Naleśniki

Przepis na naleśniki

Naleśniki należą do jednych z najszybszych dań, jakie można zrobić. Ciasto na naleśniki jest na tyle uniwersalne, że naleśniki możemy podawać na różne sposoby. Nadzienie do naleśników może być zrobione na słodko lub pikantnie. Naleśniki dla dzieci najczęściej są robione na słodko, na przykład naleśniki z serem. Naleśniki z truskawkami, naleśniki z budyniem czy też naleśniki ze szpinakiem lub naleśniki z mięsem robi się na tym samym cieście. Ciasto na naleśniki przygotowuje się parę minut, smażenie naleśnika jest jeszcze krótsze.

nalesniki z jagodami i malinami

Jak zrobić naleśniki?

Nie jest to trudne. Naleśniki robi się bardzo szybko. Przygotowanie samego ciasta na naleśniki nie wymaga dużo czasu. Zajmuje to około 5 minut. Aby zrobić ciasto na idealne naleśniki nie potrzeba wyszukanych składników. Ciasto na naleśniki lub na krokiety robi się tak samo i z tych samych składników. Do zrobienia naleśników potrzebujemy mąkę pszenną, wodę, mleko, jajka, olej i sól.

Naleśniki smakują z dodatkami słodkimi, jak i mięsnymi bardziej pikantnymi. Naleśniki podając z dodatkami, możemy łamać w pół lub składać w ćwiartkę ewentualnie zwijać w rulon. Dzieciom naleśniki smakują w wersji z dodatkami na słodko. Takimi dodatkami może być biały ser, dżem, powidła. Do tego możemy dodać miękkie owoce (jagody, jeżyny, truskawki, poziomki, maliny, plasterki banana) i wszystko obłożyć bitą śmietaną oprószoną startą gorzką czekoladą.

Naleśnik przepis

Naleśnik wypełniony farszem mięsnym, z którym zostanie ponownie obsmażony na patelni- jest krokietem. Ten przepis jest również bazą do robienia krokietów. Różnorodność dodatków do naleśników, czynią z nich danie, które można zrobić w dowolnej porze roku

Ciasto na naleśniki

ciasto na nalesniki

Składniki na proste ciasto naleśnikowe (podana proporcja pozwala usmażyć około dwunastu naleśników; ilość zależy od grubości). Ciasto na domowe naleśniki zrobisz z poniższych składników, według podanej proporcji

Składniki na naleśniki

Według tego przepisu można zrobić pyszne naleśniki z mięsem (krokiety), klasyczne naleśniki z serem, i inne. Nadzienie do naleśników może być różne.

Zobacz przepis krokiety z mięsem

Krokiety z mięsem

Patelnia do smażenia naleśników

Przy smażeniu naleśników ma znaczenie dobór patelni. Patelnia powinna być możliwie płytka, o niskich ściankach.

patelnia do smażenia naleśników

Niskie ścianki ułatwiają przewracanie naleśników na drugą stronę, cienkie naleśniki łatwiej się na takiej patelni smaży.

Jak zrobić ciasto na naleśniki ?

Do głębokiej miski wlewamy odmierzoną ilość mleka oraz wody, wbijamy jajka.

jak zrobić ciasto na naleśniki

Całość dokładnie mieszamy ze sobą, tak aby rozbić konsystencję wbitych jajek.

Gdy jajka są dokładnie rozmieszane w wodzie z mlekiem, powoli dosypujemy mąkę- całość mieszając.

ciasto nalesnikowe

Mieszać możemy trzepaczką lub mikserem. Mieszamy tak długo, dopóty nie pozbędziemy się grudek, i tak, aby powstało płynne ciasto o konsystencji śmietany. Pod koniec mieszania dodajemy przygotowaną ilość oleju roślinnego oraz sól.

ciasto nalesnikowe puszyste

Idealne ciasto naleśnikowe mamy gotowe.

Możemy przygotować patelnię do smażenia naleśników. Dla pierwszego naleśnika mocno rozgrzewamy patelnię z niewielką ilością oleju. Pierwszy naleśnik przeważnie się nie udaje i nie należy się tym przejmować. Do smażenia kolejnych naleśników nie będziemy już dodawać na patelnię kolejne łyżki oleju.

smażenie naleśników

Ciasto wylewamy na patelnię chochelką, zaczynając od środka, rozprowadzamy ciasto po całej powierzchni patelni. Gdy naleśnik zrumieni się z jednej strony, przewracamy go na drugą stronę. Smażymy do uzyskania złotego, podpalanego koloru. Dobrze jest przygotować naleśniki od razu w większej ilości. Naleśniki należy smażyć jeden za drugim na tej samej patelni.

smażenie naleśników

Z czym naleśniki podać?

Ulubione naleśniki podajemy tak, jak lubimy. Słodkie naleśniki z dżemem truskawkowym, bananami i bitą śmietaną skuszą każdego malucha. Naleśniki dla dzieci dają szerokie pole do popisu przy doborze dodatków

naleśnik z dżemem truskawkowym, bananami i bitą śmietanąSmacznego
Zobacz przepis bita śmietana do gofrów

Domowa bita śmietana

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play