odstawiamy do wystygnięcia.

Farsz na gołąbki

Farsz na gołąbki możemy zrobić w dwojaki sposób. Mięso możemy wcześniej lekko podsmażyć lub wymieszać surowe z pozostałymi składnikami. Wtedy czas gotowania się wydłuża. Gotujące się gołąbki musimy baczniej pilnować i dolewać odparowaną wodę aby liście, którymi obłożyliśmy spód garnka się nie przypaliły. Goryczka przypalonych liści wpłynie na smak sosu.

W głębokim rondlu lub szerokiej patelni roztapiamy smalec, na którym obsmażamy mięso do lekkiego zbielenia

farsz na gołąbki

Przesmażone mięso przesypujemy na talerz i na wytopionym tłuszczu smażymy skrojone pieczarki i pokrojoną cebulę. Do pieczarek i cebuli dodajemy po płaskiej łyżeczce mielonego pieprzu i soli

pieczarki do gołąbków

Pieczarki i cebulę smażymy, dopóki nie odparuje z pieczarek nadmiar wody. W międzyczasie w osolonej wodzie gotujemy kaszę i ryż (osobno). Gotowe składniki na farsz mieszamy ze sobą. Doprawiamy pieprzem i solą do smaku. Farsz do gołąbków jest gotowy.

Jak zawijać gołąbki?

Z oderwanych obgotowanych liści kapusty ścinamy nadmiar grubego nerwu. Układamy liść na desce stroną wewnętrzną do góry. W zależności od wielkości liścia nakładamy 2 -3 czubate łyżki farszu od strony łodygi.

jak zwijać gołąbki

Podwijamy brzegi liścia do środka i zaczynamy zawijać kapustą farsz w rulon od strony łodygi.

jak zrobić gołąbki

Przygotowane gołąbki układamy ciasno w głębokim garnku wyłożonym liśćmi. Gołąbki układamy zawinięciem do spodu.

zawijanie gołąbków

Ciasno ułożone gołąbki zalewamy wodą, tak aby woda je przykryła. Dodajemy kilka ziaren ziela angielskiego i liści laurowych.

jak ugotować gołąbki

Domowe gołąbki gotujemy pod przykryciem przez około 40 minut od momentu wrzenia wody. Gołąbki gotujemy na małym ogniu, tak aby wrzenie wody nie uszkodziło liści kapusty owijających farsz. Powstały wywar podczas gotowania jest bulionem do sosu pomidorowego. Do gołąbków sos pomidorowy pasuje idealnie.

domowe gołąbki

Tradycyjne gołąbki polane sosem pomidorowym. Smacznego

Zobacz przepissos pomidorowy do gołabków

Sos pomidorowy do gołąbków

Zobacz przepisgołąbki bez zawijania

Gołąbki bez zawijania

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play