Kluski śląskie

Kluski śląskie przepis

Te osoby, które często bywają na Śląsku lub mają rodzinę na Śląsku, na pewno jadły kluski śląskie. I na pewno słyszały nie jeden raz, że na obiad jest rolada wołowa, modra kapusta i kluski. Ten tradycyjny zestaw na talerzu jest bardzo pysznym daniem. Kluski śląskie polane ciemnym sosem są rewelacyjne. kluski śląskie, przepis na kluski śląskie

Jak zrobić kluski śląskie z dziurką ?

Kluski śląskie z sosem wymagają specjalnego kształtu aby lepiej zatrzymywać sos. Są w kształcie spłaszczonej w dłoniach kuli z nagniecioną niewielką dziurką. Spłaszczenie ułatwia ułożenie klusek dziurką do góry. Kluski śląskie z dziurką zrobioną kciukiem, idealnie w tej dziurce zatrzymują sos.

Kluski śląskie przepis tradycyjny

Śląskie kluski zrobione według tradycyjnego przepisu powstają z trzech składników: ziemniaków, mąki ziemniaczanej i jaj (tylko żółtka). Ciasto na kluski śląskie wyrabia się dość szybko. Tocząc kluski śląskie nie należy robić dużych kul. Ponieważ za duże kule ziemniaczanego ciasta nie gwarantują dobrego ich ugotowania. Przygotowane kule ziemniaczane powinny być średnicy rzędu trzech- czterech centymetrów.

Kluski śląskie z czym podać?

Kluski śląski są dodatkiem do mięsa. Tradycyjnie najczęściej podawane są z mięsem wołowym, w postaci rolady z nadzieniem. Smakują również z mięsem wieprzowym. Ważne aby nie podawać ich suchych, to znaczy bez sosu lub prostej omasty. Słodkawo słony smak klusek dobrze się komponuje z każdym sosem i omastą.

Przepis na kluski śląskie z dziurką

Na kluski śląskie najlepiej nadają się stare ziemniaki

kluski śląskie przepis

Jak się robi kluski śląskie ?

Ugotowane ziemniaki rozgniatamy lub przepuszczamy przez maszynkę do mięsa. Formujemy dużą kulę, którą rozgniatamy i wycinamy z niej 1/4 część. W miejsce wykrojonej części wsypujemy mąkę ziemniaczaną.

jak zrobić kluski śląskie

W środek wbijamy jedno żółtko z jajka (można przyjąć: jedno żółtko jajka na jeden kilogram ziemniaków).

Wyrabiamy ciasto tak długo, aż uzyskamy jednolitą masę. Wyrobioną masę ciasta dzielimy na mniejsze porcje, z których formujemy wałki.

ciasto na kluski śląskie

Wałki rozcinamy na mniejsze kawałki.

W dłoniach formujemy kulki o średnicy trzech- czterech centymetrów.

kluski śląskie z dziurką

Kulki ziemniaczanego ciasta lekko spłaszczamy, i kciukiem wygniatamy niewielką dziurkę. Spłaszczenie kluski zapewni jej stabilność na talerzu, co ułatwi zatrzymanie sosu w dziurce kluski.

Ile gotować kluski śląskie?

Jak ugotować kluski sląskie: w głębokim garnku doprowadzamy do wrzenia osoloną wodę. Wody powinno być tyle, aby wrzucone kluski zanurzyły się w niej na kilka centymetrów.

ile gotować kluski śląskie

Jednorazowo do wody wrzucamy tyle ziemniaczanych klusek, aby każda z klusek miała niewielką swobodę. Gotując kluski musimy zmniejszyć bulgotanie wody, wtedy otrzymamy gładkie śląskie kluski. Kluski śląskie gotujemy od wypłynięcia przez trzy minuty. Smacznego

Zobacz przepiskluski- kopytka z dyni

Kluski- kopytka z dyni

Zobacz przepiskopytka ziemniaczane

Kopytka

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play