przepisy domowe jedzenie

Leczo tradycyjne. Przepis na leczo

Leczo tradycyjne. Przepis na leczo

leczo, przepis na leczo

©przepismamy.com

Leczo

Leczo ugotowane w sposób tradycyjny jest potrawą bardzo prostą w przygotowaniu i oczywiście bardzo smaczną. Leczo tradycyjne składa się z czterech składników. Składniki na leczo to: słodka papryka, pomidory, cebula i w niewielkiej ilości smalec. Do smaku można dodać parę ząbków czosnku.

W zależności od pory roku dostępność pomidorów jest różna. Latem mamy łatwy dostęp do świeżych, mocno dojrzałych pomidorów, których smak podnosi walory potrawy. W miesiącach zimowych i wiosennych świeże pomidory możemy zastąpić pomidorami z puszki, których użycie jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż użycie koncentratu pomidorowego.

Zastosowanie pomidorów z puszki lub koncentratu pomidorowego może wymagać dosłodzenia lecza. Pomidory z puszki lub koncentrat pomidorowy wnoszą więcej kwaskowato- gorzkiego posmaku niż pomidory mocno dojrzałe, świeżo zerwane z krzaka. Posmak ten jest łatwo usunąć, dodając do lecza marchewki lub jednej, dwóch łyżeczek cukru.

Użycie smalcu też wprowadza słodkawy smak do potrawy, który niweluje kwaskowato- gorzki posmak pomidorów. Użycie oleju roślinnego lub oliwy tego nie zapewnia. Dodatkowo, tłuszcz ze smalcu można rozgrzać do większej temperaturę niż olej roślinny czy oliwę. Co oznacza, że zeszklenie cebulki i papryki jest lepsze.

Składniki na leczo tradycyjne

©przepismamy.com

Jakie przyprawy do lecza tradycyjnego ?

©przepismamy.com

Jak zrobić leczo tradycyjne ?

Zaczynamy od przygotowania cebuli i papryki. Cebule kroimy w średniej wielkości kostkę.

©przepismamy.com

Paprykę myjemy. Pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w grubą kostkę

©przepismamy.com

W głębokim garnku o grubym dnie mocno rozgrzewamy smalec. Zmniejszamy płomień i wrzucamy skrojoną cebulę, którą zeszklimy.

©przepismamy.com

Zeszklona cebula powinna być lekko złotawa i jędrna. Od smalcu zyska słodkawego posmaku i straci na ostrości.

Do zeszklonej cebuli dodajemy skrojonej papryki. Całość mieszamy i dusimy pod pokrywką na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu przez około 10 minut

©przepismamy.com

W tarkcie duszenia papryka zacznie oddawać soki, i aby całkowicie nie odparowały uzupełniamy je przygotowaną ilością letniej wody.

Dodajemy przyprawy i gotujemy pod pokrywką na małym ogniu przez kolejne 10 minut. Płomień dobieramy tak, aby potrawa lekko pykała. Pamiętamy o mieszaniu

©przepismamy.com

Gdy papryka będzie miękka, dodajemy pomidory. Całość gotujemy do uzyskania miękkich pomidorów

©przepismamy.com

Dosładzamy leczo

Po dodaniu pomidorów może się okazać, że potrawa nabrała kwaskowatego smaku wpadającego w goryczkę. Zwłaszcza gdy dodamy pomidorów niezbyt dojrzałych lub pomidorów z puszki.

Danie możemy dosłodzić poprzez dodanie jednej lub dwóch łyżeczek cukru lub skrojonej w kostkę dużej marchewki.

©przepismamy.com

Jeżeli zdecydujemy się na marchewkę, to musimy ją dodać tuż po dodaniu pomidorów, tak aby marchewka miała czas na ugotowanie, a papryka nie rozgotowała się.

©przepismamy.com

Smak lecza tradycyjnego możemy wzmocnić kilkoma ząbkami czosnku, który drobno siekamy i rozgniatamy w niewielkiej ilości soli. Sól wyciągnie soki z czosnku

©przepismamy.com

Czosnek dodajemy na parę minut przed końcem gotowania. Leczo jest gotowe. Smacznego