Placki ziemniaczane

Przepis na placki ziemniaczane

Chrupiące placki ziemniaczane, to prosta smaczna potrawa, do której pasuje wiele innych dodatków, na przykład placki ziemniaczane z gulaszem (placki ziemniaczane po węgiersku) lub placki ziemniaczane z sosem pieczarkowym. Już same w sobie smakują placki ziemniaczane wyśmienicie gdy podamy je tuż po usmażeniu. A w upalne południe podane z chłodnym kefirem tworzą niebo w ustach. Zaś chłodną porą placki ziemniaczane jedzone z różnymi sosami i dodatkami mięsnymi zapewnią sytość na kilka godzin. Aby zrobić dobre placki ziemniaczane, zwłaszcza chrupiące placki ziemniaczane potrzebujemy starych ziemniaków. Młode ziemniaki zbytnio nie nadają się do tego aby zrobić chrupiące placki, tradycyjne placki ziemniaczane robi się ze starych ziemniaków. Młode starte ziemniaki zawierają nadmiar wody. Nadmiar wody usuwa się dość prosto, ale to chwilę trwa- zależy od ilości wody w startej ziemniaczanej masie.

Jak zrobić placki ziemniaczane?

Przepis na tradycyjne placki ziemniaczane oparty jest na prostych i dostępnych składnikach w każdej domowej kuchni. Wystarczy, że połączysz ze sobą ziemniaki, cebulę, jajko i sól. Do wypieku placków ziemniaczanych lepiej nadają się ziemniaki stare niż młode.

placki ziemniaczane

Dlaczego? Otóż, stare ziemniaki zawierają mniej wody. Nie oznacza to, że z młodych ziemniaków nie wyjdą nam placki. Będziemy musieli tylko więcej wody zebrać z nad utartych ziemniaków.

Robiąc placki ziemniaczane tradycyjne w mniejszej lub większej ilości, na pewno będziemy mieli dość tarcia ziemniaków. Ta czynność najbardziej zniechęca do placków ziemniaczanych. Maszynka do tarcia ziemniaków lub robot do tarcia ziemniaków ułatwi robienie placków ziemniaczanych i znacznie ich wykonanie przyspieszy. Ręczne tarcie ziemniaków jest czasochłonne.

Placki ziemniaczane przepis

Z podanej ilości otrzymamy około dziewięciu- dziesięciu placków średniej wielkości

Jak się robi placki ziemniaczane?

Aby przygotować chrupiące placki ziemniaczane należy pozbyć się wody , którą zawierają w sobie ziemniaki. Nadmiar wody musimy usnąć tak, aby nie pozbawić się skrobi ziemniaczanej. Do misy w której będziemy ucierać ziemniaki dobrze jest położyć odwrócony dnem do góry mały talerzyk. Tak jak widzimy to na fotografii poniżej.

głęboka misa do placków ziemniaczanych

Pod talerzykiem będzie zbierać się woda wraz ze skrobią ziemniaczaną. W czasie ucierania ziemniaków na drobnej tarce zbieramy łyżką utartą masę do drugiej miski. Po skończonym ucieraniu odlewamy wodę znad skrobi. Uwaga: Na tym etapie, nie staramy się mieszać wody ze skrobią. Skrobia powinna się osadzić na dnie misy. Skrobi nie wyrzucamy. Dobre domowe placki ziemniaczane wymagają tej skrobi, placki ziemniaczane chrupiące bez tej skrobi nie powstaną- nie musimy do masy ziemniaczanej dodać żadnej mąki , ta osadzona skrobia na dnie misy wystarczy, aby ulubione placki ziemniaczane były chrupkie.

woda wraz ze skrobią ziemniaczaną

Po odlaniu wody znad skrobi dodajemy do niej łyżkę śmietany, sól. Mieszamy ze sobą skrobię, śmietanę i sól. Po wymieszaniu dodajemy do utartej masy. Dodanie śmietany do masy ziemniaczanej zapobiegnie ciemnieniu masy. Placki ziemniaczane usmażą się na bardziej złoty kolor.

Ucieramy cebulę i czosnek do placków ziemniaczanych

placki ziemniaczane ucieramy cebulę i czosnek

Czosnek utrzemy wraz z cebulą. Ucieranie ząbka czosnku ułatwimy sobie przez rozcięcie go wzdłuż na cztery części. W jednej trzeciej już startej cebuli nacinamy ostrą końcówką szpiczastego noża cztery krzyżyki. W krzyżyki wbijamy rozcięty ząbek czosnku i ucieramy dalej. Roztartą cebulę i czosnek dodajemy do wcześniej utartej masy ziemniaczanej.

Rozbijamy jako, od którego oddzielamy żółtko od białka. Żółtko dodajemy do masy ziemniaczanej. Według uznania dodajemy świeżo zmielonego pieprzu. Całość dokładnie mieszamy.

Oddzielone białko ubijamy na pianę i dodajemy do reszty w trakcie mieszania całej utartej masy.

Jak smażyć placki ziemniaczane?

patelnia do placków ziemniaczanych

Placki ziemniaczane bardzo wygodnie smaży się na patelni przeznaczonej do smażenia naleśników. Patelnia jest szeroka i o niskich brzegach, co ułatwia przekładanie smażonych placków ziemniaczanych. Możemy smażyć mniejsze jak i większe placki, które są bazą do innych potraw (placek po węgiersku czy zbójnicku). Placki należy smażyć na mocno rozgrzanym oleju roślinny, masę ziemniaczaną układamy dużą łyżką lub małą chochelką. Okrężnym ruchem rozprowadzamy masę tworząc kształt smażonego placka. Usmażone placki ziemniaczane przekładaj w słoneczko, jeden na drugim, aby nadmiar oleju się mógł swobodnie odsączyć.

Jak podać placki ziemniaczane?

proste placki ziemniaczane

Placki smażone ziemniaczane podajemy tak jak chcemy. Możemy podać je na ubogo lub na bogato. Placki ziemniaczane smakują w każdej postaci. Ważne aby podawać je świeżo po upieczeniu, placki ziemniaczane najlepsze są świeżo po usmażeniu, są wtedy najbardziej chrupiące.

To z jakimi dodatkami podamy placki ziemniaczane zależy od naszego gustu, czy też potrzeb kulinarnych. Placki ziemniaczane świetnie smakują ze śmietaną jak i chłodnym kefirem.

Placki ziemniaczane ze śmietaną

placki ziemniaczane ze śmietaną

Placki ziemniaczane z sosem pieczarkowym

placki ziemniaczane z sosem pieczarkowym

Tak przygotowany placek ziemniaczany jest bazą pod danie zwane plackiem po węgiersku lub plackiem po zbójnicku

placek po węgiersku, placek po zbójnicku, placek ziemniaczany

Oba dania są pyszne. Zobacz przepis

Zobacz przepisplacek po węgiersku, przepis oryginalny

Placek po węgiersku

Zobacz przepisgulasz węgierski wieprzowy do placków

Gulasz węgierski- wieprzowy

Zobacz przepisplacki z cukinii

Placki z cukinii

Alkomat- wirtualny test kod qr
Alkomat- wirtualny test Alkomat- darmowa aplikacja na Androida
Pobierz ze sklepu Google Play
Taklarz- olinowanie stałe kod qr
Olinowanie stałe- kalkulator średnic Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida
Pobierz ze sklepu Google Play