Barszcz czerwony

Barszcz czerwony czysty może być ugotowany na wywarze z warzyw w wersji postnej, czyli barszcz czerwony wigilijny, lub na wywarze mięsno- warzywnym (rosole mięsnym). Barszcz czerwony nie zależnie od tego, czy jest w wersji wigilijnej, czy na wywarze mięsnym, smakuje również podany do picia. barszcz czerwony

Gotując barszcz czerwony, w tym barszcz wigilijny, musimy zupę zakwasić. Najprościej barszcz można zakwasić octem lub cytryną, ale nigdy nie będzie tak smakować jak barszcz ugotowany na zakwasie z buraków czerwonych. Zakwas na barszcz możemy kupić w sklepie lub samodzielnie zakisić buraki czerwone (zakwas buraczany- przepis). Smak barszczu czerwonego, a zwłaszcza barszczu wigilijnego, wzbogaci dodanie wywaru z suszonych grzybów.

Jak ugotować barszcz czerwony ?

Ten przepis na barszcz czerwony oparty jest na zakwasie. Zakwas z buraków czerwonych na barszcz robimy kilkanaście dni wcześniej. Gotowy zakwas na barszcz czerwony możemy przechowywać do dwóch- trzech tygodni w lodówce. Oprócz zakwasu potrzebujemy wywaru mięsno-warzywnego, ugotowanych, startych czerwonych buraków (więcej o buraku) oraz podstawowych przypraw (listki laurowe, ziele angielskie, pieprz czarny, sól, majeranek opcjonalnie szczyptę rozmarynu i lubczyku). Barszczy po ugotowaniu odcedzamy i otrzymujemy barszcz czysty, aromatyczny, smaczny, zdrowy i o mocnym kolorze.

Przepis na barszcz czerwony

Podana ilość składników na barszcz czysty, pozwoli ugotować około dwóch litrów barszczu. Wywar mięsno- warzywny gotuje się dość długo i odparowuje.

Składniki na barszcz czerwony

przepis na barszcz czerwony

Jakie przyprawy do barszczu czerwonego ?

jakie przyprawy do barszczu czerwonego

Bulion mięsno-warzywny na barszcz czerwony

Buraczki i grzybki robimy w osobno- na tym etapie nie są składnikami wywaru. Przygotowaną ilość mięsa płuczemy i kroimy na mniejsze kawałki.
Ewentualne ścięgna i błony możemy z mięsa usunąć przed gotowaniem lub po ugotowaniu. Zdecydowanie łatwiej się usuwa po ugotowaniu mięsa.
bulion mięsno-warzywny na barszcz czerwony

Mięso wkładamy do głębokiego garnka i przygotowujemy warzywa.

Jak ugotować wywar mięsno-warzywny ?

Marchewkę, pietruszkę i seler obieramy, płuczemy i tniemy na mniejsze kawałki. Por oczyszczamy i tniemy w talarki. Cebulę obieramy i tniemy na pół lub w czwórki. Ząbki czosnku tylko obieramy. Całość wkładamy do garnka z mięsem. Dodajemy przygotowaną ilość przyprawa bez soli.

jak ugotować wywar mięsno-warzywny

Całość zalewamy dwoma litrami zimnej wody. Gotujemy na niewielkim ogniu pod pokrywką. Gotujemy do momentu, dopóki mięso nie będzie miękkie (około półtorej godziny). Ważne aby podczas gotowania woda nam nie kipiała - wywar będzie bardziej klarowny.

Susz z grzybów do barszczu czerwonego

Najlepszy susz z grzybów jest z prawdziwków, a potem z podgrzybków. Do barszczu czerwonego dodajemy sam wywar z grzybów. Grzyby wykorzystamy do farszu mięsnego lub farszu postnego do uszek wigilijnych.

susz z grzybów do barszczu czerwonego

Suszone grzyby płuczemy w zimnej wodzie. Przekładamy do rondla i zalewamy wodą ( na podaną ilość- około półtorej szklanki). Doprowadzamy do wrzenia, i gotujemy na małym ogniu przez około 20 minut. Wywar z grzybów odcedzamy i dodajemy do gotującego się wywaru mięsno- warzywnego

Buraki na barszcz czerwony

Buraki szorujemy pod bieżącą wodą i nie obieramy. Wkładamy do głębokiego garnka. Zalewamy wodą i gotujemy pod pokrywą, dopóki nie zmiękną. Ugotowane buraki odstawiamy do ostudzenia, obieramy i przecieramy na tarce.

buraki na barszcz czerwony

Na tym etapie czasowym gotowania barszczu, mięso powinno byś już miękkie. Wyjmujemy mięso z wywaru.

mięso na barszcz czerwony

Wywar odcedzamy przelewając przez sito i stawiamy na niewielkim ogniu. Wrzucamy starte buraczki i gotujemy, nie doprowadzając do wrzenia, przez około dwadzieścia minut. Dłuższe gotowanie prowadzi do utraty koloru.

Dodajemy zakwas z buraków na barszcz

Po zagotowaniu wywaru mięsne- warzywnego z przetartymi buraczkami ponownie odcedzamy wywar. Przetarte odcedzone buraczki mogą posłużyć na przygotowanie sałatki z czerwonych buraczków. Do odcedzonego wywaru dodajemy zakwas na barszcz. Całość mieszamy i dopiero teraz doprawiamy solą. Barszcz gotujemy jeszcze przez około pięć minut. Ważne aby barszczu nie doprowadzić do wrzenia.

Barszcz czysty czerwony

jest gotowy do podania. Możemy go podać z uszkami, z kruchymi pierożkami lub czysty do wypicia.

barszcz czysty

Smacznego

Zobacz przepisprzepis kruche pierogi do barszczu czerwonego

Kruche pierogi do barszczu czerwonego

Zobacz przepisUszka z grzybami

Uszka z grzybami

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play