przepisy domowe jedzenie

Leczo z kiełbasą

Przepis na leczo z kiełbasą

leczo, przepis na leczo z kiełbasą, jak zrobic leczo

©przepismamy.com

Leczo z kiełbasą, to jedna z najbardziej popularnych wersji tego dania, którego głównymi składnikami jest papryka i pomidory. Dodanie kiełbasy do lecza sprawia, że potrawa jest bardzo syta i oczywiście smaczna. Jak każde leczo nie jest trudne do przygotowania i ugotowania. Cały proces gotowania odbywa się w jednym garnku z zachowaną kolejnością dodawania kolejnych składników.

Dobierając składniki na leczo należy zadbać aby zarówno papryka jak i pomidory były dojrzałe. Zwłaszcza dojrzałość ma znaczenie przy pomidorach. Jeżeli pomidory są dobrze dojrzałe, to w trakcie gotowania nie wydzieli się lekko kwaskowato- goryczkowaty posmak. Jeżeli nie będziemy mieć dostępu do świeżych dojrzałych pomidorów, to lepiej do lecza jest zastosować pomidory z puszki niż koncentrat pomidorowy. W jednym i drugim przypadku należy się liczyć z dosłodzeniem potrawy przez dodanie łyżeczki cukru lub marchewki.

Jaką kiełbasę wybrać do lecza?

Kiełbasę użytą do lecza należy wybrać zwartą, a nie typu kiełbasy wiejskiej. Do lecza dobrze nadają się kiełbasy o wyraźnym mocnym smaku, na przykład kiełbasa jałowcowa.

Aromat i smak jałowca zawartego w kiełbasie dobrze komponuje się z niewielkim dodatkiem rozmarynu. Oczywiście z braku kiełbasy jałowcowej możemy do lecza dodać parę rozgniecionych łyżką ziaren jałowca.

Smak lecza również lepiej poprawia użycie smalcu niż oleju czy też oliwy z oliwek. Smalec jest słodkawy w smaku, co kompensuje goryczkowaty posmak pomidorów. Ponadto smalec możemy rozgrzać do większej temperatury niż olej czy oliwę. Co ma znaczenie przy wytapianiu kiełbasy, zeszkleniu cebuli i papryki.

Składniki na leczo z kiełbasą

©przepismamy.com

Jakie przyprawy do leczo z kiełbasą ?

©przepismamy.com

Jak zrobić leczo z kiełbasą ?

Cebule kroimy w średniej wielkości kawałki, a kiełbasę w półtalarki.

©przepismamy.com

Paprykę dokładnie myjemy. Usuwamy gniazda nasienne i kroimy w kawałki wielkości skrojonej kiełbasy

©przepismamy.com

W głębokim garnku o grubym dnie mocno rozgrzewamy smalec i wytapiamy kiełbasę.

©przepismamy.com

Wytapiając kiełbasę mieszamy ją dokładnie.

Do wytopionej kiełbasy wrzucamy cebulę. Zmniejszamy płomień i całość mieszamy do momentu zeszklenia cebuli

©przepismamy.com

Gdy cebula będzie zeszklona dodajemy do całości skrojoną paprykę.

Po dodaniu papryki całość mieszamy

©przepismamy.com

i duśmy pod przykryciem na małym ogni około 15 minut, od czasu do czasu mieszając. Ten etap duszenia przerywamy, gdy papryka straci na kruchości i zaczyna być jędrna i szklista.

Gdy papryka zacznie być jędrna i szklista dodajemy sparzone, obrane ze skórki i skrojone pomidory. Ewentualnie dodajemy pomidory z puszki.

©przepismamy.com

Całość dokładnie mieszamy dodajemy przygotowane przyprawy.

Po dwóch- trzech minutach smakujemy danie. Jeżeli wyczujemy kwaskowato- gorzkawy smak dobrzej jest leczo dosłodzić. Jeżeli tego nie zrobimy, posmak ten w miarę dalszego duszenia wzmocni się. Dosłodzić możemy cukrem lub marchewką skrojoną w kostkę

©przepismamy.com

Leczo dusimy jeszcze przez kolejne 15 minut. Jeżeli zauważymy, że nadmiernie nam zgęstnieje w wyniku odparowania soków dodajemy przygotowaną ilość letniej wody.

Smak lecza możemy wzmocnić poprzez dodanie pod koniec gotowania posiekanych i rozgniecionych z solą kilku ząbków czosnku.

©przepismamy.com

Leczo jest gotowe. Smacznego