Leczo z kiełbasą

Leczo z kiełbasą, to jedna z najbardziej popularnych wersji tego dania, którego głównymi składnikami jest papryka i pomidory. Dodanie kiełbasy do lecza sprawia, że potrawa jest bardzo syta i oczywiście smaczna. Jak każde leczo nie jest trudne do przygotowania i ugotowania. Cały proces gotowania odbywa się w jednym garnku z zachowaną kolejnością dodawania kolejnych składników.
Dobierając składniki na leczo należy zadbać aby zarówno papryka jak i pomidory były dojrzałe. Zwłaszcza dojrzałość ma znaczenie przy pomidorach. Jeżeli pomidory są dobrze dojrzałe, to w trakcie gotowania nie wydzieli się lekko kwaskowato- goryczkowaty posmak. Jeżeli nie będziemy mieć dostępu do świeżych dojrzałych pomidorów, to lepiej do lecza jest zastosować pomidory z puszki niż koncentrat pomidorowy. W jednym i drugim przypadku należy się liczyć z dosłodzeniem potrawy przez dodanie łyżeczki cukru lub marchewki.
Kiełbasa do leczo
Kiełbasę użytą do leczo należy wybrać zwartą, a nie typu kiełbasy wiejskiej. Do leczo dobrze nadają się kiełbasy o wyraźnym mocnym smaku, na przykład kiełbasa jałowcowa.
Aromat i smak jałowca zawartego w kiełbasie dobrze komponuje się z niewielkim dodatkiem rozmarynu. Oczywiście z braku kiełbasy jałowcowej możemy do lecza dodać parę rozgniecionych łyżką ziaren jałowca.
Smak lecza również lepiej poprawia użycie smalcu niż oleju czy też oliwy z oliwek. Smalec jest słodkawy w smaku, co kompensuje goryczkowaty posmak pomidorów. Ponadto smalec możemy rozgrzać do większej temperatury niż olej czy oliwę. Co ma znaczenie przy wytapianiu kiełbasy, zeszkleniu cebuli i papryki.