Kotlety mielone

Mielone

Kotlet mielony, to potrawa, która smakuje dzieciom, dorosłym i osobom starszym. Mielone mięso jest miękkie i łatwe do pogryzienia przez każdego. Dodatki z którymi idealnie się komponuje smakowo tworzą szeroki wybór podania dania do stołu. Te cechy pozwalają oszukać wielu małych niejadków. Dodatkowo przygotowanie kotletów mielonych nie wymaga dużo czasu. Łatwo dają się przechować w lodówce.

Kotlety mielone przepis

kotlety mielone

Przepis na kotlety mielone nie jest skomplikowany. Wystarczy, że masz mielone surowe mięso. Mięso może być wołowe, wieprzowe lub mieszane wołowo-wieprzowe, wołowo-indycze, wieprzowo-indycze. W przypadku mięsa wieprzowego, kotlety mielone robimy z łopatki wieprzowej. Z mięsa wołowego najlepiej nadaje się podgardle wołowe, karkówka wołowa, łopatka wołowa, skrzydło wołowe, ligawa wołowa oraz biodrówka wołowa.

Pyszne kotlety mielone

Mielone bardzo dobrze smakują z mieszanego mięsa, na przykład mięso mielone z indyka zmieszane z wołowym mięsem mielonym lub wieprzowym. Są zdania, że smak takiego mielonego jest dużo lepszy niż mielonego z jednego rodzaju mięsa.

Kotlety mielone z pieczarkami, czy też kotlety mielone z piekarnika lub kotlety mielone z indyka przygotowujemy tak samo. Różnica pojawia się w doprawianiu lub obróbce termicznej.

Kotlety mielone wieprzowe

Z podanej ilości otrzymamy około dwunastu- czternastu kotletów średniej wielkości.

Zobacz przepisprzepis na kotleciki mielone z warzywami

Kotleciki mielone z warzywami

Zobacz przepisprzepis na mielone z grilla

Mielona na grilla

Jak zrobić mielone

Kotlety mielone zaczynamy robic od przygotowania mięsa.

mięso mielone na kotlety

Mając już zmielone mięso przygotowujemy z niego surową pastę opartą na mięsie, jajkach, bułce tartej i przyprawach

Mięso mielone dobrze smakuje z cebulą, którą możemy dodać do kotletów mielonych na dwa sposoby: posiekać na drobno, zeszklić i dodać do surowego mięsa. Lub zetrzeć na tarce i w takiej postaci dodać do mięsa.

cebula do kotletów mielonych

Czosnek utrzemy wraz z cebulą. Ucieranie ząbka czosnku ułatwimy sobie przez rozcięcie go wzdłuż na cztery części. W jednej trzeciej już startej cebuli nacinamy ostrą końcówką szpiczastego noża cztery krzyżyki. W krzyżyki wbijamy rozcięty ząbek czosnku i ucieramy dalej. Roztartą cebulę i czosnek dodamy do mielonego mięsa.

Doprawiamy mięso mielone na kotlety

Do miski wkładamy zmielone mięso i utartą cebulę z czosnkiem
Rozbijamy jajka, dodajemy do nich sól i mieszamy do rozpuszczenia soli- ilość soli dodajemy według smaku
Rozmieszane jajka, dodajemy do masy mięsnej
Wstępnie mieszamy masę mięsną dodając dwie- trzy łyżki startej bułki. Ilość bułki tartej należy dobierać tak aby wymieszana masa mięsna odchodziła od ścianek miski.
Całość doprawiamy świeżo utartym pieprzem. Smak uzupełni łyżeczka startego majeranku i łyżeczka lubczyku.

Dobrze wymieszana masa mięsna powinna odchodzić od ścianek misy. Jeżeli jest zbyt wilgotna, to do nich przylega. Do wciąż mieszanej masy dodajemy startą bułkę. Jeżeli uzyskamy zbyt suchą masę, to możemy dodać jedną lub dwie łyżki przegotowanej wody i ponownie wymieszać.

Formujemy i smażymy mielone kotlety

Dużą łyżką nabieramy do dłoni wymieszaną masę mięsną. Obtaczając w obu dłoniach formujemy kule mięsne, które spłaszczamy do grubości około półtora centymetra. Uformowaną porcję obtaczamy z każdej strony w tartej bułce. Odkładamy na suchy talerza i formujemy następne kotlety.

formujemy kotlety mielone

Na szerokiej patelni

dobrze rozgrzewamy olej ewentualnie oliwę lub smalec. Na patelni układamy po kilka sztuk uformowanych kotletów. Kotlety smażymy od trzech do pięciu minut z każdej strony na nieco mniejszym ogniu niż rozgrzewaliśmy tłuszcz.

składniki na kotlety mielone

Podajemy kotlety mielone

kotlety mielone

Gotowe kotlety mielone możemy podać tradycyjnie z ziemniakami. Jeżeli ziemniaki są stare, to je tłuczemy, gdy młode to podajemy w całości. Do dania pasuje każdy rodzaj surówki oraz sos.

kotlety mielone w sosie pieczarkowym

Można całość oprószyć świeżo posiekanym koperkiem lub pietruszką. Smacznego

kotlety mielone z mizerią
Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play