przepisy domowe jedzenie

Neleśniki

Przepis na naleśniki

Naleśniki należą do jednych z najszybszych dań jakie można zrobić. Ciasto na naleśniki jest na tyle uniwersalne, że naleśniki możemy podawać na różne sposoby. Nadzienie do naleśników może być zrobione na słodko lub pikantnie. Naleśniki dla dzieci najczęściej są robione na słodko, na przykład naleśniki z serem. Naleśniki z truskawkami, naleśniki z budyniem czy też naleśniki ze szpinakiem lub naleśniki z mięsem robi się na tym samym cieście. Ciasto na naleśniki przygotowuje się parę minut, smażenie naleśnika jest jeszcze krótsze. nalesniki z jagodami i malinami

Jak zrobić naleśniki?

Nie jest to trudne. Naleśniki robi się bardzo szybko. Przygotowanie samego ciasta na naleśniki nie wymaga dużo czasu. Zajmuje to około 5 minut. Aby zrobić ciasto na naleśniki nie potrzeba wyszukanych składników. Ciasto na naleśniki lub na krokiety robi się tak samo i z tych samych składników. Do zrobienia naleśników potrzebujemy mąkę pszenną, wodę, mleko, jajka, olej i sól.

Z czym naleśniki ?

Naleśniki smakują z dodatkami słodkimi jak i mięsnymi bardziej pikantnymi. Naleśniki podając z dodatkami możemy łamać w pół lub składać w ćwiartkę ewentualnie zwijać w rulon. Dzieciom naleśniki smakują w wersji z dodatkami na słodko. Takimi dodatkami może być biały ser, dżem, powidła. Do tego możemy dodać miękkie owoce (jagody, jeżyny, truskawki, poziomki, maliny, plasterki banana) i wszystko obłożyć bitą śmietaną oprószoną startą gorzką czekoladą.

Naleśnik wypełniony farszem mięsnym, z którym zostanie ponownie obsmażony na patelni jest krokietem. Ten przepis jest również bazą do robienia krokietów.

Różnorodność dodatków do naleśników, czynią z nich danie, które można zrobić w dowolnej porze roku

Ciasto na naleśniki

ciasto na nalesnikiSkładniki na ciasto na naleśniki (podana proporcja pozwala usmażyć około dwunastu naleśników; ilość zależy od grubości)
Zobacz przepis krokiety z mięsem

Krokiety z mięsem

Patelnia do smażenia naleśników

Przy smażeniu naleśników ma znaczenie dobór patelni. Patelnia powinna być możliwie płytka- o niskich ściankach.

patelnia do smażenia naleśników

Niskie ścianki ułatwiają przewracanie naleśników na drugą stronę

Jak zrobić ciasto na naleśniki ?

Do głębokiej miski wlewamy odmierzoną ilość mleka oraz wody. Wbijamy jajka.

jak zrobić ciasto na naleśniki

Całość dokładnie mieszamy ze sobą, tak aby rozbić konsystencję wbitych jajek

Gdy jajka są dokładnie rozmieszane w wodzie z mlekiem, powoli dosypujemy mąkę- całość mieszając.

ciasto nalesnikowe

Mieszać możemy trzepaczką lub mikserem

Mieszamy tak długo, dopóki nie pozbędziemy się grudek, i tak aby powstało płynne ciasto o konsystencji śmietany. Pod koniec mieszania dodajemy przygotowaną ilość oleju roślinnego oraz sól.

ciasto nalesnikowe puszyste

Ciasto naleśnikowe mamy gotowe. Możemy przygotować patelnię do smażenia naleśników

Dla pierwszego naleśnika mocno rozgrzewamy patelnię z niewielką ilością oleju. Do smażenia kolejnych naleśników nie będziemy już dodawać na patelnie oleju.

smażenie naleśników

Ciasto wylewamy na patelnię chochelką, zaczynając od środka rozprowadzamy ciasto po całej powierzchni patelni.

Gdy naleśnik zrumieni się z jednej strony przewracamy go na drugą stronę. Smażymy do uzyskania złotego, podpalanego koloru

smażenie naleśników

Naleśniki podajemy tak jak lubimy. Naleśnik z dżemem truskawkowym, bananami i bitą śmietaną.

naleśnik z dżemem truskawkowym, bananami i bitą śmietaną
Smacznego
Zobacz przepis bita śmietana do gofrów

Domowa bita śmietana