Kotlety mielone wieprzowe
- kilogram mielonej łopatki wieprzowej
- dwie cebule średniej wielkości
- ząbek czosnku lub więcej wedle uznania
- bułka tarta
- dwa jajka
- sól, pieprz, opcjonalnie majeranek, lubczyk
- olej roślinny, oliwa z oliwek lub trzy cztery łyżki smalcu (do pieczenia kotletów)
Z podanej ilości otrzymamy około dwunastu- czternastu kotletów średniej wielkości.
Kotleciki mielone z warzywami
Mielona na grilla
Jak zrobić mielone
Kotlety mielone zaczynamy robic od przygotowania mięsa.
Mając już zmielone mięso przygotowujemy z niego surową pastę opartą na mięsie, jajkach, bułce tartej i przyprawach
Mięso mielone dobrze smakuje z cebulą, którą możemy dodać do kotletów mielonych na dwa sposoby: posiekać na drobno, zeszklić i dodać do surowego mięsa. Lub zetrzeć na tarce i w takiej postaci dodać do mięsa.
Czosnek utrzemy wraz z cebulą. Ucieranie ząbka czosnku ułatwimy sobie przez rozcięcie go wzdłuż na cztery części. W jednej trzeciej już startej cebuli nacinamy ostrą końcówką szpiczastego noża cztery krzyżyki. W krzyżyki wbijamy rozcięty ząbek czosnku i ucieramy dalej. Roztartą cebulę i czosnek dodamy do mielonego mięsa.
Doprawiamy mięso mielone na kotlety
Do miski wkładamy zmielone mięso i utartą cebulę z czosnkiemRozbijamy jajka, dodajemy do nich sól i mieszamy do rozpuszczenia soli- ilość soli dodajemy według smaku
Rozmieszane jajka, dodajemy do masy mięsnej
Wstępnie mieszamy masę mięsną dodając dwie- trzy łyżki startej bułki. Ilość bułki tartej należy dobierać tak aby wymieszana masa mięsna odchodziła od ścianek miski.
Całość doprawiamy świeżo utartym pieprzem. Smak uzupełni łyżeczka startego majeranku i łyżeczka lubczyku.
Dobrze wymieszana masa mięsna powinna odchodzić od ścianek misy. Jeżeli jest zbyt wilgotna, to do nich przylega. Do wciąż mieszanej masy dodajemy startą bułkę. Jeżeli uzyskamy zbyt suchą masę, to możemy dodać jedną lub dwie łyżki przegotowanej wody i ponownie wymieszać.
Formujemy i smażymy mielone kotlety
Dużą łyżką nabieramy do dłoni wymieszaną masę mięsną. Obtaczając w obu dłoniach formujemy kule mięsne, które spłaszczamy do grubości około półtora centymetra. Uformowaną porcję obtaczamy z każdej strony w tartej bułce. Odkładamy na suchy talerza i formujemy następne kotlety.
Na szerokiej patelni
dobrze rozgrzewamy olej ewentualnie oliwę lub smalec. Na patelni układamy po kilka sztuk uformowanych kotletów. Kotlety smażymy od trzech do pięciu minut z każdej strony na nieco mniejszym ogniu niż rozgrzewaliśmy tłuszcz.
Podajemy kotlety mielone
Gotowe kotlety mielone możemy podać tradycyjnie z ziemniakami. Jeżeli ziemniaki są stare, to je tłuczemy, gdy młode to podajemy w całości. Do dania pasuje każdy rodzaj surówki oraz sos.
Można całość oprószyć świeżo posiekanym koperkiem lub pietruszką. Smacznego