Gulasz węgierski- wieprzowy

Gulasz węgierski, czy też gulasz po węgiersku, to danie jednogarnkowe przygotowane z mięsa i warzyw tworzy smaczny i syty główny posiłek. Gulasz węgierski możemy podać jako samodzielną potrawę lub z dodatkiem ziemniaków, ryżu czy też placków ziemniaczanych. Nie jest to danie, które ugotuje się szybko. Duszenie mięsa wymaga czasu.

Jakie mięso do gulaszu węgierskiego ?

Mięso do gulaszu węgierskiego dobrze jest dobierać na zasadzie mieszania mięsa wołowego i wieprzowego, lub mieszania różnych części mięsa wieprzowego. Mięso wołowe wymaga więcej czasu przy duszeniu. Stąd duszenie zaczynamy od wołowego.

gulasz wegierski

Ten przepis oparty jest na mięsie wieprzowym od szynki i z wieprzowej łopatki w proporcji 2 : 1. Na dwie części od szynki, dajemy jedną część z łopatki czy też karczku. Karczek jest nieco tłustszy od łopatki, co nie oznacza, że jest złym wyborem. Przy karczku dodamy mniej tłuszczu na początku duszenia mięs. Po dodaniu i uduszeniu warzyw otrzymamy smaczny gulasz do placka po węgiersku.

Gulasz z szynki wieprzowej i łopatki wieprzowej przygotujemy stosunkowo najszybciej, gdyż ten rodzaj mięs jest delikatniejszy niż mięso wołowe, które wygrywa na tym, że jest mniej tłustsze. Wybór należy do nas.

Składniki na gulasz wieprzowy węgierski

Na kilogram mięsa dobieramy wagowo warzyw nie więcej niż w stosunku 1 : 1 (jeden do jeden). Czyli jeden kilogram mięsa i jeden kilogram wszystkich warzyw, ale nie mniej niż jeden kilogram mięsa i pół kilograma warzyw.

składniki na gulasz wieprzowy węgierski

Przyprawy do gulaszu węgierskiego

przyprawy do gulaszu węgierskiego

Przepis na gulasz po węgiersku

Gulasz z szynki wieprzowej i łopatki zaczniemy przygotowywać od mięsa. Mięso płuczemy i koniecznie obsuszamy na przykład ręcznikiem papierowym. Usuwamy błony, ścięgna i przerosty tłuszczowe. Mięso kroimy w poprzek włókien, a następnie w średniej wielkości kostkę (około 2 cm). Kostkę delikatnie rozbijamy tłuczkiem do mięsa (koniecznie w przypadku mięsa wołowego)

przepis na gulasz po węgiersku

Cebulę obieramy i kroimy w grubą kostkę. Paprykę płuczemy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w kostkę, nie większą niż kawałki skrojonego mięsa. Seler, marchew i pietruszkę obieramy, płuczemy i kroimy w kostkę (seler) i talarki (marchew, pietruszka). Pomidory parzymy wrzątkiem. Obieramy ze skórki i kroimy w kostkę.

przepis na gulasz po węgiersku, warzywa

Pieprz rozgniatamy w moździerzu lub grubo mielimy

przepis na gulasz po węgiersku pieprz

Czosnek siekamy na drobno. Do głębokiego talerza lub misy wsypujemy przygotowaną ilość mąki i przygotowane przyprawy (mieloną suszoną paprykę, pieprz, siekany czosnek, opcjonalnie suszone pomidory z czosnkiem i bazylią). Całość dokładnie mieszamy

jak zrobić gulasz wieprzowy

W rozprowadzonych przyprawach w mące obtaczamy mięso pokrojone w kostkę

gulasz z łopatki wieprzowej w sosie własnym

Obtoczenie mięsa w mące i przyprawach utworzy bazę sosu węgierskiego. Nie będziemy później musieli przygotowywać zaprawki do potrawy. Ponadto esencja smaków mięsa i przypraw zostanie uwięziona w potrawie już na samym początku.

W głębokim garnku mocno rozgrzewamy dwie - trzy łyżki stołowe smalcu. Wrzucamy obtoczone kawałki mięsa i skrojoną w kostkę cebulę.

jak zrobić gulasz

Na tym etapie przygotowania gulaszu poświęcamy więcej czasu i uwagi. Podsmażane mięso z cebulą musimy dokładnie mieszać, ewentualną przywierającą mąkę z przyprawami do dna naczynia usuwamy drewnianą szpatułką. Intensywnie mieszamy do momentu gdy mięso nie wypuści soków, wtedy podlewamy mięso przegotowaną wodą w ilości około 1/4 szklanki. Wrzucamy ziele angielskie i liście laurowe.

gulasz mieso

Mięso dusimy pod pokrywą na niewielkim ogniu, przez około 25- 30 minut.

Dodajemy pozostałe warzywa

jak zrobic mieso na gulasz

Gulasz dusimy przez około 50 minut. Dodajemy siekany koperek, solimy i smakujemy potrawę. Jeżeli okaże się, że pomidory nadały goryczkowaty smak, dosładzamy jedną- dwiema łyżeczkami cukru. Może się okazać, że nie jest to konieczne, bo marchewka doskonale równoważy goryczkę pomidorów. Gulasz dusimy jeszcze przez kilka minut i możemy podawać. Ewentualną siekaną natkę pietruszki dodajemy bezpośredni na talerz.

gulasz jak zrobic sos

Smacznego.

Zobacz przepis placek po węgiersku

Placek po węgiersku

Zobacz przepis placki ziemniaczane do gulaszu

Placki ziemniaczane

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play