przepisy domowe jedzenie

Placki ziemniaczane

Przepis na placki ziemniaczane

placki ziemniaczane

Placek ziemniaczany, to prosta smaczna potrawa, do której pasuje wiele innych dodatków, na przykład placki ziemniaczane z gulaszem (placki ziemniaczane po węgiersku) lub placki ziemniaczane z sosem pieczarkowym. Już same w sobie smakują wyśmienicie gdy podamy je tuż po usmażeniu. A w upalne południe podane z chłodnym kefirem tworzą niebo w ustach. Zaś chłodną porą jedzone z różnymi sosami i dodatkami mięsnymi zapewnią sytość na kilka godzin.

Jak zrobić placki ziemniaczane ?

Przepis na placki ziemniaczane oparty jest na prostych i dostępnych składnikach w każdej domowej kuchni. Wystarczy, że połączysz ze sobą ziemniaki, cebulę, jajko i sól. Do wypieku placków ziemniaczanych lepiej nadają się ziemniaki stare niż młode. Dlaczego?

Otóż, stare ziemniaki zawierają mniej wody. Nie oznacza to, że z młodych ziemniaków nie wyjdą nam placki. Będziemy musieli tylko więcej wody zebrać z nad utartych młodych ziemniaków.

Robiąc placki ziemniaczane tradycyjne w mniejszej lub większej ilości, na pewno będziemy mieli dość tarcia ziemniaków. Ta czynność najbardziej zniechęca do placków ziemniaczanych. Maszynka do tarcia ziemniaków lub robot do tarcia ziemniaków ułatwi robienie placków ziemniaczanych i znacznie ich wykonanie przyspieszy. Ręczne tarcie ziemniaków jest czasochłonne.

Placki ziemniaczane przepis

Z podanej ilości otrzymamy około dziewięciu- dziesięciu placków średniej wielkości

Jak się robi placki ziemniaczane ?

Ze względu na wodę, którą zawierają w sobie ziemniaki dobrze jest ułatwić sobie jej usunięcie. Do misy w której będziemy ucierać ziemniaki dobrze jest położyć odwrócony dnem do góry mały talerzyk. Tak jak widzimy to na fotografii.

głęboka misa do placków ziemniaczanych

Pod talerzykiem będzie zbierać się woda wraz ze skrobią ziemniaczaną. W czasie ucierania ziemniaków na drobnej tarce zbieramy łyżką utartą masę ziemniaczaną do drugiej miski. Po skończonym ucieraniu odlewamy wodę znad skrobi. Uwaga: Na tym etapie, nie staramy się mieszać wody ze skrobią. Skrobia powinna się osadzić na dnie misy.

woda wraz ze skrobią ziemniaczaną

Po odlaniu wody znad skrobi dodajemy do niej łyżkę śmietany, sól. Mieszamy ze sobą skrobię, śmietanę i sól. Po wymieszaniu dodajemy do utartej masy ziemniaczanej. Dodanie śmietany do masy ziemniaczanej zapobiegnie ciemnieniu masy. Placuszki upieką się na bardziej złoty kolor.

Ucieramy cebulę i czosnek

placki ziemniaczane ucieramy cebulę i czosnek

Czosnek utrzemy wraz z cebulą. Ucieranie ząbka czosnku ułatwimy sobie przez rozcięcie go wzdłuż na cztery części. W jednej trzeciej już startej cebuli nacinamy ostrą końcówką szpiczastego noża cztery krzyżyki. W krzyżyki wbijamy rozcięty ząbek czosnku i ucieramy dalej. Roztartą cebulę i czosnek dodajemy do wcześniej utartej masy ziemniaczanej.

Rozbijamy jako, od którego oddzielamy żółtko od białka. Żółtko dodajemy do masy ziemniaczanej. Według uznania dodajemy świeżo zmielonego pieprzu. Całość dokładnie mieszamy.
Oddzielone białko ubijamy na pianę i dodajemy do reszty w trakcie mieszania całej utartej masy.

Smażymy placki ziemniaczane

patelnia do placków ziemniaczanych

Placki ziemniaczane bardzo wygodnie smaży się na patelni przeznaczonej do smażenia naleśników. Patelnia jest szeroka. Możemy smażyć mniejsze jak i większe placki, które są bazą do innych potraw (placek po węgiersku czy zbójnicku). Utartą masę nakładamy na dobrze rozgrzany olej roślinny dużą łyżką lub małą chochelką. Okrężnym ruchem rozprowadzamy masę tworząc kształt smażonego placka.

Podajemy placki ziemniaczane

proste placki ziemniaczane

Jak podać placki ziemniaczane? Podajemy tak jak chcemy. Możemy podać je na ubogo lub na bogato. Smakują w każdej postaci. Ważne aby podawać je świeżo po upieczeniu, są wtedy chrupiące.

To jak je podamy zależy od naszego gustu. Smacznego

Smakują ze śmietaną jaki i chłodnym kefirem.

placki ziemniaczane ze śmietanąplacki ziemniaczane z sosem pieczarkowym

Placek ziemniaczany po węgiersku

Placek ziemniaczany po zbójnicku

Tak przygotowany placek ziemniaczany jest bazą pod danie zwane plackiem po węgiersku lub plackiem po zbójnicku

placek po węgiersku, placek po zbójnicku, placek ziemniaczany

Oba dania są pyszne. Zobacz przepis

Wejdź i skosztujplacek po węgiersku, przepis oryginalny

Placek po węgiersku

Zobacz przepis gulasz wegierski wieprzowy do placków

Gulasz węgierski- wieprzowy