Uszka z grzybami

Przepis na uszka wigilijne nie wymaga szczególnych czy też wyszukanych składników. Farsz do uszek zrobiony jest z suszonych grzybów (prawdziwki, podgrzybki), cebuli, bułki tartej, żółtka, soli i pieprzu. Ciasto na uszka to mąka, jajko, woda i sól. Farsz do uszek z grzybami przygotowuje się bardzo szybko, więcej czasu wymaga ulepienie uszek. Ale warto poświęcić na to czas, bo barszcz z uszkami to niepowtarzalny smak tradycyjnej kuchni polskiej.

uszka z grzybami

Jak lepić uszka ?

Rozwałkowane na cienko ciasto kroimy w kwadraty o boku około 3- 4 centymetrów. Na każdy z kwadratów nakładamy farszu w ilości jednej małej łyżeczki. Kwadrat składamy po przekątnej i zlepiamy brzegi tej trójkątnej kanapki. Na koniec zlepiamy przeciwległe rogi(te u najdłuższej podstawy)

Uszka z grzybami przepis

Składniki na farsz Składniki na ciasto

Jak zrobić uszka z grzybami ?

Suszone grzyby płuczemy, moczymy i gotujemy do miękkości.

jak zrobić uszka z grzybami

Grzyby po wyjęciu z wywaru drobno siekamy lub mielimy. Cebule obieramy i siekamy na drobno. Na patelni rozgrzewamy łyżkę masła i smażymy do zezłocenia. Usmażoną cebulę zestawiamy z ognia, chwilkę czekamy aby ostygła. Dodajemy zmielone grzyby, żółtko, bułkę tartą. Całość dokładnie mieszamy.

farsz na uszka z grzybami

Gotowy farsz grzybowy do uszek doprawiamy pieprzem i solą według własnego smaku.

Jak zrobić ciasto na uszka wigilijne ?

Mąkę przesiewamy na stolnicę, wbijamy jajko i zarabiamy ciasto długim nożem. Do całości wlewamy cienkim strumieniem ciepłą wodę. Ciasto dokładnie wyrabiamy. Po wyrobieniu przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 30 minut. Jak ulepić uszka jest wyżej opisane (czytaj).

Ile gotować uszka ?

Do wody, w której będziemy gotować uszka dodajemy sól oraz łyżkę masła. Rozpuszczone masło w wodzie zagwarantuje nam, ze uszka po wyjęciu z wody nie będą się zlepiać. Uszka wrzucamy do wrzącej osolonej wody. Gdy uszka wypłyną na powierzchnię wyjmujemy je łyżką cedzakową. Uszka odsączamy i odstawiamy.

farsz na uszka z grzybami do barszczu wigilijnego

Smacznego.

Zobacz przepisbarszcz czerwony

Barszcz czerwony

Zobacz przepisprzepis kruche pierogi do barszczu czerwonego

Kruche pierogi do barszczu czerwonego

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play