Składniki na gulasz wieprzowy węgierski
Na kilogram mięsa dobieramy wagowo warzyw nie więcej niż w stosunku 1 : 1 (jeden do jeden). Czyli jeden kilogram mięsa i jeden kilogram wszystkich warzyw, ale nie mniej niż jeden kilogram mięsa i pół kilograma warzyw.
- 0,5 kg mięsa od szynki wieprzowej
- 0,5 kg łopatki wieprzowej
- 2 stołowe łyżki smalcu (nie oleju lub oliwy)
- 1 duża słodka czerwona papryka (czytaj więcej)
- 1 duża słodka żółta papryka
- 1 mała ostra papryczka
- 1- 2 cebule
- kilka ząbków czosnku
- kawałek seler, wagowo zbliżony do wagi użytej cebuli
- 1 średniej wielkości marchewka
- 1 średniej wielkości pietruszka
- dojrzałe pomidory, wagowo nie więcej niż waga obu papryk
- 1 duża stołowa łyżka świeżo siekanego kopru
- 2- 3 stołowe czubate łyżki mąki pszennej
- opcjonalnie natka pietruszki (dodajemy do dania wyłożonego na talerz)
Przyprawy do gulaszu węgierskiego
- 4 stołowe łyżki mielonej słodkiej papryki
- 1 stołowa łyżka pieprzu ziarnistego (może być kolorowy)
- 4- 6 ziaren ziela angielskiego
- 2- 3 listki laurowe
- opcjonalnie możemy dodać łyżkę stołową suszonych pomidorów z czosnkiem i bazylią
- sól do smaku (dodajemy pod koniec gotowania gulaszu)
Przepis na gulasz po węgiersku
Gulasz z szynki wieprzowej i łopatki zaczniemy przygotowywać od mięsa. Mięso płuczemy i koniecznie obsuszamy na przykład ręcznikiem papierowym. Usuwamy błony, ścięgna i przerosty tłuszczowe. Mięso kroimy w poprzek włókien, a następnie w średniej wielkości kostkę (około 2 cm). Kostkę delikatnie rozbijamy tłuczkiem do mięsa (koniecznie w przypadku mięsa wołowego)
Cebulę obieramy i kroimy w grubą kostkę. Paprykę płuczemy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w kostkę, nie większą niż kawałki skrojonego mięsa. Seler, marchew i pietruszkę obieramy, płuczemy i kroimy w kostkę (seler) i talarki (marchew, pietruszka). Pomidory parzymy wrzątkiem. Obieramy ze skórki i kroimy w kostkę.
Pieprz rozgniatamy w moździerzu lub grubo mielimy
Czosnek siekamy na drobno. Do głębokiego talerza lub misy wsypujemy przygotowaną ilość mąki i przygotowane przyprawy (mieloną suszoną paprykę, pieprz, siekany czosnek, opcjonalnie suszone pomidory z czosnkiem i bazylią). Całość dokładnie mieszamy
W rozprowadzonych przyprawach w mące obtaczamy mięso pokrojone w kostkę
Obtoczenie mięsa w mące i przyprawach utworzy bazę sosu węgierskiego. Nie będziemy później musieli przygotowywać zaprawki do potrawy. Ponadto esencja smaków mięsa i przypraw zostanie uwięziona w potrawie już na samym początku.
W głębokim garnku mocno rozgrzewamy dwie - trzy łyżki stołowe smalcu. Wrzucamy obtoczone kawałki mięsa i skrojoną w kostkę cebulę.
Na tym etapie przygotowania gulaszu poświęcamy więcej czasu i uwagi. Podsmażane mięso z cebulą musimy dokładnie mieszać, ewentualną przywierającą mąkę z przyprawami do dna naczynia usuwamy drewnianą szpatułką. Intensywnie mieszamy do momentu gdy mięso nie wypuści soków, wtedy podlewamy mięso przegotowaną wodą w ilości około 1/4 szklanki. Wrzucamy ziele angielskie i liście laurowe.
Mięso dusimy pod pokrywą na niewielkim ogniu, przez około 25- 30 minut.
Dodajemy pozostałe warzywa
Gulasz dusimy przez około 50 minut. Dodajemy siekany koperek, solimy i smakujemy potrawę. Jeżeli okaże się, że pomidory nadały goryczkowaty smak, dosładzamy jedną- dwiema łyżeczkami cukru. Może się okazać, że nie jest to konieczne, bo marchewka doskonale równoważy goryczkę pomidorów. Gulasz dusimy jeszcze przez kilka minut i możemy podawać. Ewentualną siekaną natkę pietruszki dodajemy bezpośredni na talerz.
Smacznego.